Naši hráči na mistrovstvích


ME juniorů volná hra - Deurne (BE)

Publikoval Administrator 22.08. 2014 23:13:32

Datum konání turnaje: 23. 5. 2014 - 25. 5. 2014

Deset nejlepšíchZleva Bača, Jong, van Etten, de Bondt hráčů Evropy ve volné hře na velkém stole se o tomto víkendu sjelo do belgických Antwerp, aby bojovali o tento prestižní titul, který v minulosti získali dnes velmi slavní hráči. Českou republiku na tomto šampionátu zastupovala dvojice Adamů Bača a Kozák. Adam Kozák obhajoval třetí místo, Adam Bača páté místo z loňského ME juniorů konaném v německém Brandenburgu. Hráči byli rozděleni do dvou skupin po pěti, první čtyři si zajistili postup do čtvrtfinále. Ve skupinách se hrálo do 250 karambolů, vyřazovací boje do 300 karambolů.

Adam Kozák byl nasazen do skupiny A, ve které na něj čekali Andy de Bondt, Ferry Jong, Jessy Maillard a Andres Henriksen. Adam v prvním utkání s Maillardem otočil vývoj a získal důležité dva body za výhru v poměru 250:219 na 9 náběhů. Ve druhém zápase ale Adam jasně nestačil na Jonga a podlehl mu 250:26 na 6 náběhů. Třetí důležitý zápas se ale ústeckému hráči povedl náramně a smetl Dána Henriksena 250:19 na 2 náběhy. Poslední čtvrtý zápas sehrál Adam v sobotu s domácím Andy de Bondtem, ve kterém ale prohrál 250:14 na 3 náběhy. To znamenalo, že Adam si se ziskem čtyř bodů zajistí třetí příčku ve skupině a postup do čtvrtfinále. Skupinu A ovládl jasným způsobem de Bondt, který neprohrál a dosáhl nejvyššího generálního průměru 66,66. Druhý byl Jong, třetí již zmíněný Kozák a poslední místo zaručující boje o medaile obsadil Francouz Maillard.

Adam Bača spolu se Samem van Ettenem patřil ve skupině B k favoritům. Adam ale ve skupinových zápasech nepodával průměrově optimální výkony. Do turnaje vstoupil jasnou výhrou nad Rakušanem Gürtlerem na průměrných sedm náběhů. Druhý zápas s mladým Francouzem Petitem byl vůbec nejhorší zápas k vidění na turnaji. Oba hráči hráli velmi pod svoje možnosti, Bača nakonec vyhrál až na 19 náběhů. V sobotu ráno odehrál Bača třetí zápas s domácím Caluwaertsem. Papírově ho měl porazit, Belgičan byl ale proti a na limit 250 karambolů potřeboval 6 náběhů. První zaváhání. Bača ihned po tomto zápase nastoupil do posledního utkání skupiny se silným van Ettenem. V případě prohry mu hrozil pád až na čtvrté místo, které by znamenalo nelehkého soupeře do čtvrtfinále. Bača se ale vzchopil a Holanďana porazil na 5 náběhů. Bača tedy získal 6 bodů, stejně jako van Etten, ale díky horšímu generálnímu průměru obsadil druhé místo. Třetí skončil Caluwaerts, čtvrtý Petit.

Ještě v sobotu večer se odehrály čtvrtfinálové zápasy a složení dvojic bylo následující: Andy de Bondt vs. Jason Petit, Adam Bača vs. Adam Kozák, Ferry Jong vs. Thomas Caluwaerts a Sam van Etten vs. Jessy Maillard. Je velká škoda, že už tato část přinesla čistě český souboj, oba Adamové měli na to bojovat o medaili se zahraničními soupeři.

Od 19:00 byly na programu první dvě čtvrtfinále. A byly to zápasy zcela jednoznačné. Jong porazil Caluwaertse 300:4 na 3 náběhy. Český souboj přinesl nejlepší výkon na turnaji. Adam Kozák nechal začít svého jmenovce a ten mu partii do 300 karambolů zahrál na jeden náběh. Adam Kozák z dohrávky udělal pouze 3 karamboly. Adam Bača tak slavil jistotu minimálně bronzové medaile. Ve zbylých čtvrtfinálových zápasech se překvapení nezrodilo a oba favorité Andy de Bondt a Sam van Etten s přehledem postoupili.

V neděli od 11:30 se odehrálo semifinále. Pavouk turnaje určil následující dvojice: Andy de Bondt vs. Adam Bača a čistě holandský duel mezi Samem van Ettenm a Ferry Jongem.

Nejdřive bylo dohráno na prvním stole. A zrodil se poněkud překvapivý výsledek, když Ferry Jong dokázal porazit svého papírově silnějšího kolegu z týmu BV Horna Sama van Ettena v poměru 300:25 na 3 náběhy. Druhé semifinále s českým obsazením ale bylo naprosto odlišné. De Bondt byl jasným favoritem, ale Bača vstoupil do zápasu lépe, z výkopu udělal sérii 162. Bohužel špatně vynechal a dal šanci de Bontovi kontrovat. Ten udělal 132 sérii a v dalších nábězích Baču předehnal. Oba hráči byli za stavu okolo 215:220 velmi nervozní a dělali velké chyby. Naštěstí se Bačovi povedlo jako prvnímu partii v osmém náběhu dohrát a dostal tak domácího Belgičana pod tlak. De Bondt se ale vzchopil a partii sérií 58 zremizoval. Na řadu tak přišel rozstřel do 30 karambolů. Bača ve třetím náběhu znovu jako první dohrál a de Bondt musel udělat 25 na remízu. Belgičan rychle postavil ameriku a zremizoval. Pokračovalo se druhým rozstřelem. Bača znovu začal a dohrál 30 karambolů z výkopu. De Bondt tentokrát netrefil začáteční pozici ideálně a druhý strk nedal. Po třech hodinách vypjatého boje tak Bača slavil své první juniorské individuální finále. Pro domácího Andyho de Bondta to byla při jeho poslední účasti na ME juniorů jistě krutá porážka.

Po 30-tiHráči s delegátem Martinem Vrabcem minutovém odpočinku nastoupil Adam Bača k finálové partii s Ferry Jongem. Jednu finálovou partii spolu již sehráli, bylo to minulý rok na ME juniorských družstev na malém stole. A partie to byla překrásná, Jong zahrál 300 z výkopu, Bača 300 zremizoval. Bohužel tentokrát měl Jong nespornou výhodu delšího odpočinku před finále. Bača sice začal ale nedal počáteční strk. A to Jong dokonale potrestal. Sice na stole zůstala obtížná pozice, ale Jong si s ní poradil a rychle se dostal do americké řady. Brilantní technikou mu body postupně narůstaly, až se zastavil na 273, když uspal. Pak sice trefil první pozici, následně vynechal. Bača šel ke stolu za stavu 0:274 a musel partii dohrát. Zahrál sice první čtyři strky, pak ale vynechal double a Jong si už svůj titul Mistra Evropy utéct nenechal a 26 bez problémů dohrál. A nutno podoknout, že si titul opravdu zasloužil. Na 900 karambolů ve vyřazovací části potřeboval pouze 8 náběhů a byl jasně nejsilnějším hráčem. A tak po nedávném titulu Mistra Evropy z juniorských týmů přidal při své první účasti na ME juniorů jednotlivců svůj druhý titul Mistra Evropy.

Pro Adama Baču je to druhá individuální medaile a znovu je barvy stříbrné. V roce 2010 rovněž obsadil druhé místo na ME kadetů v holanském Welbergu. Škoda, že se Adamovi tentokrát nepovedlo turnaj dotáhnout do vítězného konce. Na druhou stranu jeho výkony ve skupině nebyly optimální a druhé místo bude s odstupem času hodnotit pozitivně. Čekání České republiky na zlato z ME juniorů trvá již dlouhých 14 let. Naposledy zvítězil Slávek Tauterman v roce 2000. Ve finále jsou pro naše hráče tvrdými oříšky hráči holandští. Pavla Böhma v letech 2008 a 2009 ve finále zastavil Raymund Swertz, letos je to po pěti letech znovu Holanďan Ferry Jong.

Nicméně je to další obrovský úspěch české juniorské reprezentace, za který je nutno Adamovi poděkovat.

Výsledky zápasů turnaje

Konečné pořadí

Fotogalerie z mistrovstvíOhodnoť článek

Hodnocení:
59.0
257 hlasů
1 2 3 4 5


Přidej komentář k turnaji


Minulé publikované turnaje:

Twitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Červen 2024>>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
13. 4. 2024 11 hod.
Ústí n/L C vs. Žižkov C
publikoval Martin Daněk

06. 4. 2024 11 hod.
Žižkov D vs. Ústí n/L E
publikoval Martin Daněk

02. 4. 2024 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. TJ Sokol Plzeň 3B MS
publikoval Administrator

30. 3. 2024 13 hod.
Žižkov C vs. 1.KK Chomutov
publikoval Administrator

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde