Článek

Daniel Sanchez mistr světa v trojbandu - Bordeaux (FR)


Publikoval Administrator 20.11. 2016 13:29:35
Kategorie : Světový trojband Francie Mistrovství světa

Ufff, to byl ale turnaj. Uplynulých pět dnů přineslo ve francouzském Bordeaux historický šampionát, na jehož konci byl nejšťastnějším hráčem dvaačtyřicetiletý dnes již čtyřnásobný mistr světa Dani Sanchez. Dani porazil ve skvělém finálovém zápase mladého čtyřiadvacetiletého super talenta z Koreje Heang-Jik Kima v poměru 40:37 na 19 náběhů.

Celkem 48 hráčů ze 24 států světa se v uplynulých pěti dnech utkali o nejprestižnější titul karambolového kulečníku v trojbandu na velkém stole. Šampionát se nesl zejména ve skvělé organizační režii firmy Kozoom pod vedením Xaviera Carrera. Jeho organizačnímu týmu se povedlo vytvořit pro všechny zúčastněné exkluzivní zážitek, na který nikdo nezapomene.

Hráči byli rozděleni do 16-ti skupin po třech, hrálo se do 40-ti karambolů. Postup do vyřazovací části turnaje si zajistili pouze vítězové skupin a tak každý zápas měl svůj nezaměnitelný náboj. Hrálo se na stolech značky Gabriels, které byly skvěle připraveny. Oproti minulému roku se hrálo na suknu značky Iwan Simonis. Simonis ve spolupráci s Kozoomem přišel s novinkou. Barva sukna totiž nebyla klasická Delsa-Blue a tzn. Special-Blue. Jedná se o světlejší verzi sukna za účelem lepšího dojmu pro diváky u televizních obrazovek.

V úterý 15. tedy začal samotný šampionát. Hráči měli dopoledne prostor pro 15-ti minutový trénink, aby se seznámili s nově připravenými stoly. Ve 13:00 bylo na programu slavnostní zahájení, kde zejména Xavier Carrer poděkoval všem svým spolupracovníkům za skvělou přípravu turnaje a vyzdvihl zejména zásadní spolupráci s korejským trhem a tamními sponzory. Ve 14:00 turnaj odstartoval prvními zápasy skupin. Skupinová část turnaje byla na programu po tři dny. První den hráli ve skupinách nasazení hráči dva a tři, druhý den první nasazení proti poraženému z prvního zápasu, třetí den s vítězem z prvního zápasu.

Výkonnostně to byl jiný turnaj než v minulém roce, kdy se v Bordeaux hrálo na sukně značky Gorina. Samozřejmě, že první kola byly stoly se Simonisem velmi dlouhé. Ale ne po celých pět dnů jako tomu bylo loni. Již první den večer se dalo říci, že stoly jsou příjemné a hráči tak mohli podávat své nejlepší možné výkony. A to se také stalo.

Dá se to shrnout takto. Nejhorší vítěz skupiny úřadující mistr světa Blomdahl měl "podprůměrný generální průměr" 1,481. Osm vítězů skupiny mělo generál vyšší než dva ! A to byl navíc Polychronopoulos pouze o jeden náběh za touto magickou hranicí. Pojďme se tedy podívat na průběh všech šestnácti skupin.

Skupina A s mistrem světa Torbjornem Blomdahlem. Švéd nebyl ve své kůži a nebyl daleko od vyřazení z turnaje. Outsider skupiny byl Kypřan Christoforou. Blomdahl ho porazil na 21 náběhů, třetí ve skupině Peruánec Ramon Rodriguez na 21 náběhů. Blomdahl tak sehrál zápas o postup s Rodriguezem. A zápas se pro něj opravdu nevyvíjel dobře. Blomdahl prohrával 36:29. Švéd ale zahrává 7 a 4 a zápas dokonale otáči.

Skupina B a první velké překvapení. S turnajem se loučí Belgičan Frédéric Caudron. Caudon měl co dělat už v zápase s Kostaričanem Tellezem, který šel do pauzy ve vedení v poměru 20:2. Po pauze ale Tellez nedokázal navázat na začátek zápas a nakonec prohrál 40:34 na 33. Třetí ve skupině byl domácí Jerome Barbeillone, který předvedl velmi dobrý turnaj na posledním World cupu v La Baule. Caudron ? Těžký soupeř, nikdy ho neporazil. Ale kde jinde to změnit, než před početným domácím publikem. Viditelně nesvůj Caudron prohrává 40:31 na 25 náběhů a turnaj končí na 30. místě s GP 1,224. Belgičan si stěžuje na velkou únavu. Jeho program byl v posledních týdnech opravdu úmorný.

Skupina C a poměrně snadný postup Holanďana Dicka Jasperse. Poraží Libanonce Gholama a Rakušana Kahofera. Dosahuje GP 2,105.

Velmi silné obsazení má skupina D. Aktuální holandský mistr Raimond Burgman ale odchází dvakrát poražen a v turnaji končí. O postup se poperou Merckx s Jae-Guenem Kimem. Belgičan vítězí v poměru 40:32 na 20 náběhů.

Skupina E a extrémně silný Ital Marco Zanetti. V boji o postup roznese Korejce Hyung-Kon Kima v poměru 40:14 na 14 náběhů.

Skupina F a její neuvěřitelný průběh. Dani Sanchez zdá se býti neohroženým postupujícím. První zápas s Němcem Rudolphem vyhrává v poměru 40:11 na 16 náběhů, když zápas dohrává sérií 11. Ve druhém zápase o postup mu je soupeřem domácí Pierre Soumagne. Začátek zápasu ? Dani zahrává 13, 2 a 10. Do pauzy se jde za stavu 25:7 na 3 náběhy. Říkáte si je hotovo ? Ani náhodou. Sanchez dokonce zvýší vedení na 29 ku 10 na 5 náběhů, ale pak přijde kolaps. Na dalších 9 bodů potřebuje Dani celkem 15 náběhů. Mezitím ale velmi hlučně podporovaný domácí Soumagne pomalu svého soupeře dotahuje a dokonce jako první zápas ve 21. náběhu dohrává. Sanchez musí udělat dva body z dohrávky, aby si zajistil postup. V případě shodného počtu bodů totiž rozhoduje GP a ten je na straně Španěla. Dani zahrává druhý bod a velmi viditelně si zhluboka oddychuje :)

Skupinu G vyhrává Vietnamec Minh Cam Ma, když poráží Egypťana Sidhoma a Řeka Kokkorise.

Skupina H a vítězství Řeka Nikose Polychronopoulose. V boji o postup poráží Španěla Palazona v poměru 40:28 na 22 náběhů.

Skupina I a další infarktový závěr. Belgičan Eddy Leppens čelí dvěma francouzským hráčům. V domácím souboji poráží v poslední době skvěle hrající Bury Melnytschenka. Leppens si také poradí s druhým domácím hráčem. Důležité je ale to, že ho poráží na 17 náběhů, zatímco Bury potřeboval na vítězství náběhů 26. Ve vzájemném zápase o postup tedy stačí Belgičanovi i remíza. Bury ovšem zápas ve 21. náběhu dohrává a před Leppensem stojí velká výzva. Sedm na remízu a tím i na postup. Věřte nebo ne, ale Eddy to dokázal. Sehrál fantastický buzar při čtvrtém strku, díky němuž si pozici otevřel a pak, i když se jistě za tohoto vypjetí nejednalo o lehké strky, dokráčel k požadovaným sedmi bodům. Flustrace domácího Buryho, který v turnaji neprohrál a byl z turnaje vyřazen, byla ohromná.

Skupina J a velké představení jihoamerického hráče. Kolumbijec Robinson Morales vyhrává skupinu s GP 2,105, když v rozhodujcím zápase poráží silného Vietnamce Trana 40:35 na 24 náběhů.

Skupina K a velký návrat tureckého sultána Semiha Sayginera. První zápas s Japoncem Umedou. Semih nedává zahajovací pozici, ale zápas dohrává v 10. náběhu. Nejlepší výkon celého šampionátu ! Japonec Umeda si věru na turnaji moc nezahrál. Jeho další soupeř Korejec Kang mu zápas zahrál na 16 náběhů. Celkem tedy cestoval Umeda z Japonska do Francie na 33 bodů a 26 náběhů. Sayginer v rozhodujícím zápase poráží Kanga 40:28 na 25 a slaví postup dále.

K postupu si Semih dopomohl i takovýmto buzárkem. Viděli jste to někdy ?



Skupina L. Skupina s naším reprezentantem Radkem Novákem. Na Radka čekal Egypťan Nady a Korejec Jae-Ho Cho. V úterý v 19:00 jde Radek na zápas s Nadym. Vyrovnaný začátek zápasu, ale pak se Radek dopustil pár chyb a prohrává v poměru 16:26. Radek ovšem skvěle zafinišuje a zápas zvrátí na konečné skore 40:32 na 38 náběhů. Korejce Cho Nadyho také poráží a utkává se tedy s Radkem ve čtvrtek v 18:30 o postup mezi posledních 16. Úvod zápase Radkovi nevychází, přicházejí tři čáry. V 7. náběhu prohrává 13:4. Nicméně pak se Radek zvedá a postupně soupeře dotahuje. Dostane se na skore 18:17 pro soupeře, kde Radek zahrává sérii 8 a dostává se do vedení 17:25. Jde se do pauzy. Po pauze oba hráči skorují. Radek zahrává dva, pak má také dva. Vede 21:29 a třetí strk má obrácenou kvartu. Není úplně ze škatulky ideálních, ale je rozhodně hratelná. Bohužel Radek pozici překrátil a tady nástává zlom. Radek pak šestkrát po sobě nedává bod. Nutno také dodat, že pozice moc lehké od soupeře nedostával. Korejec pomalu přidával body na své konto. 2,4,2,0,1,0,1 a zápas srovnal. Skore 31:30. Korejec zápas dvěma pobyty u stolu ukončuje sériemi 5 a 4. Radek nakonec dosáhne celkem 32 bodů.

Je to ohromná škoda. Historický postup pro naši zemi byl opravdu blízko. Radek nicméně zaslouží velkou pochvalu. Bojoval co to šlo. V konečném pořadí obsadil 32. místo s generálním průměrem 1,107.

Skupina M a postup Kolumbijce Huberney Catana. V rozhodujícím zápase poráží Belgičana Forthomma 40:31 na 22 náběhů.

Skupinu N vyhrává Turek Tayfun Tasdemir. V prvním zápase se ohromně trápí s Francouzem Roux. Vítězí 40:38 na 38 náběhů. Ve druhém zápase ale zahraje skvěle a Vietnamce Nguyena poráží 40:19 na 15 náběhů.

Skupina O a skvělé výkony Korejce Heang-Jik Kima. Skupinu vyhrává s generálním průměrem 2,051.

A konečně poslední skupina P a postup Turka Murata Naci Coklu. Coklu v rozhodujícím zápase vede jasně o 15 bodů na Korejcem Heo. Tomu ale dokonale vychází konec zápasu a má dokonce šance zápas jako první ukončit. Třikrát nedává poslední bod. Bod, který by ho posunul do KO. Coklu šanci konečně využije a zápas dohrává. Zahrání úvodní pozice soupeřem již nic nemění na faktu, že dále postupuje Coklu, který má vyšší GP.

Hráči jsou tak do páteční vyřazovací části seřazení dle bodů, generálního průměru a v několika případech také vyšší série. To dá dohromady velmi zajímavý pavouk turnaje.

Na programu jsou dvě session osmifinálových zápasů.

Hned ta první se dá označit za výkonnostní vrchol turnaje. Sayginer poráží svého krajana Coklu v poměru 40:25 na 19 náběhů. V obrovské radosti domácího publika pokračuje velká jízda Jeroma Barbeillona. Vítězí 40:17 na 14 náběhů. Francouz měl na první tři náběhy 25 bodů ! Heang-Jik Kim přehrává Tasdemira v poměru 40:25 na 18 náběhů. A vrchol nakonec Zanetti vs. Blomdahl 40:21 na 11 náběhů ! Naprosto neskutečný zápas, Zanetti hrál s neuvěřitelnou jistotou. Úřadující mistr světa Blomdahl tak končí již mezi posledními 16 a v novém vydání světového žebříčku přide o velkou spoustu bodů. Všimněte si, že všechny zápasy této session byly zahrány pod 20 náběhů.

Druhá osmifinálová session přináší Daniho Sancheze znovu ve skvělé formě. Moralese zničí v poměru 40:9 na 16 náběhů. Eddy Merckx nezvládá zápas s Jae-Ho Cho. I přes dobrý začátek zápasu Merkcx prohrává v poměru 40:33 na 24 náběhů. Neuvěřitelně se v turnaji zachrání Řek Nikos Polychronopoulos. Za stavu 36:29 pro Vietnmace Ma Nikos zahrává neuvěřitelnou sérii 11 a zápas dokonale otáčí. Poslední zápas mezi Jaspersem a Leppensem přináší obrovskou bitvu. Bilance Leppense proti Jaspersovi je velmi záporná. Ale kde jinde ji zlomit než na Mistrovství světa. Leppensovi nevychází začátek zápasu, prohrává 16:8. Pak se ale dostane do série. Skvělou poziční hrou zahrává sérii 18, nejvyšší na turnaji, a dostává se do pauzy do vedení 16:26. Zápas se mu i přes velmi nervozní konec z obou stran povede dotáhnou do vítězného konce 40:32 na 19 náběhů.

V pátek večer bylo na programu čtvrtfinále. To již přineslo o poznání taktičtější zápasy. Přeci jenom vítěz tohoto zápasu měl jistotu medaile z Mistrovství světa. Velké tažení práve v této fázi skončilo pro domácího Jeroma Barbeillona. Ten v extrémně defenzivním zápase nestačil na Semiha Sayginera v poměru 40:34 na 40 náběhů. Velmi těsný zápas sehráli Marco Zanetti s Heang-Jik Kimem. Oba hráči se po celý průběh přetahovali o vedení. Ke konci měl navrch mladý Korejec a jako první ve 24. náběhu dohrál. Ital potřeboval šest bodů na remízu. Bohužel pro něj udělal pouze čtyři a Heang-Jik Kim slaví postup do semifinále. Velmi těžký zápas sehrál také Dani Sanchez, který porazil Jae-Ho Cho v poměru 40:34 na 25 náběhů. Neuvěřitelnou přetahovanou přinesl zápas mezi Polychronopoulosem a Leppensem. Belgičan po slabém začátku odskočil soupeři díky sérii 12 na skore 8:22. Leppens ale na sérii nedokázal navázat a body přidával poskrovnu. Řek se pak definitivně dotáhl na skore 31:31 ve 23. náběhu sérií 9. Leppens ale kontroval pěti a dvěma a znovu byl vítězství blíže. Pak přišla velká spousta chyb z obou stran, pro Leppense ovšem naštěstí s radostným koncem. Vyhrál 40:37 na 30 náběhů.

Finálový sobotní den přinesl poslední tři zápasy, které rozhodly o novém světovém šampionu. Osmisty diváky zaplněná kongesová hala v Bordeaux sledovala dokonalé vyvrcholení 69. světového šampionátu.

První semifinálový zápas mezi Sayginerem a Kimem přineslo jednoznačný průběh ve prospěch mladého Kima. Sayginer nedostal mnoho šancí. Kim navíc zápas v 16. náběhu ukončil famozní sérií 11 !

Druhý zápas mezi Leppensem a Sanchezem byl o poznání dramatičtější. Eddy po celý průběh zápasu vedl. Ve 22. náběhu mohl zápas ukončit sérií 5. Eddy při posledním pátém strku zvolil řešení s kontrafalší dlouhý-dlouhý-krátký-dlouhý a zpět do rohu. Ovšem jak sám později v rozhovoru přiznal a možné tuši z posledního dlouhého mantinelu nevěděl. Sanchez měl ovšem 32 a pustil Leppense znovu ke stolu. Hratelná pozice ve třetině dlouhý-dlouhý-krátký. O milimetr nedává. Jak napsal Bert van Manen. Pozici, která po Leppensovi zůstala může průměrný hráč trefil jednou za 23 let. Dani ovšem vytahuje neuvěřitelný kalibr ze svého repertoáru. Přitažený buzarový strk dlouhý, okolo červené, dlouhý-krátký a karambol. Eddy se musel zpět zasanout do židle. No a pak sledoval jak Dani přidává jeden bod po druhém až se mu povede zahrát poslední osmý strk a tím dokonale otočil vývoj celého zápasu. Divácí v absolutním varu !

Finále Dani Sanchez Heang-Jik Kim bylo utkáním generací. Kim se ve čtyřiadvaceti letech mohl stát druhým nejmladším mistrem světa v historii. Jenom o pár dnů dřívě to dokázal Torbjorn Blomdahl. Zajímavostí je, že o 30 dnů později ve stejném věku vyhrál v roce 1998 Dani Sanchez. V případě triumfu Španěla by to pro něj znamenalo čtvrtý světový triumf. O jeden více má po éře Raymonda Ceulemanse pouze Torbjorn Blomdahl.

Finále se lépe vyvíjelo od samotného začátku pro Daniho. Do pauzy se šlo za stavu 20:14 na 10 náběhů. Po pauze navíc Dani přidal dalších sedm a tři body, vedl 30:18 a zdálo se být rozhodnuto. Dani pak ještě vedl 36:25 na 15 náběhů. Pak ale začal Kim bojoval. zahrál šest, skore 36:31. Sanchez nula, Kim 3 body. Prohrává pouze od dva a napětí stoupá. Sanchez dva, lehká pozice, ale míjí. Kim 0, Sanchez 0, Kim 0. Sanchez pak dostává buzar ve třetině zdarma a následnou obrácenou kvartu také trefuje a jako první dohrává. Nicméně byla to sitauce stejná jako minulý rok. Kang také dohrál jako první a na Blomdahla čekala dohrávka šesti bodů. Kim vcelku bez problémů zahrává tři. Pak ale volí strk krátký-dlouhý-krátký-dlouhý, který těsně míjí.

Naplno tak propuká obrovská radost barcelonského rodáka Daniho Sancheze. V poslední době spíše více byznysmen než kulečníkový hráč, jak sám Dani přiznává. Drtivou většinu své energie věnuje své značce DS Billar a na trénink mu věru moc času nezbývá. Navíc stále na cestách po Japonsku a Korei. Téměř žádné oficiální zápasy v evropských ligách, pouze na mezinárodní scéně. Ale i s tímto faktem dokázal počtvrté vyhrát nejprestižnější karambolový titul mistra světa v trojbandu. Všechna čest !

O poraženém finalistovi ale bude velmi slyšet. Je to neuvěřitelné jakým stylem hraje a je pouze otázkou ne zda vyhraje titul mistra světa ale spíše kolik těchto titulů získá.

Kim dosáhl generálního průměru 2,043, Sanchez 1,983. Nejvyšší GP 2,135 měl Marco Zanetti

Nové vydání světového žebříčku přináši změnu na pozici číslo jedna. Novou světovou jedničkou se stává Frédéric Caudron, který vede o 48 bodů před Jaspersem a o 54 bodů před Sanchezem. Blomdahl díky velké ztrátě bodů klesnul na čtvrtou pozici. Poražený finalista Kim je na deváté příčce.

Byli jsme svědky nádherného turnaje. Kozoom ukázal všem budoucím pořadatelům jak by měla tato nejprestižnější akce pod hlavičkou UMB vypadat. Tento turnaj byl reklamou na trojband a jenom se potvrdilo, že je to náš zatím nevybroušený diamant. Potenciál je obrovský.

Díky KOZOOMu !

Příští rok je MS na programu v bolivijském městě La Paz.

Výsledky zápasů turnaje

Konečné pořadí

Nové vydání světového žebříčku

Fotogalerie turnaje

Jedinečná videogalerie turnaje

 



Twitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Březen 2023>>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Zápasy tohoto dne:

12. 03. 2023 11.hod - 13.kolo
Žižkov B 14:4 TJ Nýřany
12. 03. 2023 14.hod - 15.kolo
SC Billard Centrum Praha Žižkov C
12. 03. 2023 13.hod - 13.kolo
Čermná nad Orlicí 8:10 Žižkov A

Zápasy tohoto dne:

25. 03. 2023 13.hod - 14.kolo
Žižkov A Start Újezdeček
25. 03. 2023 14.hod - 14.kolo
Žižkov 3B A Billiard club Kladno 3B B
25. 03. 2023 14.hod - 14.kolo
AKK Brno 3B Žižkov 3B B

Zápasy tohoto dne:

26. 03. 2023 11.hod - 14.kolo
BC LakoPlast B Žižkov B
26. 03. 2023 11.hod - 15.kolo
Žižkov D 1.KK Chomutov

Zápasy tohoto dne:

04. 03. 2023 13.hod - 14.kolo
TJ Sokol Plzeň B 14:4 Žižkov D
04. 03. 2023 14.hod - 12.kolo
Billiard club Kladno 3B A 8:0 Žižkov 3B B
04. 03. 2023 14.hod - 12.kolo
Žižkov 3B A 6:2 BC Ostrava 3B

Zápasy tohoto dne:

05. 03. 2023 11.hod - 13.kolo
SK Billard Centrum Praha 3B 0:8 Žižkov 3B B
05. 03. 2023 11.hod - 13.kolo
Žižkov 3B A 8:0 BC Havířov 3B
05. 03. 2023 11.hod - 13.kolo
BK Most B 8:10 Žižkov C

Zápasy tohoto dne:

18. 03. 2023 14.hod - 12.kolo
Žižkov 3B C 8:0 Vital sport 3B

Zápasy tohoto dne:

19. 03. 2023 10.hod - 13.kolo
Žižkov 3B C 2:6 BC Ostrava 3B B

Zápasy tohoto dne:

11. 03. 2023 13.hod - 14.kolo
Žižkov C 8:10 BC LakoPlast C

Zápasy tohoto dne:

14. 03. 2023 17.hod - 9.kolo
BC Kladno 3B MS A 5:13 Žižkov 3B MS

Zápasy tohoto dne:

28. 03. 2023 17.hod - 10.kolo
Žižkov 3B MS BC LakoPlast 3B MS
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
19. 3. 2023 10 hod.
Žižkov 3B C vs. BC Ostrava 3B B
publikoval Administrator

18. 3. 2023 14 hod.
Žižkov 3B C vs. Vital sport 3B
publikoval Administrator

14. 3. 2023 17 hod.
BC Kladno 3B MS A vs. Žižkov 3B MS
publikoval Administrator

12. 3. 2023 13 hod.
Čermná nad Orlicí vs. Žižkov A
publikoval Vlasta Kahoun

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde