Článek

Životní úspěch pro Javiera Palazóna


Publikoval Administrator 26.06. 2019 19:27:24
Kategorie : World cup Belgie

Jednatřicetiletý Javier Palazón, rodák ze španělské Valencie, se o uplynulém víkendu dočkal svého největšího vítězství v dosavadní kariéře. Javier vyhrál letošní třetí World cup, který se uskutečnil v belgickém Blankenberge. Ve finále porazil před více jako 400 diváky Němce Martina Horna v poměru 40:26 na 23 náběhů. Trojnásobný juniorský mistr světa a dvojnásobný bronzový medailista ze seniorského mistrovství světa se stal teprve druhým Španělem, kterému se povedlo turnaj světové série vyhrát. Tím prvním není nikdo jiný než Dani Sanchez a to se ziskem dvanácti titulů.

Opravu nádherný turnaj se stejně jako při loňské premiéře povedlo připravit organizátoru Kurtovi Ceulemansovi a jeho týmu. Osm stolů bylo v kasinu v Blankenbergu umístěno ve dvou místnostech. Hrálo se na stolech Gabriels model Rafale. Jejich design krásně zapadal do světelné show, při které hráči nastupovali ke svým zápasům. Na dva tábory se dělily názory ohledně vybrané hudby v herně. Někomu prostředí "diskotéky" svědčilo, jiný ho až nesnášel.  n

Turnaje se zúčastnili i naši hráči. Irena Hambálková si po týdnu zopakovala cestu do Belgie. Prvně cestovala do této země na ženský turnaj, kde vypadala ve čtvrtfinále. Na World cupu byla nasazena do prvního dne kvalifikačních kol. Na domácí hráče Irena nestačila a oba zápasy prohrála. Honza Aleš hrál v úterý před-před kvalifikaci. Po vítězném zápase s domácím hráčem Coenen Honza nestačil v zápase o postup na Korejce Jeonga. 

Fantastické tažení turnajem předvedl Belgičan Peter de Backer. Jelikož má Peter nedostatek bodů ve světovém žebříčku, tak byl nasazen již do prvního dne. V pondělí vyřadil Barta Ceulemanse, postup s GP 1,764. Úterý a výhra nad Turkem Basem a Dánem Dunchem. Středa. Postup s GP 2,000, série 11 a 9, výhra nad Papakonstantinou a Montesem. Do čtvrtku Peter postup nečekal a tak musel zavřít svůj obchod s kulečníkovým zbožím. Ale vyplatilo se :). V kvalifikaci porazil Palazóna i Uymaze a s GP 1,86 se po téměř osmi letech dostal do hlavní fáze turnaje. A své kvality Peter potvrdil i v této fázi. V prvním zápase porazil Buryho, ve druhém Trana. NIcméně před posledním zápasem s Blomdahlem neměl Peter jistotu postupu. V případě porážky potřeboval pomoc od Buryho, který nesměl prohrát s Tranem. A to mu vyšlo. Blomdahl de Backera porazil 40:25 na 18 náběhů a skupinu vyhrál. V případě, že by Tran porazil Buryho, tak by měl vyšší GP než de Backer. Nicméně Bury sehrál s vietnamským hráčem remízu na 19 náběhů a tak jízda Petera pokračovala. Až v sobotu vystavil de Backerovi stopku Marco Zanetti. Ital zvítězil 40:21 na 19 náběhů. De Backer na turnaji odehrál 12 zápasů, dva prohrál. Odehrál celkem 386 kvart na 249 náběhů. Generální průměr tedy činí 1,55. Velice slušný turnaj :)

Zpět ale k hlavní fázi turnaje - osmi skupinám po čtyřech. Tam se totiž hrál neskutečný trojband.  

GP jedniček skupin: 1.997

GP dvojek skupin: 1.824

GP trojek skupin: 1.700

GP čtyřek skupin: 1.615

A hned skupina A. Vítěz Heang-Jik Kim GP 2,448. Druhý Jaspers GP 2,878 !!! Třetí Yuksel 1,702 a čtvrtý Morales s GP 1,764 ! Obhájce titulu z loňského roku zahrál první partii na 16 náběhů. Druhou prohrál s Kimem o dva body na 15 náběhů a ve třetí o postup s Moralesem Dick prohrával po 3. náběhu 10:23. Konečný stav ? 40:32 na 10 pro světovou jedničku. Poslední dva náběhy měly zápis 14 a 7 !

Skupinu B vyhrál domácí Frédéric Caudron. Neprohrál a zahrál GP 2,105. Zbylí hráči dosáhli na dva body. Rozhodoval tedy GP. Poslední Leppens s GP 1,896. Třetí Polychronopoulos s GP 1,978. Postup slavil Korejec Seo s GP 2,166 ! Ten hrál svůj životní turnaj. Jeho dosavadním nejvyšším umístěním bylo 37. místo z roku 2017.

Ze skupiny C postoupil Javier Palazón a domácí Roland Forthomme. Španěl neprohrál a zahrál GP 1,967. Rolanda do osmifinále poslala výhra v závěrečném zápase nad Jae-Ho Cho. Ten skončil bez výhry na posledním místě s GP 1,716. Třetí byl Vietnamec Ngo. 

Skupina D a postup Martina Horna z prvního místa. Martin fenomenálně začal v posledním zápase proti Myung-Woo Cho. Z výkopu 15, druhý náběh 6. Cho mocně dotahoval, ale Horn nakonec zvítězil o deset bodů na 15 náběhů. Horn dosáhl na GP 2,115. Pro mladého Korejce to znamenalo konec v turnaji. Obsadil třetí místo s GP 1,842 ! Postup do osmifinále si i přes závěrečnou porážku se Sidhomem zajistil Semih Sayginer. Sidhom skončil poslední s GP 1,75 !

Ze skupiny E postoupili Dani Sanchez (GP 2) a Jung Han Heo (GP 1,883). Třetí byl Tasdemir, čtvrtý Minh Cam Ma (GP 1,901). Z již zmíněné skupiny E postoupil Blomdahl s de Backerem. Skupinu G vyhrál Marco Zanetti s GP 2,352. Druhý Murat Naci Coklu s GP 2,26. Třetí mladý Francouz Gwendal Marechal s GP 1,732. A poslední skupina H byla výkonnostně "nejslabší". Vítěz Sung Won Choi GP 1,69. Druhý Turek Cenet s GP 1,575. K nelibosti domácího publika nepostoupil Eddy Merckx a také Vietnamec Nguyen Quoc.

Sobotní osmifinále přineslo další zlepšení pro Korejce Chang Hoon Seo. Ten vyřadil svého slavného krajana Heang-Jik Kima 40:30 na 19 náběhů. Blomdahl i přes nedávné zdravotní patálie v Blankenbergu prokazoval, že do starého železa rozhodně nepatří. V rozstřelu vyřadil obhájce titulu a aktuální světovou jedničku Dicka Jasperse. Roland Forthomme sehrál krásný zápas se Sung Won Choiem. Bohužel pro místní diváky prohrál o tři body na 20 náběhů. Nejhorší partii odehrál Palazón s Cenetem. Španěl postoupil do čtvtfinále po výhře 40:33 na 34 náběhů. Skvělý výkon předvedl Jung Han Heo. Ten porazil Sancheze 40:20 na 14 náběhů. Stejný počet náběhů potřeboval také Martin Horn. Turek Coklu neměl šanci. V již zmíněném zápase měl Zanetti navrch nad de Backerem. Nicméně vrcholný výkon celého turnaje předvedl Frédéric Caudron. Semih Sayginer dohrál zápas v 17. náběhu. Caudron měl na svém kontě 28 bodů a šel na dohrávku. Frédéricovi se dařilo řešit nepříjemné strky a světě div se potřebných 12 bodů bylo během chvíle zahráno. I když. U Caudrona se nemůžete divit ničemu. Minulý rok dělal v Blankenbergu z dohrávky pro Zapatovi sérii 15-ti bodů. Následoval tedy rozstřel. Sayginer nedal druhý bod, kdy hrál sextu. Caudron nezahrál úplně ideálně úvodní pozici. Nicméně druhý strk koule krátký-dlouhý-dlouhý do tempa trefil. Kasino v Blankenbergu šílelo !

Až Torbjorn Blomdahl dokázal zastavit skvostné tažení Korejce Seo. 28. násobný mistr Švédska v trojbandu porazil Korejce 40:34 na 21 náběhů. Pozdě se díky sérii deseti bodů do zápasu vrátil Sung-Won Choi. Palazón si vedení 35:19 nenechal ujít a nakonec zvítězil 40:36. Horn rozhodl zápas se Zanettim sérií deseti bodů. Ital odehrál špatný zápas a prohrál 40:23 na 22 náběhů. Do pauzy se šlo v zápase Heo vs Caudron v 9. náběhu za stavu 9:21 pro domácího hráče. Po pauze však přišel úplně jiný hráč a Heo postupně zahrál 3-7-12-1-2-0-5-1. Během těchto sedmi náběhů partii dohrál ! Caudron měl na svém kontě 26 bodů a šel na dohrávku. No a znovu. Dostal se do série a přidával bod po bodu. Měl deset. Postavil se mu obtížný strk. Hrál od presu. Trefil to fantasticky. Nicméně trojka byla trochu dále od rohu a Frédéric smolně trefil neuvěřitelnou díru. Lehký oliz a stála tam obrácená kvarta. Naprosto fenomenální výkony ! 

V nedělním semifinále se nejprve utkal Blomdahl s Palazónem. Švéd hrál po většinu partie lépe a v 17. náběhu vedl 33:19.Pak však přišla série šesti čar a Španěl vývoj zápasu otočil. Zahrál postupně 2-7-0-3-5 a stav byl 33:36. Blomdahl kontroval sérií pěti bodů. Javier srovnal dvěma body na 38:38. Blomdahl míjí a Javier nabídnutou šanci proměňuje ! První finále World cupy kariéry. Druhý semifinálový zápas byl nesmírně vyrovnaný. Horn se sice po sedmém náběhu ujal vedení 21:9. Heo se však díky sérii deseti bodů dotáhnul na 22:19. Horn poté v 15. náběhu vedl 29:24. Heo však zahrál sedm bodů a ujal se vedení. Horn ihned kontruje šesti body a bere si vedení zpět na svoji stranu. V 18. náběhu zahrává Horn tři body. Vede 38:31. Heo stahuje třemi body. Horn vynechává. Heo znovu tři body. Ve 20. náběhu se Němci povede zápas ukončit. Heo potřebuje tři body na remízu. Třetí těžký buzar vynechává.

Složení finálového zápasu bylo poměrně překvapivé. Nicméně oba hráči mají ohromné kvality. Favoritem zápasu z hlediska zkušeností byl jistě Němec Martin Horn. V kariéře již dva World cupy vyhrál a ten poslední se datuje v říjnu loňského roku. Horn se po návratu na mezinárodní scénu dostal do velké formy. Palazon však měl ve finálovém zápasu více sil a touhy po celkovém primátu. Javier odskočil svému německému soupeři v 10. náběhu, kdy za nepříznivého stavu 11:8 zahrál sérii jedenácti bodů. Horn úplně vypadl ze zápasu a Javier se postupně dostal do vedení 16:34. Horn zahrál celkem 7 čar po sobě. Ve 22. náběhu se Martinovi povedlo zahrát sérii deseti bodů. Ale na to něco udělat z celkovým průběhem zápasu bylo již pozdě. Javier o náběh později zápas pěti body dohrál a slaví tak svůj první titul na turnaji světové série. 

Palazón postoupil do hlavní fáze turnaje po porážce ve kvalifikaci s de Backerem jako lucky looser. Avšak od té doby již přemožitele nenašel a zaslouženě turnaj ovládl. Zajímavý je jeho generální průměr z vyřazovací části turnaje. Javier zahrál 1,495. Nejlepší byla jeho finálová partie na 23 náběhů. A tak je vidět, že někdy není třeba hrát neustále přes dva. Palazón v novém vydání světového žebříčku poskočil ze 48. místa na 22. Finalista Horn se po dlouhé době propracoval do chráněné TOP 14, aktuálně je na 12. příčce. Čtrnáctý je Blomdahl. Nicméně to stále jasněji vypadá, že vítězi turnaje bude 80-ti bodový zisk do světového žebříčku k ničemu. Palazón jakožto hráč nové organizace PBA jistě stejně jako ostatní doufal v dohodu s UMB. I přes několik schůzek mezi zástupci obou stran k ní nedošlo a tak k 15. červenci dojde k suspendaci všech 128. hráčů okruhu PBA. A to na všech úrovních. Hráči tedy nebudou moci hrát ani národní ligové soutěže, Grand prix. Prostě nic pod hlavičkou UMB, CEB a svého národního svazu. Posledním turnajem, kde uvidíme celou světovou špičku pohromadě bude World cup v Portu, který začíná v pondělí.

Výsledky zápasů turnaje

Výsledky i se zápisy jednotlivých zápasů na CueSco

Fotogalerie

Videogalerie

Světový žebříček 

 Twitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Březen 2023>>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Zápasy tohoto dne:

12. 03. 2023 11.hod - 13.kolo
Žižkov B 14:4 TJ Nýřany
12. 03. 2023 14.hod - 15.kolo
SC Billard Centrum Praha Žižkov C
12. 03. 2023 13.hod - 13.kolo
Čermná nad Orlicí 8:10 Žižkov A

Zápasy tohoto dne:

25. 03. 2023 13.hod - 14.kolo
Žižkov A Start Újezdeček
25. 03. 2023 14.hod - 14.kolo
Žižkov 3B A Billiard club Kladno 3B B
25. 03. 2023 14.hod - 14.kolo
AKK Brno 3B Žižkov 3B B

Zápasy tohoto dne:

26. 03. 2023 11.hod - 14.kolo
BC LakoPlast B Žižkov B
26. 03. 2023 11.hod - 15.kolo
Žižkov D 1.KK Chomutov

Zápasy tohoto dne:

04. 03. 2023 13.hod - 14.kolo
TJ Sokol Plzeň B 14:4 Žižkov D
04. 03. 2023 14.hod - 12.kolo
Billiard club Kladno 3B A 8:0 Žižkov 3B B
04. 03. 2023 14.hod - 12.kolo
Žižkov 3B A 6:2 BC Ostrava 3B

Zápasy tohoto dne:

05. 03. 2023 11.hod - 13.kolo
SK Billard Centrum Praha 3B 0:8 Žižkov 3B B
05. 03. 2023 11.hod - 13.kolo
Žižkov 3B A 8:0 BC Havířov 3B
05. 03. 2023 11.hod - 13.kolo
BK Most B 8:10 Žižkov C

Zápasy tohoto dne:

18. 03. 2023 14.hod - 12.kolo
Žižkov 3B C 8:0 Vital sport 3B

Zápasy tohoto dne:

19. 03. 2023 10.hod - 13.kolo
Žižkov 3B C 2:6 BC Ostrava 3B B

Zápasy tohoto dne:

11. 03. 2023 13.hod - 14.kolo
Žižkov C 8:10 BC LakoPlast C

Zápasy tohoto dne:

14. 03. 2023 17.hod - 9.kolo
BC Kladno 3B MS A 5:13 Žižkov 3B MS

Zápasy tohoto dne:

28. 03. 2023 17.hod - 10.kolo
Žižkov 3B MS BC LakoPlast 3B MS
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
19. 3. 2023 10 hod.
Žižkov 3B C vs. BC Ostrava 3B B
publikoval Administrator

18. 3. 2023 14 hod.
Žižkov 3B C vs. Vital sport 3B
publikoval Administrator

14. 3. 2023 17 hod.
BC Kladno 3B MS A vs. Žižkov 3B MS
publikoval Administrator

12. 3. 2023 13 hod.
Čermná nad Orlicí vs. Žižkov A
publikoval Vlasta Kahoun

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde