Článek

Ota Truksa mistr ČR v jednobandu - Trmice


Publikoval Administrator 2.02. 2016 13:04:25
Kategorie : Mistrovství České republiky Klub


Ota Truksa, dlouholetý hráč našeho klubu, vybojoval o uplynulém víkendu po několikaleté pauze svůj další mistrovský titul. Ota zazářil na národním šampionátu v jednobandu na malém stole, který se konal v Trmicích. Ve finále porazil havířovského Vladimíra Starečka v poměru 120:41 na 6 náběhů. Ota finálový zápas dohrál sérií 69. Jeho výsledný generální průměr 11,53 vypovídá o jeho vyrovnaných výkonech v celém průběhu turnaje.

GRATULUJEME OTO !

Více o celém průběhu turnaje se dočtete ve článku od Adama Březiny.
O poslednímMČR JEDNOBAND MS lednovém víkendu se uskutečnilo v trmickém klubu BC LakoPlast spolek mistrovství České republiky v jednobandu. Startovní listina přihlášených hráčů potvrdila, že se jednoband dlouhodobě těší velké oblibě a opět se sjela nejužší špička z celé republiky. Očekávaly se tak nadprůměrné výkony.  Výsledný GP turnaje přes 8 karambolů vysokou herní kvalitu celého turnaje toho může být důkazem.

12 hráčů se rozdělilo do 3 čtyřčlenných skupin, z nichž postupovali vždy 2 první hráči do finálové osmičky plus 2 nejlepší lucky looseři. Ve skupině A zvládl vítězně všechny své domácí Martin Vedral, nasazená jednička a hlavní aspirant na celkové prvenství. Ačkoliv první zápas proti Veselému z BC Ajeto Nový Bor odstartoval slibně, kdy v pátém náběhu svítilo skóre 67:14, utkání dohrál až ve 14-tém náběhu. Naopak poslední zápas se Martinovi vydařil a porazil silného Milana Ráčka z Bohumína na 5 náběhů. Posledním čtvrtým hráčem ve skupině byl Honza Frieda z Dvora Králové, který předváděl kvalitní a stabilní výkony. V prvním zápase po nervy drásajícím průběhu sehrál remízu s Ráčkem na 11 náběhů, kdy Ráček vynechal 1 karambol před koncem a Frieda následně kontroval sérií 20, kterou zápas ukončil. Ráček z následné dohrávky však zápas zremizoval. Zápletku do postupových počtů vnesla skreč zápasu Friedy proti Vedralovi, kdy se Frieda včas nedostavil ke svému utkání a zápas prohrál kontumačně. A jelikož Frieda i Ráček porazili papírově slabšího Veselého na 12 resp. na 6 náběhů,z druhého postupového místa se radoval Ráček s pěkným GP 9,95. Nicméně díky zisku třech bodů se Frieda do finálové osmičky probojoval tak, a to jako první lucky looser. Nepopulární poslední místo bez zisku bodu, jak ve skupině, tak i v celém turnaji, osadil Lukáš Veselý. Nicméně Lukáš je stále poměrně novou tváři na české kulečníkové scéně a oproti nasazenu GP dosáhl výrazného zlepšení. Doufáme, že v tomto trendu nepoleví a bude se nadále zlepšovat J.

Skupina B byla skupinou smrti. Zklamáním a posledním místem bez zisku bodu s GP 9,84 skončilo účinkování druhého domácího hráče Adama Kozáka. Adam sehrál kvalitní a těsná utkání, zejména s Hambálkem, kde prohrál o 2 karamboly ve 12-tém náběhu a Truksou, kde prohrál o 10 karambolů v 6-tém náběhu. V dobré formě dorazil na turnaj Luděk Řehůřek z Náchoda, který si sice poradil s Kozákem na 7 náběhů, nicméně ale i jeho potkala stejná věc jako Friedu. Nedostavil se včas ke svému utkání a prohrál jej s Truksou kontumačně. Tato chyba nakonec Luďka stála turnajový život, neboť podlehl na 5 náběhů Hambálkovi a zisk dvou bodů mu na druhé postoupivší místo jako šťastný poražený nestačil. Paradoxně Luděk dosáhl nejvyššího GP 12,58 ze všech hráčů vůbec. Ve skupině nakonec zvítězil skvěle hrající Vladimír Hambálek, který stejně jako Vedral, dokázal zvítězit ve všech svých zápasech a s GP 12,50 postupoval do čtvrtfinálových bojů jako číslo jedna. Druhým postupujícím byl Hambálkův oddílový kolega ze Sokola Žižkov, Ota Truksa. Truksa celý turnaj předváděl vyrovnané výkony a zlepšoval se zápas od zápasu. Ve skupině prohrál pouze svůj první zápas v úvodním kole turnaje právě jen s Hambálkem na 7 náběhů.

Skupiny C dopadla dle papírových předpokladů. Silné duo moravských hráčů Honza Dvořáček z BC Ostrava a Vladimír Stareček z BC Havířov si pohlídali první dvě postupové příčky. Druhý jmenovaný vyhrál skupinu bez ztráty bodu a s předvedenou hrou (ve skupině zahrál největší sérii turnaje 90–ti karambolů) a dosaženým GP 12,00 se dalo očekávat, že jeho cesta turnajem skončí až ve finálových bojích. Druhé místo ve skupině tedy obsadil Dvořáček s GP 7,07, který získal 3 body. Stejného bodového zisku dosáhl i Marek Hejlík ze Startu Újezdeček, nicméně díky horšímu GP 6,77 obsadil ve skupině až třetí místo. Marek je mladý hráč a bez pochyby byl nejmilejším překvapením celého turnaje, když předváděl bojovné ale klidné a koncentrované výkony. Odměnou mu byl zisk jednoho bodu za remízu s Dvořáčkem, který ho posunul na poslední místo do finálové osmičky jako druhý šťastný poražený. Skupinu uzavřel Markův oddílový kolega Radek Březina, který se nedokázal úplně rozehrát do své optimální hráčské formy. Ačkoliv jednoband patří k Radkovo silným disciplínám a umí zahrát i vysoké průměry, nakonec uzavřel skupinu na posledním místě s GP 4,54 a celkově skončil na 11-tém místě před Lukášem Veselým. 

Čtvrtfinále mezi sebe svedlo Hambálka (1) a Hejlíka (8); Starečka(2) a Friedu (7); Vedrala (3) a Dvořáčka (6); Truksu (4) a Ráčka (5). Hned první duel, kde byl jasným favoritem Hambálek, přinesl obrovské překvapení. Mladý Hejlík si schoval na kulečníkového matadora svůj nejlepší výkon turnaje a utkání v 11-tém náběhu vítězně zakončil. Na stejný počet náběhu zvládl své utkání i Truksa, který porazil Ráčka. Třetím finalistou se stal Martin Vedral, který porazil v nejtěsnějším čtvrtfinálovém utkání Dvořáčka ve 14-tém náběhu o 19 karambolů. Nejtaktičtější duel svedl Frieda se Stařečkem, kde Stareček dohrál partii až v 18-tém náběhu (nejslabší utkání celého turnaje) a nutno podotknout, že kolegové ze snookeru se mohli ledasčemu přiučit, kdyby se přišli podívat J

Obě semifinálová utkání probíhala odlišným způsobem. Hejlík už nedokázal zopakovat svůj předešlý výkon a zkušený Truksa s přehledem dovedl utkání do vítězného konce ve 13-tém náběhu. Pro hráče Újezdečka tak putování turnajem skončilo na medailové pozici a v nabité konkurenci lze jeho výsledek označit jako jeden z vrcholů jeho dosavadní kulečníkové kariéry. Druhé semifinále mezi Vedralem a Starečkem nabídlo oproti tomu veliké drama. Od začátku utkání se oba hráči předháněli v sériích, nicméně s blížícím se koncem zápasu se začalo objevovat čím dál více hloupých chyb, kterých nakonec méně udělal Stareček a utkání v 11-náběhu se stavem 120:112 dohrál. Druhým bronzovým medailistou se tak stal Martin Vedral z domácí BC LakoPlast spolek.

Každý z diváků od finále očekával velmi vyrovnanou bitvu, kde se proti sobě postavil stabilně hrající Truksa oproti výsledkově více rozkolísanějšímu ale o to nebezpečnějšímu a dosud neporaženému Starečkovi. O to větší překvapení bylo, když po pár úvodních nábězích a karambolech převzal pevně otěže utkání pevně do rukou Ota Truksa a krásnou sérií 69 utkání v 6-tém náběhu za velikého aplausu početného pole diváků utkání dohrál. Ota tak převedl svojí hráčkou vyzrálost a v kýžený moment vytáhl svůj nejlepší výkon resp. vyrovnal i nejlepší zápasy turnaje s průměrem 20,00. Po několika dlouhých letech tak opět získal titul mistra ČR a nutno podotknout, že zcela zaslouženě. Ještě jednou Oto blahopřejeme.

Turnaj lze skromně označit, jako mimořádně vydařenýJ. Ačkoliv hráčské podmínky nebyly zcela ideální (nehrálo se na novém materiálu), tak se s nimi většina hráčů rychle sžila a předvedené výkony byly nadprůměrné. Za velmi zdařilou lze taktéž označit celou organizaci turnaje, počínaje samotným prostředím ale i také přístupem samotných pořadatelů. Prestiž celému turnaji taktéž dodala osobní přítomnost paní starostky Trmic Jany Oubrechtové při slavnostním zahájení a zejména pak přítomnost paní primátorky města Ústí nad Labem Věry Nechybové při slavnostním zakončení turnaje. Rovněž si tento turnaj nenechal ujít ani prezident Českomoravského biliardového svazu pan Aleš Šlambor. Veliké díky samozřejmě patří i všem divákům, jejichž počet byl v průběhu mistrovství rovněž nadprůměrný a také i rozhodčím a všem členům klubu, kteří přispěli každý svým dílem ke krásnému mistrovství. Poslední a největší dík patří panu Jiřímu Skribovi, majiteli LakoPlast s.r.o. a předsedovi klubu, bez jehož snahy, úsilí a i vynaloženým prostředkům, by byl ústecký kulečník již minulostí. Děkujeme!!! J

Výsledky turnaje

Fotogalerie z turnaje

Reportáž regionální televizeTwitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Červen 2024>>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
13. 4. 2024 11 hod.
Ústí n/L C vs. Žižkov C
publikoval Martin Daněk

06. 4. 2024 11 hod.
Žižkov D vs. Ústí n/L E
publikoval Martin Daněk

02. 4. 2024 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. TJ Sokol Plzeň 3B MS
publikoval Administrator

30. 3. 2024 13 hod.
Žižkov C vs. 1.KK Chomutov
publikoval Administrator

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde