Článek

Finále Dvořáčků ovládl domácí Jan


Publikoval Administrator 8.02. 2022 17:59:39
Kategorie : Mistrovství České republiky Klub 5-pins

Příbuzenský vztah není znám, ale druhý republikový šampionát ve 5-pins byl plně v jejich režii. Ve finále se totiž utkali dva hráči nosící příjmení Dvořáček. Dlouho to vypadalo na titul pro favorita kladenského Václava. Domácí Jan se ale nevzdal a finále dokonale ze stavu 2:0 otočil na 2:3. Honzova první účast na turnaji 5-pins tak ihned přinesla republikový titul. Pro Honzu je to druhý republikový titul. Ten první se datuje do dubna 2005, kdy s generálním průměrem 222,22 ovládl 52. republikový šampionát ve volné hře na malém stole. Celkem 17 hráčů se zúčastnilo 2. republikového šampionátu v disciplíně 5-pins. Vůbec prvně turnaj v této disciplíně zavítal na Moravu. Hrálo se v ostravské herně na čtyřech stolech Platin. Z turnaje se na poslední chvíli musel díky covidu odhlásit jeden z vítězů turnaje Velké ceny v této disciplíně Petr Markup. Do turnaje byli jinak přihlášeny v podstatě všichni tradiční účastníci turnajů ve 5-pins. Ti byli doplnění o severomoravské trojbandové esa. Nechyběl tak Radek Hájek, Štěpán Kohout, Ivo Gazdoš a Jan Dvořáček. Turnaj začal v pátek večer jedním kolem skupiny A. Po celou sobotu pokračovala skupinová fáze. Hrálo se na 2 vítězné sety do 60-ti bodů. Do čtvrtfinále postoupili první dva hráči ze skupin.

V pětičlenné skupině A si pro suverénní postup dokráčel Václav Dvořáček. Vašek zvítězil ve třech zápasech 2:0. Pouze s Radkem Hájkem se zápas dostal do třetího setu. V něm sice kladenský hráč prohrával již 28:43. Set ale nakonec dokázal zvrátit a zvítězil 60:50. A druhé postupové místo se porvali "kvartaři" Hájek s Gazdošem. Oba totiž dokázali porazit finalistu prvního MČR Láďu Pohůtku a Jiřího Pechmana. Gazdoš měl skvělou příležitost zápas ve 2. setu ukončit. Vedl 58:54 a na stole měl jednoduchý karambol, který je ve 5-pins honorovaný čtyřmi body. Ivoš sice karambol zahrál. Neuhlídal však tempo své koule. Ta k jeho smůle dojela k bílé figurce, která po chvilce napětí nakonec spadla. Namísto 4 bodů pro Ivoše si tak za faul připsal Radek 6 bodů a set vyhrál. Záznam inkriminovaného momentu. Ve třetím setu pak po tuhém boji Radek dokonal obrat, vyhrál 60:49 a postoupil do další fáze. 

Ve skupině B vyřadili Janové Truhlář a Dvořáček obhájce titulu Rudolfa Bílka. Oba jej porazili shodně v poměru 2:0. K tomu si připsali vítězství také nad Dušanem Kratochvílem a slavili postup. Neuvěřitelnou situaci přineslo vzájemné klání. Stav v rozhodujícím 3. setu byl 56:56. Dvořáček jde ke stolu. Vidí jednoznačný karambol, díky kterému si připíše 4 body a a zápas vyhraje. Suverénně karambol od červené zahraje, jde podat ruku soupeři Truhlářovi. Až poté si uvědomí, že úplně zapomněl na fakt, že ve 5-pins musí vždy hrát nejprve od soupeřovy koule. Faul a výhra tak padá do náručí hráče z Kladna, který skupinu B vyhrává. Nutno si pustit ze záznamu

Skupinu C suverénně vyhrál domácí Štěpán Kohout. Soupeře Svobodu, Pechmana a Kafku porazil shodně 2:0. Ze druhého místa postoupil Vít Pechman a to díky výhrám nad Kafkou a Svobodou. Stejný vývoj měla i skupina D. Jan Hudák všechny tři zápasy vyhrál v poměru 2:0. O druhém postupujícím rozhodl hned první zápas. David Hajný otočil zápas s Jaroslavem Korcem ze stavu 1:0 na konečných 1:2. Další dva body si připsal po vítězství nad jedinou ženou v poli přihlášených Adélou Kurečkovou z Kladna. Nedělní čtvrtfinále přineslo tři jasné zápasy. Jablonecký hráč Jan Hudák porazil Hajného 3:0. Dvořáček vrátil sobotní porážku Truhlářovi po taktéž jasném průběhu. A žádnou šanci nedal také Václav Dvořáček Vítu Pechmanovi. Za hodinu tedy bylo na třech stolech hotovo. Poslední čtvrtfinále mezi Hájkem a Kohoutem ale přineslo pětisetovou bitvu. Zpočátku to taktéž vypadalo na jednoznačný průběh. Hájek se ujal vedení 2:0. Ve zbylých setech ho ale klubový kolega Kohout předčil. Hájek se nedokázal ani v jednom se tří setů přiblížit na dostřel šedesátibodové hranici a tak postup do semifinále slavil Štěpán Kohout.Honza Dvořáček se na neděli asi velmi dobře vyspal. V semifinále tentokrát za hodinu smetl Jana Hudáka. Na vedlejším stole se odehrála bitva trvající o 90 minut déle. Kohoutovi se dařilo srovnávat stav zápasu. Dvořáček vyhrával liché sety, Kohout sudé. A toto platilo i v rozhodujícím pátém setu.  Kohout se dostal na rozdíl pěti bodů. Prohrával 31:26. Pak se ale kladenskému Dvořáčkovi povedlo zahrál zbývajících 29 bodů na 5 pokusů a slavil postup do finále. Jasným favoritem finálového zápasu byl Václav Dvořáček. Na tuto disciplínu se dlouhodobě specializuje a svoji dominanci potvrzuje v soutěži Velkých cen, kde ze čtyř hraných tři vyhrál. Nicméně jistou roli mohla ve finále hrát Vaškova nezkušenost z takto důležitých zápasů. Přeci jenom Vašek hraje závodně od roku 2017, zatímco Honza je ostřílený hráč s mnoha zkušenostmi z důležitých zápasů. A to zejména zápasů technických disciplín, které mnohdy bývají o dlouhé výdrži, soustředěnosti. Navíc ostravské stoly potažené suknem Royal Pro chodí dost odlišně oproti kladenským Gabrielsům se Simonisem. 

Vstup do finále měl lepší kladenský hráč. První dva sety vyhrál jasně v poměru 60:27 a 60:43. Pak ale jakoby dopadla na Vaška tíha okamžiku a do konce zápasu se nedokázal v setu držet svého soupeře. Třetí set prohrál 26:60. Čtvrtý 33:60. Rozhodující pátý set byl do poloviny vyrovnaný. Od stavu 20:19 ale Vašek celkem 7x neskoroval a prohrával 20:37. Toto manko již dotáhnout nedokázal, Honza navíc přidal dvě desítky a pátý set vyhrál 26:60. Jan Dvořáček se tak stává překvapivým vítězem druhého republikového šampionátu v disciplíně 5-pins. V aktuálním vydání národního žebříčku se posunul na 10. pozici. Uvidíme, zda-li Honza bude s touto disciplínou koketovat v budoucnu více. První pozici ve zmíněném žebříčku zaujímá Václav Dvořáček. Má náskok 16-ti bodů na Rudolfa Bílka. Třetí je Jan Hudák. 

Závěrem patří velké poděkování ostravskému klubu za organizaci republikového šampionátu. Snad disciplína 5-pins zaujme hráče i na Moravě a bude se zde pořádat více turnajů.Výsledky turnaje

Livescore - záznamy zápasů

Konečné pořadí

Aktuální žebříček ČR

 

 Twitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Červen 2023>>
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
02. 5. 2023 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. BC LakoPlast 3B MS
publikoval Administrator

12. 4. 2023 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. Strahov Diablos 3B MS
publikoval Administrator

08. 4. 2023 14 hod.
Žižkov 3B C vs. SK Billard Centrum Praha 3B B
publikoval Administrator

03. 4. 2023 17 hod.
BK Most 3B B MS vs. Žižkov 3B MS
publikoval Administrator

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde