Článek

BC Vítkov obhájil titul Mistrů Evropy - Praha


Publikoval Administrator 28.04. 2016 10:38:54
Kategorie : ČMBS Významné události Mistrovství Evropy

Je možné si vysnít něco lepšího ? Vyhrát titul mistrů Evropy v domácím prostředí je vždy nezapomenutelný zážitek. A přesně to se povedlo našemu týmu BC Vítkov o uplynulém víkendu, kdy se v Praze na Žižkově konalo letošní finále Mistrovství Evropy týmů v technických disciplínách. Domácí poté, co postoupili ze skupiny A ze druhého místa, dokázali v semifinále porazit pětinásobného šampiona holandský Etikon a ve finále francouzské Chartres. Sestavě Marek Faus, Eddy Leppens a Wolfgang Zenkner se tak povedlo za velké radosti pana Jiřího Vítka obhájit titul z minulé sezony z holandského Rosmalenu.

Nádherně připravené dejiště, skvěle připravené zázemí a perfektní stoly čekaly na celkem šest nejlepších týmů v boji o titul mistrů Evropy. První týmy přijíždělli již ve čtvrtek, v pátek od 12:30 si v rámci tréninku měli hráči možnost se seznámit s nově potaženými stoly Simonisem 300. O půl čtvrté proběhlo oficiální zahájení šampionátu, ve čtyři hodiny turnaj začal prvním zápasem.

Týmy byli rozděleny do dvou skupin po třech. První dva si zajistili postup do semifinále. Turnaj začal zápasem skupiny A mezi francouzskými týmy Ronchin a Andernos. Utkání to bylo otevřené. Spektakulární byl obzvláště návrat legendy franouzského kulečníku Francise Connessona k technickým disciplínám. Tento šedesátisedmi letý čtyřnásobný mistr světa ukázal hned ve svém prvním zápase proč patřil v 80. a 90 letech k absolutní světové špičce. Pestrost a uvolněnost zdobily jeho hru. Connesson porazil Florenta jednoznačně 200:28 na 9 náběhů. Vyrovnaný byl zápas v kádru 47/2 mezi Djoubrim a Gerassimopoulosem. Nakonec se z výhry radoval hráč týmu Ronchin Djoubri a bylo srovnáno na 2:2. O konečném výsledku utkání tak rozhodla bitva v jednobandu mezi Villiersem a Baudoinem. Villiers dohrál zápas jako první. Baudoin musel udělat 47 na remízu. A ku podivu se dostal do krátké hry a vše vypadalo, že zápas zremizuje. Zhruba při 40 karambolu se mu ale koule postavily do obtížné situace a musel jít do pole. 46 bod vynechal a z vítězství se radoval tým Ronchin.

V pátek večer byl na programu zápas mezi německou Bochumí a holandským Etikonem. Byla to repríza minulého semifinále, kde vyhrála k nelibosti domácího Etikonu Bochum. Zápas to byl krásný. Tilleman nedal šanci mladému van Ettenovi a kádr 47/2 zahrál na 3 náběhy. Nockemann dohrál Niessenovi zápas v kádru 71/2 sérí 173 ve 4. náběhu. Niessen měl dohrávku a potřeboval 140 karambolů. Chybou ve třetině zhruba při 120 karambolu si rozbil dobrou pozici a udělal pouze 124, čímž mu 16 karambolů chybělo k remíze. Překvapení se událo na druhém stole. Favorita de Bruijna zaskočil Němec Havlik, který v partii zahrál sérii 75 a porazil Holanďana 120:95 na 10 náběhů. 

V sobotu v 10:00 se představil v prvním zápase domácí BC Vítkov. A začátek to byl neočekávaně špatný. Domácí hráli s Ronchinem, který měl výhru k dobru, hráči byli rozehraní a to se dost možná hodně podepsalo na tom, že Leppens i Zenkner proti svým soupeřům padli. Pouze Faus dokázal porazit Florenta na 8 náběhů v kádru 71/2.

Opačný vývoj měl zápas skupiny B mezi Bochumí a Chartres. Rozehranost hráčů Bochumi nehrála žádnou roli. Francouz Gérimont porazil van Etten v kádru 47/2 250:189 na 8 náběhů, Gretillat po pěkné partii Nockemanna těsně 200:178 na čtyři náběhy a Havlik úplně vyhořel s Justicem a podlehl mu 120:55 na 18 náběhů. Výhra 6:0 pro Chartres jim už s jistou zajišťovala postup do semifinále. Za to Bochum si postup velmi zkomplikovala a neměla ho ve svým rukou. V případě jakékoliv výhry Etikonu nad Chartres v posledním zápase skupiny se totiž německý tým s turnajem loučí. 

V posledním zápase skupiny A musel domácí Vítkov bezpodmínečně porazit Andernos, aby si zasjitil postup do semifinálového zápasu. Leppensovi s Fausem vyšly kádrové zápasy. Eddy zahrál 47/2 na 4 náběhy, Marek 71/2 na tři náběhy a postup by stvrzen. Zenkner se znovu trápil v jednobandu.

Tajenku skupiny B rozlouskl po skvělém výkonu Etikon. Tilleman dohrál Gérimontovi zápas sérií 228 ve třetím náběhu. De Bruijn ukázal svoji propracovanou mantinelovou hru a zápas dohrál v šestém náběhu sérií 98. Niessen vše dokonal, když Gretillata porazil 200:168 na pět náběhů. Výhra 6:0 znamenala pro Etikon posun první místo tabulky se skore 8:4. Druhé Chartres mělo skore 6:6, Třetí Bochum 4:8. Všechny týmy měli po dvou bodech.

To znamenalo, že nedělní semifinálové dvojice byly Ronchin vs. Chartres a Etikon vs. Vítkov.

Ráno od 9:30 proti sobě nastoupily francouzské týmy. Špatně hrající Florent prohrál i svůj třetí zápas na turnaji. Na Gretillata nestačil v poměru 200:65 na 9 náběhů. Radost týmu Chartres mohla naplno propuknout, když Gérimont dohrál Djoubrimu zápas v kádru 47/2 sérií 141 ve čtvrtém náběhu. A i když v jednobandu vedl Villiers nad Justicem, o vítězi zápasu bylo rozhodnuto a jejich zápas byl ukončen. Chartres se tak premiérově probojovalo do finále tohoto šampionátu.

Nejtěžší možný soupeř čekal na domácí Vítkov od 12:30 v boji o finálové místo. Holandský Etikon, který přijel do Prahy s podporou zhruba 20-ti fanoušků, chtěl získat zpět titul mistrů Evropy na svou stranu. Minulý rok v domácím prostředí prohráli s Bochumí a za sedm ročníku tohoto šampionátu se jednalo o jejich nejhorší umístění. Zápas stejně jako ve skupině rozhodla domácí dvojice Faus a Leppens. Skvěle hrající Faus nedal absolutně žádnou šanci Niessenovi a Vítkov šel do vedení. Na druhém stole to byla vyrovaná bitva mezi Zenknerem a de Bruijnem. V kádru 47/2 ale Leppens po špatném začátku se v šestém náběhu dostal do série a 217-ti body Tillemanovi zápas dohrál. De Bruijn sice porazil Zenknera v poměru 120:93 na 7 náběhů, ale to již Etikonu nebylo nic platné. Holandský tým tak již dvě sezony čeká na svůj šestý evropský titul. 

Papírově měl být Vítkov jasným favoritem finálového zápasu. Roli hráli větší zkušenosti s takovými zápasy. Nicméně byla to bitva jak se patří. Pouze zápas mezi Fausem a Gretillatem byl jednoznačný. Dle mě nejlepší turnaj své kariéry v Praze odehrál Faus. Hrál s obrovskou jistotou a nervozní Gretillat byl úplně bez šance. Faus Gretillat 200:7 na 3 náběhy. Vývoj na zbylých dvou stolech nebyl pro Vítkov moc příznivý. Leppens prohrával s Gérimontem a vypadalo to, že Franouz partii dohraje. Zenkner se sice tahal s Justicem v jednobandu, ale Němec dělal trestuhodné chyby, které dostávaly Francouze ihned do krátké hry. Justice zápas dohrál, Zenkner udělal z dohrávky pouze pár bodů. Skore srovnáno. Vtom momentu ale Gérimont vynechává 34 karambolů před koncem a dává velkou šanci Leppensovi. Eddy udělal pouze tři, Gérimont vynechává. Eddy se následně dostal do série, hrál na čáře a rychle mu přibývaly body. Potřeboval zápas dohrát sérii 189. 13 bodů před koncem ale kiksnul u delšího táháku zpět do třetiny a pustil ke stolu Gérimonta. Ten se dostává do třetiny, ale je viditelně nervozní. Willy má 26 bodů na svém kontě, ale hraje nepříjemné double, které vynechává. Eddy má dobrou pozici. Koule má před sebou. Bod sice nezahrál precizně, následně musel vytáhnout obtížné karamboly, ale zápas se mu daří dohrát sérií 13. Gérimont měl sice dohrávku, ale ani případná remíza by Chartres nestačila. Rozhodoval by totiž počet odehraných karambolů a ten byl jednoznačně vyšší na straně Vítkova díky výsledku v kádru 71/2.

V Divadelním sále Sokola Žižkov tak můžou naplno propuknout oslavy domácího týmu. Byla to neskutečná bitva a domácí si titul jednoznačně zasloužili.

Dá se říci, že v podstatě ve dvou hráčích se povedlo titul obhájit. Wolfgang Zenkner nebyl na turnaji ve své kůži. Výkonu nepřidá na faktu, že poslední jednobandový zápas hrál před necelým rokem právě ve finále v holandském Rosmalenu. Na této úrovni nejde jen tak přijet si zahrát. Jeho výsledný generální průměr 4,50 je velmi podprůměrný. Eddy Leppens odvedl znovu velmi kvalitní práci. I když nezahrál obzvláště vysoký generální průměr byl to z jeho strany velmi bojovný výkon podpořený třemi výhrami. Marek Faus byl největší oporou svého týmu. Na turnaji neprohrál a své soupeře doslova drtil. Výsledný generální průměr 44,44 hovoří za vše. Za zmínku jistě stojí výkon Jean-Paula de Bruijna. Generální průměr 14,56 z turnaje ještě nikdo v historii na českém území nezahrál. De Bruijn nám ukázal proč jsou spolu s Caudronem v jednobandové hře úplně nkde jinde. Na jistotu s jakou hraje je radost pohledět.

Byla to nádherná kulečníková událost. Zajímavá je kombinace tří disciplín díky čemuž má divák na výběr. Někdy si říkám, že je škoda, že takové turnaje netrvají delší dobu. Pozorovat ty nejlepší je pro českého hráče potažmo diváka neuvěřitelné rozšíření kulečníkového obzoru. Více takových turnajů ! Smutné je, že se znovu nepovedlo na Žižkov dostat více českých diváků. Nezájem hráčů z blízkého okolí je až zarážející. Uvědomte si, že vaše účast na takových akcích je vyjádření podpory, úcty a zájmu pořadetelům. Možná právě ten zájem je největší problém.

Závěrem patří obrovské poděkování a gratulace panu Jiřímu Vítkovi. Za těch pět let se povedlo díky němu vybudovat strašně moc. Evropský titul v domácím prostředí je třešnička na kulečníkovém dortu !

Výslekdy skupin

Výsledky finálového dne

Konečné pořadí

Statistiky hráčů

Fotogalerie turnaje

Videogalerie turnaje

REPORTÁŽ ČESKÉ TELEVIZE O ŠAMPIONÁTUTwitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Červenec 2024>>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
13. 4. 2024 11 hod.
Ústí n/L C vs. Žižkov C
publikoval Martin Daněk

06. 4. 2024 11 hod.
Žižkov D vs. Ústí n/L E
publikoval Martin Daněk

02. 4. 2024 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. TJ Sokol Plzeň 3B MS
publikoval Administrator

30. 3. 2024 13 hod.
Žižkov C vs. 1.KK Chomutov
publikoval Administrator

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde