Článek

Jan Aleš podruhé mistrem ČR v trojbandu


Publikoval Administrator 22.04. 2019 09:47:21
Kategorie : Český trojband Mistrovství České republiky Klub

Čtyřiatřicátý ročník republikového šampionátu v trojbandu na závodním stole, který se odehrál v klubu BC Poruba, ovládl hráč kladenského klubu Jan Aleš. Ve finále porazil velkého favorita turnaje brněnského hráče Martina Boháče v poměru 40:37. Honza se ze svého druhého republikového triumfu kariéry raduje po čtyřech letech. Prvně zvítězil na domácích stolech v roce 2015, kde porazil klubového kolegu Radka Nováka. Radek společně se Zdenkem Galíčkem obsadil třetí místo. 

Stejně jako v loňské sezoně byl model republikového šampionátu v trojbandu zvolen pro 16 hráčů, kteří se do turnaje kvalifikovali buďto na základě svého generálního průměru nebo díky celkovému pořadí seriálu Velkých cen. Hráči byli rozdělení do čtyř skupin po čtyřech, první dva si zajistili postup do sobotního čtvrtfinále. Hrálo se na třech stolech značky Platin, které byly nově potažené suknem Iwan Simonis 300 v barvě Prestige a mantinely PreciShot. Sukno na turnaj dodaly jako sponzorský dar firmy Iwan Simonis S.A. a Regest centrum s.r.o. Domácí pořadatelé vkládaly velké naděje do domácího borce Radovana Hájka, který byl obhájcem titulu z loňského roku, kdy na Žižkově porazil Iva Gazdoše. A ten také společně s Martinem Boháčem a Radkem Novákem patřili k největším favoritům na zisk republikového titulu.   

V pátek dopoledne si měli hráči možnost otestovat herní materiál 15-ti minutovým tréninkem. V půl druhé se turnaj oficiálně zahájil a ve 14:00 začala skupinová fáze turnaje. Hrálo se do 30-ti bodů na maximálně 40 náběhů.

Ve skupině A k postupu dobře vykročili Radovan Hájek a Jan Aleš. Oba své první zápasy vyhráli. Hájek porazil dalšího domácího zástupce Jiřího Přečka, který obdržel divokou kartu od pořadatele, v poměru 30:8 na 21 náběhů. Aleš porazil o šest bodů na 28 náběhů nedávného mistra republiky ve scotch double Jana Hudáka z Jablonce. Hudák v zápase poražených jasně předčil Přečka na 24 náběhů. Nicméně věděl, že pokud chce pomýšlet na postup, tak potřeboval porazit domácího Hájka. A ten se navíc také dostal do postupových problémů. když prohrál po špatném výkonu s Alešem 30:20 na 35 náběhů. Honza si tak s jistotou zajistil postup do čtvrtfinále. Ten v závěrečném zápase ještě stvrdil výhrou nad Přečkem. V přímém souboji o postup k radosti domácího publika triumfoval Hájek, který porazil Hudáka 30:19 na 29 náběhů. 

Ve skupině B si postup již po dvou zápasech zajistil Martin Boháč. Ten v prvním zápase po vyrovnaném průběhu porazil juniora Milana Ettela o pouhé tři body. Ve druhém zápase se utkal s Pavlem Starečkem, který porazil na náběhy špatně hrajícího Štěpána Kohouta. Martin po nejlepším výkonu skupinové fáze porazil Pavla 30:19 na 20 náběhů. A i přesto, že v závěrečném zápase prohrál se Štěpánem Kohoutem, tak si zajistil postup z prvního místa. Štěpán byl totiž již před tímto zápasem mimo hru o postup. Ve svém druhém zápase prohrál s Ettelem 30:22 na 32 náběhů. Milan se tak utkal v přímém zápase o postup s Pavlem Starečkem. Situace vypadala pro hráče havířovského klubu velice nadějně. Ve 33. náběhu vedl 27:19. Ettel ale v tomto momentu zahrál sérii devíti bodů a dostal se zpět do hry o postup. Milan měl navíc k dispozici dohrávku a věděl, že díky vyššímu GP mu stačí i remíza. Zápas sice dohrál jako první Stareček. Ettel však z dohrávky bez problémů trefil zahajovací pozici a slavil postup mezi osm nejlepších.

Skupinu C ovládl bez ztráty bodu Radek Novák. Ten nejprve rozhodl zápas proti svému klubovému kolegovi Vášovi za vyrovnaného stavu 24:23 sérií sedmi bodů. Ve druhém zápase se utkal s prostějovským Zdenkem Galíčkem, který v prvním kole porazil Vladimíra Starečka. Novák v tomto zápase předvedl svůj nejlepší výkon, Galíčka porazil na 22 náběhů a zajistil si postup do čtvrtfinále. Díky výhře nad Vášou se do boje o postup vrátil Stareček. V posledním zápase ale musel bez podmínečně porazit Nováka a spoléhat na výhru Váši nad Galíčkem. Hráč havířovského klubu v podprůměrném zápase prohrál s Novákem a byl ze hry o postup. Galíček svůj postup stvrdil výhrou nad Vášou. 

Ve skupině D byl velkým favoritem hráč havířovského klubu, v Porubě však trénující Ivo Gazdoš. Ivoš vstoupil do turnaje výhrou navíc po velmi dobrém výkonu. I díky sérii deseti bodů, která již na turnaji nebyla překonána, porazil Adam Kozáka 30:13 na 21 náběhů. Ve druhém kole se Ivo utkal s Pavlem Škopem. Ten porazil v podprůměrné partii Adamu Baču 30:28 na limit náběhů. Pavel šel hrát s Ivošem ihned po svém vítězném zápase s Bačou. A to také možná sehrálo svou roli. Pavel Ivoše zejména díky velice dobré druhé polovině zápase porazil v poměru 30:15 na 23 náběhů. Pavel se tak velmi přiblížil postupu. V sobotu pak sehráli přímý zápas o udržení se v boji o postup Adamové. Hráč žižkovského klubu se na turnaji s formou nepotkal a jeho výkon byl zklamáním. Adam Kozák zejména po velmi dobrém začátku, kdy měl 12 na 4 náběhy Baču nakonec porazil na 27 náběhů. Skoro domácí Gazdoš pak v posledním zápase porazil Baču na 23 náběhů a bylo tedy téměř jisté, že ze skupiny postoupí. O druhé postupové místo se tak bojovalo v zápase mezi Kozákem a Škopem. V lepší pozici byl hráč ze Dvora Králové. Škop měl totiž vyšší GP a postup by mu zaručila i těsná porážka. Adam měl znovu velmi dobrý úvod partie. V 5. náběhu vedl 9:3. Pak ovšem úplně přestal hrát a Pavel zápas díky sérii sedmi bodů otočil. Závěr byl sice vyrovnaný, ale Adam s přibývajícími náběhy tušil, že s jeho postupovými šancemi to vypadá bledě. Nakonec s Pavlem prohrál na limit náběhů 25:29.

To znamenalo pro nasazení do čtvrtfinále jednu zásadní věc. Ivo díky čtyřem bodům a nejvyššímu GP hráče z druhého místa byl nasazen na pozici hráče číslo pět. No a na čtyřku, která se s pětkou potkává, byl nasazen jako "nejhorší" vítěz skupiny se čtyřmi body brněnský Martin Boháč. Jako jednička byl do horní poloviny pavouku ke Gazdošovi s Boháčem nasazen Radek Novák. Soupeřem mu byl Milan Ettel. Reprízu zápasu ze skupiny si ve čtvrtfinále daly Aleš s Hájkem. A konečně Pavel Škop se jako trojka utkal se Zdenkem Galíčkem. 

Čtvrtfinálové zápasy byly naplánovány na sobotní večer. Ještě před samotnými zápasy proběhlo slavnostní vyhlášení. A to konkrétně seriálu Velkých cen, Extraligy a 1. ligy v trojbandu. V seriálu Velkých cen slavil vítězství Ivo Gazdoš před Janem Alešem a Radkem Novákem. V domácí herně slavilo triumf v soutěži Extraligy družstvo Poruby. Druhé místo obsadilo Kladno, třetí Jablonec. Z vítězství v první lize a postup do Extraligy si zajistil BC Havířov.

Po slavnostních ceremoniích se šlo na čtvrtfinálové zápasy. Hrálo se do 35-ti bodů a právě největší trhák se odehrál hned v první čtvrtfinálové session. Oba hráči se ze začátku zápasu pohybovali okolo jedna průměr. Po 16. náběhu byl v mírném vedení 12:17 brněnský hráč. Ivošovi se moc nevedlo a jeho trápení Martin poměrně rychle potrestal. Během šesti náběhů totiž udělal ze zápasu průměrného nadprůměrný a zápas 18 body v těchto zmíněných nábězích dohrál. Zápis závěrečných čtyř náběhů vypadal následovně: 5-1-7-3. Jednotlivý průměr této partie 1,590 byl nejlepším výkonem celého mistrovství. Na stole číslo tři nenavázal Pavel Škop na velmi dobré výkony ze skupinové fáze a se Zdenkem Galíčkem po špatném výkonu prohrál 35:21 na 37 náběhů. 

Ve druhé čtvrtfinálové session se ani jednomu ze čtyř hrajících moc nevedlo. Vyrovnaný zápas sehrál Milan Ettel s Radkem Novákem. Milanovi se ale v průběhu partie nepovedlo dostat do vedení. Radek se po protrápeném výkonu na 40 náběhů dostal do semifinále. Pro Milana to ale byl dobrý turnaj. Stejně jako v loňské sezoně se dostal mezi nejlepších osm hráčů. Snad byl tento turnaj dobrou přípravou před blížícím se juniorským evropským šampionátem. V závěrečném čtvrtfinálovém zápase se do tří čtvrtin zápasu lépe vedlo

domácímu obhájci titulu Hájkovi. Radek si udržoval vedení okolo deseti bodů. Honza Aleš ale díky třem sériím dvou bodů, jedné čtyřce se rychle na Radka dotáhnul na stav 26:25 a zápas spěl do velmi dramatické koncovky. Oběma hráčům se mnoho nedařilo. Ale nakonec byl ve zbývajících 15-ti nábězích lepší kladenský hráč. Radek během těchto náběhů udělal pouze pět bodů, zatímco Honza i díky třem sériím tří bodů dohrál požadovaných 10 bodů.

V neděli v 11:00 bylo na programu semifinále. Hrálo se již do 40-ti bodů a byly k vidění dobré výkony. Radek Novák se sice v souboji s Martinem Boháčem ujal po 7. náběhu díky sérii šesti bodů vedení 6:12. Martin však o dva náběhy později kontroval sérií devíti bodů, dostal se do vedení 15:12, které již neztratil. Martin dohrál partii ve 29. náběhu. Radek měl na svém kontě 22 bodů. Podobným rozdílem skončil i druhý semifinálový zápas. Honza Aleš odskočil svému soupeři z Prostějova díky sérii osmi bodů v 9. náběhu na stav 6:15. Kladenský hráč posléze přidal v polovině zápasu sérii šesti bodů a vedl 11:25. A navíc mu také velmi dobře vyšel závěr zápasu, v kterém zahrál série 6 a 5. Partii ukončil ve 28. náběhu. Zdeněk měl na svém kontě 24 bodů. 

Favorit finálového zápasu byl dle papírových předpokladů jasný. Martin hrál na turnaji generál okolo 1,3. Honza se pohyboval okolo průměru jedna. A zejména Martin měl před finále na svém kontě již šest mistrovských titulů v této disciplíně, zatímco Honza pouze jeden. Nicméně je nutno dodat, že poslední Martinův titul se datuje do roku 2014, kdy triumfoval v domácím prostředí. O té doby nebyl Martin ve finále. Honza zvítězil rovněž doma o rok později. 

Úvod finálového zápasu byl z obou stran špatný. Martin po 12. náběhu vedl 5:3. To určitě neodpovídalo výkonnosti obou finalistů. Hráči se posléze "vzpamatovali" a po 22. náběhu byl stav 21:22 pro hráče z Kladna. Vše tak směřovalo k dramatické koncovce. Avšak znovu se oběma finalistům přestalo dařit a po 39. náběhu byl stal 30:29 pro Martina. V náběhu následujícím se Martin konečně dostal do série. Šest bodů vypadalo jako definitivní trhák. Honza však o náběh později zahrál sérii čtyř. O další dva náběhy přidal dva body, poté znovu dva body. Martin za tuto dobu zahrál pouze jeden bod a Honza tak srovnal na 37:37. Ve 46. náběhu Martin o kousek nedal otevřenou pozici a nechal na stole výhodnou pozici pro soupeře. Honza šanci dokonale využívá a zápas sérií tří bodů ukončuje.

A tak ani po pěti letech se náš historicky nejúspěšnější hráč v trojbandu na závodním stole republikového triumfu nedočkává. Titul po čtyřech letech na Kladno vrací Honza Aleš. Pro Honzu je to zadostiučinění za tvrdý kontinuální trénink posledních let. Honza nás tak bude v následující sezoně reprezentovat na mezinárodní scéně. 

Závěrem patří ohromné poděkování pořádajícímu klubu. Jenom se znovu potvrzuje, že za vším stojí tvrdá práce. Před pár lety byl klub v Porubě na pokraji zániku. Naštěstí se povedlo postupnými kroky vše narovnat a výsledkem je tento skvěle zorganizovaný republikový šampionát. Domácí dokázali na turnaj sehnat pěknou řádku sponzorů. Povedlo se díky tomu ku příkladu vybavit klub kamerovým systémem. Po Ostravě bylo několik billboardů jako pozvánka na tento šampionát. Prostě když se chce, tak jde leccos. Velké díky všem sponzorům turnaje, rozhodčím a zejména pak Radkovi, Jirkovi, Honzům Š. a D. Věřím, že je to nový start kulečníku v Ostravě.Výsledky zápasů turnaje

Konečné pořadí

Kompletní videogalerie

 Twitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Duben 2024>>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Zápasy tohoto dne:

13. 04. 2024 11.hod - 16.kolo
Ústí n/L C 14:4 Žižkov C

Zápasy tohoto dne:

06. 04. 2024 11.hod - 16.kolo
Žižkov D 11:7 Ústí n/L E

Zápasy tohoto dne:

02. 04. 2024 17.hod - 16.kolo
Žižkov 3B MS 12:6 TJ Sokol Plzeň 3B MS
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
13. 4. 2024 11 hod.
Ústí n/L C vs. Žižkov C
publikoval Martin Daněk

06. 4. 2024 11 hod.
Žižkov D vs. Ústí n/L E
publikoval Martin Daněk

02. 4. 2024 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. TJ Sokol Plzeň 3B MS
publikoval Administrator

30. 3. 2024 13 hod.
Žižkov C vs. 1.KK Chomutov
publikoval Administrator

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde