Článek

Jan Dvořáček podruhé mistrem ČR ve 5-pins


Publikoval Administrator 29.11. 2023 19:24:09
Kategorie : 5-pins

Polovinu odehraných republikových šampionátů v disciplíně 5-pins vyhrál hráč ostravského klubu Jan Dvořáček. Při příležitosti čtvrtého ročníku porazil ve finále, hraném v jabloneckém klubu, jmenovce Václava Dvořáčka z Kladna v poměru 3:1 na sety. Stejné složení měl 2. republikový šampionát. V něm Honza otočil vývoj z 2:0 na konečných 2:3. Vývoj letošní ho finále byl odlišný. Vašek sice srovnal na 1:1. Koncovku třetího a čtvrtého setu lépe zvládnul Honza. Třetí místo obsadili obhájce titulu domácí Jan Hudák a kladenský Petr Markup.Celkem 20 hráčů se sjelo do jabloneckého klubu, který prvně hostil republikový šampionát v disciplíně 5-pins. Hlavní část byla rozlosována pro 16 hráčů a tak ze tří tříčlenných kvalifikačních skupin postupovalo celkem 5 hráčů do mezi šestnáctku nejlepších. Z kvalifikační skupiny A postoupili ostravský Rostislav Skořupa a domácí Kamil Šolc. Z Béčka kladenský Jan Suchopárek a domácí Petr Kuna. A ze skupiny C postoupil domácí Petr Lochman.Hlavní soutěž byla rozdělena do pátku a soboty a bylo na programu celkem 12 kol. Hrálo se na dva vítězné sety do 60-ti bodů. Skupinu A vyhrál Václav Dvořáček a to bez ztráty bodu. Druhé postupové místo si zajistil Vít Pechman a to zejména díky výhře nad Adélou Kurečkovou. Pechman totiž porazil domácího Šolce. Adéla sice vyhrála první set nad Václavem Dvořáčkem. Favorit ale překvapení nepřipustil a zápas otočil na svoji stranu. 

Ve skupině B suverénním způsobem vykročil Jan Hudák za obhajobou mistrovského titulu. Všechny tři zápasy vyhrál v poměru 3:0. Do boje o druhé postupové místo lépe vkročil Hajný. V prvním zápase porazil Jiřího Pechmana 2:0 na sety. Cestu za postupem mu ale zkomplikoval domácí Petr Kuna. V prvním setu vzájemného zápasu vyhrál 57:60. Ve druhém vedl již 59:38. Hajný ale mocně otočil 12-ti a 10-ti body, set vyhrál a následně i celý zápas. Kuna díky výhře nad Pechmanem obsadil konečné třetí místo. 

Nejzapeklitější průběh měla skupina C. V souboji klubových kolegů z Ostravy již podruhé v řadě porazil s 5-pins začínající Rostislav Skořupa Jana Dvořáčka. A to, když zápas otočil z 1:0 na 1:2. Skořupa následně porazil Jana Truhláře taktéž 2:1 na sety. Truhlář prohrál i svůj první zápas a to s Robertem Wolfem v poměru 2:0. Truhlář tak byl mimo hru o postup. Dvořáček ve zbylých zápasech s Wolfem a Truhlářem nezaváhal a oba vyhrál 2:0. Měl tedy 4 body a zejména vyšší rozdíl setů než Wolf se Skořupou. Pro Skořupu se situace zdánlivě vyvíjela dobře. Ve vzájemném zápase s Wolfem vyhrál první set 60:51. Nepovedla se mu ale koncovka druhého setu. Vedl 59:54. Nakonec ale prohrál 59:60. Ve třetím setu jasně zvítězil Robert Wolf 23:60 a připsal si taktéž druhou výhru ve skupině. Došlo tedy k zajímavé situaci. Wolf i Skořupa měli krom shodného počtu bodů taktéž shodný počet 1 rozdílu setů. Skořupa dosáhl sice vyššího ratia (poměr nahraných bodů vůči bodům soupeřovým). Ve 5-pins ale v takovýto moment rozhoduje vzájemný zápas. A ten Wolf vyhrál 2:1 a zajistil si tedy postup mezi osm nejlepších. 

Ve skupině D si trochu překvapivě postup ze druhého místa zajistil domácí Petr Lochman a to na úkor klubového kolegy Pavla Svobody. Svoboda prohrál úvodní zápas s Lochmanem 2:0. Poté sice porazil kladenského hráče Suchopárka 2:1. Lochman ale stejným poměrem Suchopárka porazil také. A tak Svoboda musel nutně porazit v posledním zápase skupina Petra Markupa. Markup ale potvrdil roli vítěze skupiny a zvítězil 2:0.Do čtvrtfinále se tak probojovala kompletní čtveřice, která nás v zkraje listopadu reprezentovala na světovém šampionátu národních týmů v rakouském Hall in Tirol a obsadila krásné 8. místo. No a tato čtveřice nepřipustila ve čtvrtfinále MČR žádné drama a shodně své soupeře porazila v poměru 3:0 na sety.

 

Nedělní semifinále proti sobě svedlo poslední dva republikové šampiony Jana Hudáka a Jana Dvořáčka. Do tohoto zápasu spolu sehráli celkem 9 zápasů. Pět vyhrál Hudák, čtyři Dvořáček. Vývoj tohoto zápasu byl ale jednoznačný. Dvořáček vyhrál 3:0 na sety. Semifinalisté druhého zápasu na svůj první na mistrovský titul čekají. Oba byli finalisty posledních dvou ročníků. Svůj druhý postup do finále si zajistil Václav Dvořáček. Průběh byl obdobný jako na vedlejším stole. Vstup do finálového zápasu lépe vyšel Janu Dvořáčkovi. Zvítězil 35:60. Zbylé sety již byly o poznání vyrovnanější. Ve druhém setu se Honza dostal do vedení 50:54. Vašek ale otočil na konečných 60:54. Třetí set skončil stejným poměrem. Avšak pro Honzu. Ujal se vedení 1:2. Ve čtvrtém setu vedl Vašek 55:49. Pak ale celkem třikrát nepřipsal ani bod. Honza otočil na 55:59. Vašek zejména při svém posledním strku měl šanci zápas poslat do pátého setu. Avšak neshodil ani figurku. Honzovi již stačil zahrát klasický karambol. A tak se nesoustředil na shazování, vzpomněl si na technické, zahrál doublé do kopce a mohl slavit zisk mistrovského titulu.Tři republikové mistry tak evidujeme za čtyři ročníky MČR v disciplíně 5-pins. Úvodní šampionát vyhrál Rudolf Bílek. Druhý a čtvrtý Jan Dvořáček, třetí Jan Hudák. 

Republikový šampionát byl také nominačním turnajem na blížící se evropský šampionát. Tato devítidenní akce, kde se bude hrát turnaj žen, bialthlonu, smíšených dvojic, jednotlivců a národních týmů, je na programu v termínu 13. až 21. ledna na ostrově Sardinia v městě Calangianus.Závěrem patří poděkování pořádajícímu jabloneckému klubu a všem jeho partnerům. Výsledky turnaje

Konečné pořadíZáznamy zápasů  Twitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Červen 2024>>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
13. 4. 2024 11 hod.
Ústí n/L C vs. Žižkov C
publikoval Martin Daněk

06. 4. 2024 11 hod.
Žižkov D vs. Ústí n/L E
publikoval Martin Daněk

02. 4. 2024 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. TJ Sokol Plzeň 3B MS
publikoval Administrator

30. 3. 2024 13 hod.
Žižkov C vs. 1.KK Chomutov
publikoval Administrator

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde