Článek

Belgické národní mistrovství Blankenberge 2015 - shrnutí


Publikoval Administrator 12.01. 2015 00:18:06
Kategorie : Belgie

Osm dnů toho nejlepšího, co nám mohl belgický kulečník nabídnout je minulostí. Jako každý rok byly k vidění neskutečné zápasy a i když hráč z nejlepších Frederic Caudron ukázal své umění pouze ve dvou disciplínách stále se ukazuje, že belgická škola je prostě nejlepší. Největší hvězdou šampionátu se stal Patrick Niessen, který ve všech čtyřech disciplínách, do kterých nastoupil, získal titul. V kádrech 71/2, 47/1 a 47/2 byl za Niessenem Eddy Leppens. Niessen ale kromě kádru 71/2, kde Leppensovi nestačila ani výhra, nedal Eddymu skoro žádnou šanci. Ve finále 47/1 to byly dva náběhy, v kádru 47/2 dokonce náběh pouze jeden. V jednobandu se po tuhém boji s Peterem de Backerem radoval Frederic Caudron znovu před Eddy Leppensem. Až v repríze trojbandového finále z loňského roku se Eddy Leppens dočkal. Ve finále porazil Merckxe v poměru 40:21 na 16 náběhů a konečně zlomil prokletí druhých míst v Belgii. Leppens odehrál za sedm dnů neuvěřitelných 23 zápasů v pěti turnajích. Čtyřikrát byl druhý, kvarty konečně vyhrál. Bravo Eddy, tešíme se na Tebe v březnu !

Přečtěte si komentář k průběhu všech disciplín, tak jak byly postupně dohrávány:


Kádr 71/2

Tato disciplína se po dlouhých letech musela obejít bez Frederica Caudrona. Caudron se rozhodl neobhajovat titul a tak největšími favority na vítězství v turnaji byli Patrick Niessen, Eddy Leppens a Philippe Deraes. Leppens si cestu za titulem zkomplikoval již v prvním zápase, když prohrál s Deraesem, který mu v 5. náběhu dohrál zápas sérií 200. Ta se stala rovněž nejvyšší sérií šampionátu. Všichni tři favoriti si pak lehce poradili se zbývajícími dvěma hráči Debaesem a Ravestynem. Niessen si v cestě za titulem poradil v obtížné partii s Deraesem, která se dohrávala po jedné hodině ranní a Niessen nakonec zvítězil v poměru 250:199 na 11 náběhů. Před posledním večerním pátečním kolem byl v nejvýhodnější pozici Niessen, který měl 6 bodů, nejlepší GP a stačilo mu udělat 99 karambolů na titul. Leppens s Deraesem měli body 4, ale o dost nižší GP než Niessen. A kádrový specialista Niessen rozhodl o svém titulu hned v prvním náběhu finálového zápasu proti Leppensovi, když zahrál sérii 179 karambolů. A i když nakonec Leppens partii zvrátil, v prvním náběhu kontroval 198, následně ve třetím náběhu dohrál limit 250, Niessen se radoval se zisku titulu na generální průměr. Niessen dosáhl GP 37,68, Leppens 33,92 a Deraes 24,33.

Konečné pořadí kádru 71/2

Kádr 47/1

Stejně jako v kádru 71/2, tak i kádr 47/1 se musel obejít bez loňského vítěze Frederica Caudrona. Situace v této disciplíně byla obdobná jako v kádru 71/2. Znovu tři favorité Niessen, Leppens, Deraes a dva výrazně slabší hráči Berger a Sonck. Tady se nejvíce projevila kádrová technika Niessena a ve všech zápasech předváděl nejlepší výkony. Ve druhém zápase proti Sonckovi dokonce zahrál partii do 200 karambolů z výkopu, což je naprosto výjimečný výkon a málokterý hráč se tímto může pochlubit. Niessen se tedy v sobotu utkal v souboji dvou neporažených hráčů v rozhodujícím zápase o titul znovu s Eddy Leppensem. I když měl Leppens v zádech páteční výhru v kádru 71/2, tak Niessen prokázal, že tento rok byl v této disciplíně jasně lepší. Niessen začal a udělal 76, Leppens kontroval pouze 12 a Niessen zápas ve druhém náběhu sérií 124 dohrál. Niessen se tak radoval ze zisku druhého titulu. Dosáhl nejvyššího generálního průměru 40,00. Třetí místo obsadil tesně na průměr Deraes.

Konečné pořadí kádru 47/1

Kádr 47/2

Tato disciplína konečně měla svého obhájce titulu. Patrick Niessen minulý rok vyhrál s GP 133,33 a dalo se očekávat, že bude znovu velkým favoritem. Znovu stejná situace tři favoriti Niessen, Leppens, Deraes a dva slabší hráči Godeyne a Devos. Deraes prohrál jak s Niessenem, tak s Leppensem a bylo jasné, že tito dva si to znovu rozdají o titul. Ihned po odehrání finále kádru 47/1 nastoupili k finálovému zápasu této disciplíny. Situace byla vzácně vyrovnaná, oba 6 bodů a oba GP 100. Své zápasy hráli na 2,2 a 5 náběhů. Niessen ale znovu prokázal svůj kalibr. Vyhrál tempo a ve skvělém rytmu 300 karambolů dohrál na první náběh. To znamenalo jediné zisk třetího titulu, navíc znovu po skvělém výkonu s generálním průměrem 120. Eddy Leppens potřetí obsadil druhé místo. Dosáhl GP 90,3. Třetí místo obsadil Jean Godeyne.

Konečné pořadí kádru 47/2

Volná hra

Titul ve volné hře obhajoval Patrick Niessen. A své obhajoby se zhostil vskutku skvěle. První zápas dohrál sérií 399 ve druhém náběhu a pak další dva zápasy zahrál na drc. Vývoj posledního zápasu s Janssenem vypadal podobně. Niessen začal, postavil americkou řadu, ale při 140 karambolech vynechal. Jeho sečtená série se tedy zastavila na čísle 1339 ! Janssen pak zápas v prvním náběhu dohrál, ale to nic nezměnilo na faktu, že Niessen získá svůj letošní čtvrtý titul. Niessen  na svých 1340 karambolů potřeboval pouze 5 náběhů, což je GP 268. V boji o druhé místo to vypadalo velmi dobře pro Andyho de Bondta, který v přímém souboji s Deraesem dohrál sérií 398 ve třetím náběhu. Deraesovi se ale povedlo dostat do série a v případě remízy by druhé místo připadlo mu. Potřeboval dohrát 392, ale doslova dětskou chybou při 361 karambolu vynechal a druhá příčka tak připadla mladému de Bondtovi, pro kterého je to první medaile ze seniorského domácího šampionátu. Třetí místo obsadil zkušený Deraes na průměr před Janssenem.

Konečné pořadí volné hry

Jednoband

V jednobandu se opakovala situace z minulého roku. V nedělním finále se utkali neporažení Caudron a de Backer. Minulý rok Caudrona Peter de Backer porazil a slavil zisk titulu. I před tímto finále byl favorit jasný. Caudron měl před finále GP 19,56, zahrál proti Spoormansovi nejlepší partii 150 na 3 náběhy s dohrávkou 79 karambolů, zato de Backer měl GP pouze 7,75 a navíc ztratil bod za remízu s Leppensem, když z dohrávky udělal 33, a musel Caudrona bezpodmínečně porazit. Celý průběh zápasu byl velmi vyrovnaný, de Backer ve 12. náběhu vedl 114:90, Caudron však udělal sérii 47 a zápas otočil. Caudron pak měl šanci v dalším náběhu zápas dohrát, ale z dobré pozice udělal pouze 3 karamboly a ke stolu šel de Backer. Peter se pomalu dostal do série, bohužel pro něj 21 karambol vynechal nepříjemné double a Caudron už nabídnutou šanci neodmítnul a zápas 10 dohrál. Pro Caudrona to byl již jeho 85. národní titul. De Backer prohrou s Caudronem klesl na třetí místo, na průměr ho předskočil Eddy Leppens, který porazil v posledním kole Spoormanse. Pro Leppense čtvrté druhé místo.

Konečné pořadí jednobandu

Trojband junioři

Juniorské mistrovství svedlo do finále dva největší favority Caluwaertse a Dresselaertse. Finále ale bylo jasnou záležitostí Dresselaertse. Jeho soupeř nedokázal trefit vůbec nic a Dresselaerts jasně vyhrál 30:12 na 35 náběhů. Třetí místo obsadil Stef van Hees.

Konečné pořadí trojbandu juniorů

Trojband

Skupinová fáze trojbandu nepřinesla žádné překvapení a všichni favorité si zasvitli postup do vyřazovací části. Ani osmifinále nakonec nepřineslo žádné překvapení, i když Kurt Ceulemans, syn Raymonda, k němu měl velmi blízko. Hrál proti loňskému vítězi Eddy Merckxovi a vedl po 10. náběhu v poměru 10:27. Po 14. náběhu se Eddy mírně přiblížil, ale stále prohrával o 10 bodů 22:32 a vše nasvědčovalo tomu, že Eddy vypadne. Pak ale začala světová jednička u stolu čarovat. Merckx se začal pekelně soustředit a body pomalu přibývaly. Pět, deset, patnáct, pak zahlásil rozhodčí poslední tři a i ty Eddy dal. Zápas tedy neuvěřitelně dohrál sérií 18 karambolů a zajistil si postup do čtvrtfinále. Eddy po zápase prohlásil, že to byl asi jeho nejlepší náběh celé kariéry, i když má na kontě světový rekord 50 kvart na 6 náběhů (4-9-26-7-0-4).

Čtvrtfinále už bylo přehlídkou velkých jmen a bylo jasné, že se někdo bude muset s turnajem rozloučit. A kdo by to čekal, že v turnaji skončí favorit největší Frederic Caudron. Caudrona překvapivě přehrál Jef Philipoom v poměru 40:37 na 26 náběhů. Caudronovi tak nepomohlo ani to, že tento rok vynechal kádrové disciplíny, aby se mohl více soustředit na trojband, ve kterém získal titul naposledy v roce 2007. Jeho čekání je tedy dlouhé již osm let. Eddy Merckx si poradil s Forthommem, Leppens porazil Ackera a Peter Ceulemans porazil Petera de Backera.

V semifinále se tedy střetli Merckx s Ceulemansem a Philipoom s Leppensem. Leppens musel s Philipoomem obracet nepříznivý vývoj zápasu, kdy prohrával 13:2 na 7 náběhů. Pak ale Philipoom ztratil jistotu a Eddy pomalu zápas otočil a vyhrál 40:26 na 27 náběhů. Druhé semifinále vypadalo zpočátku jasně, Merckx šel do pauzy s vedením 21:6 na 8 náběhů. Po pauze ale Eddy nenavázal na první polovinu zápasu a Peter náskok stáhl a dokonce se dostal do vedení 33:31. Merckx ale kontroval a zase strhl vedení na svou stranu v poměru 35:37. Ceulemans srovnal na 37:37, Merckx ale zápas třemi dohrál v 26. náběhu.

Nedělní finále Merckx – Leppens tedy bylo reprízou loňského roku. Tam kraloval Merckx po neskutečném průběhu, když 40 karambolů zahrál na 10 náběhů. Tento rok ale od samotného začátku kraloval Leppens. Leppens vedl dokonce 15:1 po sedmém náběhu. Pak ale Merckx udělal po sobě 4,5 a 6 a vypadalo to na jeho comeback. Po přestávce se Merck dostal na rozdíl sedmi bodů, 23:16. To ale bylo ze strany Merckxe vše. Leppens pokračoval malými pravidelnými sériemi a v 16. náběhu zápas dohrál. Průměr 2,500 hovoří za vše.

Leppens za posledních deset let byl šestkrát ve finále, ani jednou nevyhrál. Až posedmé se dočkal a získal tak svůj první titul v trojbandu v Belgii. Leppens dosáhl GP 1,83. Caudron zahrál nejlepší partii 40 na 13 náběhů, Merckx dosáhl nejvyšší série 18

Průběh trojbandového turnaje, konečné pořadí

Nezbývá tedy než se těšit na další ročník. Belgické federaci KBBB se znovu povedlo udělat krásné mistrovství před zaplněnými tribunami kulečníkových fanoušků, kteří znale oceňovali každý pěkný strk či sérii. Twitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Březen 2023>>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Zápasy tohoto dne:

12. 03. 2023 11.hod - 13.kolo
Žižkov B 14:4 TJ Nýřany
12. 03. 2023 14.hod - 15.kolo
SC Billard Centrum Praha Žižkov C
12. 03. 2023 13.hod - 13.kolo
Čermná nad Orlicí 8:10 Žižkov A

Zápasy tohoto dne:

25. 03. 2023 13.hod - 14.kolo
Žižkov A Start Újezdeček
25. 03. 2023 14.hod - 14.kolo
Žižkov 3B A Billiard club Kladno 3B B
25. 03. 2023 14.hod - 14.kolo
AKK Brno 3B Žižkov 3B B

Zápasy tohoto dne:

26. 03. 2023 11.hod - 14.kolo
BC LakoPlast B Žižkov B
26. 03. 2023 11.hod - 15.kolo
Žižkov D 1.KK Chomutov

Zápasy tohoto dne:

04. 03. 2023 13.hod - 14.kolo
TJ Sokol Plzeň B 14:4 Žižkov D
04. 03. 2023 14.hod - 12.kolo
Billiard club Kladno 3B A 8:0 Žižkov 3B B
04. 03. 2023 14.hod - 12.kolo
Žižkov 3B A 6:2 BC Ostrava 3B

Zápasy tohoto dne:

05. 03. 2023 11.hod - 13.kolo
SK Billard Centrum Praha 3B 0:8 Žižkov 3B B
05. 03. 2023 11.hod - 13.kolo
Žižkov 3B A 8:0 BC Havířov 3B
05. 03. 2023 11.hod - 13.kolo
BK Most B 8:10 Žižkov C

Zápasy tohoto dne:

18. 03. 2023 14.hod - 12.kolo
Žižkov 3B C 8:0 Vital sport 3B

Zápasy tohoto dne:

19. 03. 2023 10.hod - 13.kolo
Žižkov 3B C 2:6 BC Ostrava 3B B

Zápasy tohoto dne:

11. 03. 2023 13.hod - 14.kolo
Žižkov C 8:10 BC LakoPlast C

Zápasy tohoto dne:

14. 03. 2023 17.hod - 9.kolo
BC Kladno 3B MS A 5:13 Žižkov 3B MS

Zápasy tohoto dne:

28. 03. 2023 17.hod - 10.kolo
Žižkov 3B MS BC LakoPlast 3B MS
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
19. 3. 2023 10 hod.
Žižkov 3B C vs. BC Ostrava 3B B
publikoval Administrator

18. 3. 2023 14 hod.
Žižkov 3B C vs. Vital sport 3B
publikoval Administrator

14. 3. 2023 17 hod.
BC Kladno 3B MS A vs. Žižkov 3B MS
publikoval Administrator

12. 3. 2023 13 hod.
Čermná nad Orlicí vs. Žižkov A
publikoval Vlasta Kahoun

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde