Článek

Torbjörn Blomdahl to po 18-ti letech znovu dokázal - MS 3B Bordeaux


Publikoval Administrator 6.12. 2015 23:56:15
Kategorie : Mistrovství světa

NestárnoucíMS Bordeaux Blomdahl legenda trojbandového kulečníku 53-letý Švéd Torbjörn Blomdahl se po velmi dlouhých 18-ti letech dočkal svého návratu na světový trůn. Tento pocit v jeho bohaté kariéře zažil naposledy roce 1997 v holandském Grubbenvorstu, kde porazil domácího Raimonda Burgmana. Od této doby až do letošního roku prohrál celkem čtyřikrát ve finále nejprestižnějšího turnaje celé sezony. Postupně podlehl Marco Zanettimu, Frédéricovi Caudronovi, Dani Sánchezovi a minulý rok Sung Won Choi. A ani letos to nevypadalo na jeho triumf, Blomdahl ale ukázal ve finále s Korejcem Kangem svou nejvyšší kvalitu, když otočil beznadějně vypadající zápas.

Kongresový palác ve francouzském Bordeaux zažil krásných pět dnů toho nejlepšího trojbandového kulečníku. Skvělě zorganizovaný turnaj pod taktovkou dvojice Xavier Carrer a Bernard Baudoin se nesmazatelně zapsal do karambolové historie. A jak řekl při slavnostím zahájení prezident francouzské billiardové federace (FFB) Jean-Paul Sinanian stará Evropa musí udělat maximum pro to, aby se karambol dostal do povědomí veřejnosti tak, jak se to daří v Asii a Jižní Americe. A vše je potřeba vsadit na trojband, jiná cesta není. Francie nám může být příkladem. Kolébka technických disciplín dnes vychovává minimum mladých, kteří se zaměřují na malé hry. Sportovní koncepce vedená Marcem Massém směřuje vše směrem k trojbandu. A je vidět, že nastolený systém funguje a má své úspěchy. Adrien Tachoire juniorský mistr světa, budoucí super hvězda Gwendal Marechal a další, o kterých se velmi záhy dozvíme. Navíc s podporou pořadatelů velkých turnajů jako je Kozoom nebo Joel Switala. V příštím roce se ve Francii odehraje nejenom Mistrovství světa ale také populární série World cupu. Francie nezaspala a čeká ji zářná budoucnost. Doufejme, že se přidají další evropské země a povede se trojband dostat na televizní obrazovky. Tým v čele s Xavierem Carrerem má k tomu velmi dobře našlápnuto.

Zpět ale k samotnému průběhu turnaje. Hráči se do Bordeaux sjížděli v pondělí a v úterý dopoledne si měli možnost zatrénovat na nových stolech značky Gabriels. Samozřejmě byly stoly, potažené novou verzí sukna Gorina, extrémně dlouhé. Nicméně zvykem bývá, že stoly postupem dnů začnou pomalu krátit. To ale neplatilo u tohoto sukna. Špičkoví hráči měli velké problémy přizpůsobit se na nepředvídatelné stoly a mnoho z nich také podrobilo UMB velké kritice. Nová verze Goriny byla totiž poprvé použita právě na tomto šampionátu. Vlivem tohoto faktu jsem tak sledovali na dnešní úroveň velmi průměrné zápasy okolo jedna průměr nebo dokonce i pod. Hráči si museli dávat velký pozor na tempo své koule, aby se vyhli nepředvídatelným reakcím. Tyto vědomosti pak odlišovali ty, kteří i na tomto extrémním sukně dokázali hrát svůj standart a ty, kteří byli úplně bezradní.

Od úterý do čtvrtku byla na programu kvalifikační skupinová část, z níž se vítěz tříčlenné skupiny kvalifikoval do hlavní části turnaje. Každý den byly na programu čtyři kola, od 13:30, 16:00, 18:30 a 21:00. Už v kvalifikační skupině se z turnajem rozloučil obhájce titulu Korejec Sung-Won Choi. V zápase se svým reprezentačním kolegou Guenem prohrál o pět bodů. Guen pak postup ztvrdil výhrou nad Japoncem Araiem. Dalším hráčem, který vypadl hned v kvalifikaci a je členem TOP 12 světového žebříčku byl Belgičan Roland Forthomme, který hrál hluboko pod svou úroveň. Vyřadil ho Američan Miguel Torres. Neuvěřitelným způsobem se v turnaji zachránil Ital Marco Zanetti. Ten v souboji o postup s Vietnamcem Ma potřeboval minimálně remízu. Zanetti měl vyrovnávací náběh a věřte nebo ne zápas nádherně zremizoval sedmi body. Čtvrtek byl dnem narozenin Eddyho Leppense a také zápasu o postup s Egypťanem Sidhomem. Leppens vstoupil do turnaje skvěle. V prvním zápase porazil po nejlepším výkonu dne Peruánce Bardalese na pouhých 18 náběhů. Do zápasu se Sidhomem vstoupil také náramně, na pauzu se šlo za stavu 24:4 na 8 náběhů. Sidhom v prvním zápase s Peruáncem utrpěl výhru až na 55 náběhů a vše vypadalo pro Leppense jasně. Nicméně pak se začaly dít neskutečné věci v podání tohoto nejlepšího afrického hráče. Sidhom totiž ze stavu 13:28 zápas nejvyšší sérií turnaje 19 otočil na stav 32:28. Konsternovaný Leppens se nedokázal vzpamatovat a zápas prohrál. Leppens hrál běz pěti kvart dva průměr ze dvou zápasů, v podstatě nebyl v ohrožení, ale jeden náběh soupeře ho připravil o postup. Je to neuvěřitelná úroveň. Zastavme se ještě u skupiny F, kterou suverénně vyhrál Španěl Sanchez s generálním průměrem 2,222. Hrál v ní totiž náš zástupce Jan Aleš. Bylo to pro Honzu první mistrovství světa a také velká flustrace z předvedeného výkonu. Konečný generální průměr 0,5 neodpovídá jeho výkonnosti. Nicméně je třeba dodat, že na těchto herních podmínkách si v Česku nemáme možnost nikde zahrát. Přímá konfrontace s tímto materiálem a umění se přízpůsobit nám velmi chybí. Je to další z mnoha věcí, na kterých musí čeští hráči a kluby pracovat. Jak se píše v knize Frédérica Caudrona Le billard en expansion kvalitní herní materiál je základní cesta k úspěchu.  

V pátek se už turnaj posunul do hlavní vyřazovací KO části. Hráči byli seřazeni do pavouka dle bodů a generálního průměru. Náramně se dařilo evropským hráčů. Z pěti Asiatů postupil dále pouze Korejec Kang. Největším překvapením bylo vyřazení jednoho z největších favoritů turnaje Belgičana Frédérica Caudrona. Caudron narazil na Sidhoma, který se dostal do velké pohody a naprosto suverénně Caudrona smetl. Caudron hrál celý zápas okolo 0,6 průměr. Až z dohrávky se mu povedla udělat série 11, ale to bylo bohužel málo a pozdě. Fantastickou partii odehrál Eddy Merckx, který za půl hodiny vyřídil Američana Torrese v poměru 40:8 na 12 náběhů.

V pátek od 18:30 bylo na programu čtvrtfinále. Hrálo se již pouze na dvou stolech a v první session na sebe narazili Španělé Sanchez s Legazpim a Korejec Kang se Sidhomem. A až tady skončila spanilá jízda Egypťana. Kang ho porazil jasně 40:29 na 31 náběhů. Druhé čtvrtfinále bylo grandiózní. Dvojice Legazpi Sanchez se potkává hodně často a ve většině případech vyhrává zkušenější trojnásobný mistr světa Sanchez. V tomto zápase ale vše vypadalo na výhru mladšího žáka Sancheze Legazpiho. Ruben dohrál zápas ve 21. náběhu. Dani šel na dohrávku a potřeboval hodně, celkem 8 kvart. A tak jako v několika zápasech v minulosti se mu to znovu povedlo a zápas dovedl do rozstřelu. Legazpi udělal dva body. Sanchez poté, co zahrál velmi těžký druhý bod, navíc s lehkým přikopnutím druhé koule trefil lehký buzar, publikum ve varu začalo šílet a Sanchez se radoval z dokonalého otočení zápasu. Legazpimu se toto stalo již potřetí. Ve finále španělského šampionátu mu zápas Sanchez dohrál šesti body. V semifinále národní Grand prix mu Sanchez zápas dokonce zremizoval neskutečnou sérií 16. V obou případech pak Sanchez vyhrál v rozstřelu.

Druhá session od 21:00 přinesla klasický zápas Blomdahl Jaspers. Jaspers se nedokázal dostávat do sérií, vynechával jednoduché pozice a Blomdahl bez problémů zvítězil v poměru 40:27 na 19 náběhů. Na druhém stole v souboji Tasdemira a Merckxe vše vypadalo na výhru Turka. Tayfun již vedl o deset bodů v poměru 35:25. Na tomto bodovém zisku se ale na čtyři náběhy zastavil a Belgičan Merckx ho dotáhl. Za vyrovnaného stavu 35:35 Tayfun zahrál čtyři, ale nedal poslední bod. Tato situace se opakovala ještě třikrát. Merckxovi se také dvakrát nepovedlo zápas dohrát, ale kvalitní defenzivní hra ho držela nad vodou. Merckx pak poté, co soupeř nedal čtyřikrát poslední bod, zápas jedním karambolem ve 22. náběhu dohrál a zápas dokonale otočil. Velmi hořká porážka pro v této sezoně velmi dobře hrajícího Turka.

Sobotní semifinále nejprve proti sobě svedlo Sancheze s Kangem. Španelovi vůbec nevyšel začátek a jasně prohrál 40:29 na 18 náběhů. Druhé semifinále to byl klasický boj mezi Blomdahlem a Merckxem. Začátek zápasu byl z obou stran velmi slabý. Merckx pak soupeři utekl sérií 10. Blomdahl se ale nevzdal a malými sériemi okolo pěti bodů nakonec zápas zvrátil ve svůj prospěch. Až po tomto zápase se Merckx vyjádřil, že pár pozic nevynechal díky lehce kratšímu stolu.

Obsazení finále bylo v podstatě stejné jako minulý rok. Super zkušený Blomdahl, na druhé straně po triumfu dychtivý mladý Korejec hrajícící své první finále mistrovství světa. A stejně jako minulý rok to vypadalo na triumf Korejce a další čekání Blomdahla na zisk titulu světového šampiona. Blomdahl celý zápas tahal za delší konec. Ve finále nebyl ani jednou ve vedení. Prohrával už 35:24, posléze 39:31. Kang zápas jako první dohrál ve 26. náběhu. A vše vypadalo na další korejské veselí. Šest na dohrávku ve finále mistrovství světa ? To přece nemůže dohrát, říkali si asi diváci v publiku. Naprosto uvolněný Blomdahl to, dá se říci bez problémů, ale dokázal. Neuvěřitelná bojovnost. Šlo se tedy na rozstřel. Viditelně rozhozený Kang z představení Blomdahla poté, co zahrál skvěle první bod, pak nedal lehkou kvartu. Voda na mlýn Blomdahla. Zahrál úvodní pozici a pak celý šampionát uzavřel blomdalovským strkem krátký a dva oblouky na dlouhém.

Torbjörn Blomdahl si tak do své sbírky připsal již svůj pátý titul mistra světa v trojbandu. Na svém kontě má také celkem sedm druhých a jedno třetí místo, což z něj dělá jednoznačně nejúspnějšího hráče po Ceulemansově éře. První titul mistra světa vyhrál v roce 1987, titul mistra Evropy v roce 1985. Třicet let na vrcholu. To je neuvěřitelný sportovní výkon ! A myslím, že ještě nekončí. Kombinace titulu mistra Evropy a světa v jedné sezoně se myslím také moc hráčům nepovedla. Blomdahl může snovou sezonu završit dle jeho slov nejpretižnějším oceněním a tou je výhra v sérii World cupů. Na vedoucího Sancheze ztrácí pouze 12 bodů.

V novém vydání světového žebříčku vede Blomdahl před druhým Sanchezem o propastných 123 bodů. Zatímco Frédéric Caudron je na pokraji vypadnutí ze světové dvanáctky. Třináctý Tran na něj ztrácí pouhých pět bodů. Poslední akce tohoto kalendářního roku je na programu od 13. do 19. prosince. Hráči se již tradičně sjedou do letoviska v egyptské Hurghadě.

Na závěr je třeba znovu poděkovat a pogratulovat týmu lidí Kozoom v čele s Xavierem Carrerem a Bernardem Baudoinem. V extrémně krátké době devíti měsíců se jim povedlo uspořádat nádherný turnaj a přivedli zpět do Francie světovou špičku v trojbandu. Znalé francouzské publikum toto náležitě ocenilo plnými tribunami. Tak zase za rok Bordeaux !

Výsledky turnaje

Světový žebříček

Fotogalerie

Videogalerie



 



Twitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Duben 2024>>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Zápasy tohoto dne:

13. 04. 2024 11.hod - 16.kolo
Ústí n/L C Žižkov C

Zápasy tohoto dne:

06. 04. 2024 11.hod - 16.kolo
Žižkov D 11:7 Ústí n/L E

Zápasy tohoto dne:

02. 04. 2024 17.hod - 16.kolo
Žižkov 3B MS 12:6 TJ Sokol Plzeň 3B MS
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
06. 4. 2024 11 hod.
Žižkov D vs. Ústí n/L E
publikoval Martin Daněk

02. 4. 2024 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. TJ Sokol Plzeň 3B MS
publikoval Administrator

30. 3. 2024 13 hod.
Žižkov C vs. 1.KK Chomutov
publikoval Administrator

29. 3. 2024 11 hod.
SK Petřín Plzeň B vs. Žižkov D
publikoval Martin Daněk

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde