Článek

Jean-Paul de Bruijn vítězem Grand prix v jednobandu


23. 2. 2014
Kategorie : Mistrovství Evropy Holandsko

Uplynulý víkend se v holandském Hoogeveenu uskutečnila první Euro Grand prix v jednobandu. Pořadateli Klaasi Wemmenhovenovi se povedl uspořádat v místním klubu skvělý turnaj s ještě lepšími hráčskými výkony. V 36-ti členném poli nechyběli ani čtyři čeští zástupci.

V pátek ve 14:00 turnaj odstartoval skupinovými zápasy. Postup mezi 16 nejlepších si zajistilo 12 vítězů skupin a 4 nejlepší z druhých míst. Bohužel ani jeden český zástupce se ze skupiny nedostal. Nejblíže k tomu měl Marek Faus, který skončil o dvě příčky pod čarou na 18. místě, hlavně díky prvnímu nepovedenému zápasu se Španělem Joanem Espinasou. A i když druhý zápas s Petitem vyhrál na 10 náběhů, celkový GP 6,19 nestačil. Na 20. místě skončil junior Adam Bača, který sice vyhrál první zápas se svým holandským soupeřem, ale ve druhém zápase jasně prohrál se skvěle hrajícím Gretillatem na 6 náběhů. Výsledný GP 4,18, ale není špatný. Podobně jako Bača, tak i další junior Adam Kozák si v prvním zápase se svým německým soupeřem poradil. Ve druhém ale neměl šanci s Fredericem Caudronem, který zahrál 100 karambolů na 4 náběhy. Konečné 24. místo a GP 3,56, ale jistě pro Adama není ostudou. Poslední český reprezentant Janis Ziogas nedokázal v obtížné skupině ani jednou zvítězit a skončil 27.

Šestnáct postupujících v čele s Fredericem Caudronem, který měl ze své skupiny GP 25, slibovalo nádherné zápasy ve vyřazovací části.

Po osmifinále, dá se řící bez velkého překvapení, se v neděli ráno odehrály čtvrtfinálové boje. A bylo se na co dívat. Caudron pokračoval ve svých skvělých výkonech a Gemerta smetl za 30 minut v poměru 120:2 na 3 náběhy. Podobně si vedl Gretillat, který na Christianiho potřeboval rovněž pouhé 3 náběhy. Domácí Jean-Paul de Bruijn si podle předpokladů poradil s Němcem Steinbergerem na 8 náběhů. Poslední zápas mezi Espinasou a Remondem dopadl překvapivě jasně ve prospěch Španěla v pomeru 120:20 na 8 náběhů.

V semifinále se utkali De Bruin s Espinasou a Caudron s Gretillatem. První semifinále bylo jasnou záležitostí. De Bruijn jasně porazil Espinasu 120:30 na 4 náběhy. Druhé semifinále ale mělo naprosto neskutečný průběh. Poté, co Gretillat nedal začáteční pozici udělal Caudron 33 karambolů. Skvěle hrající Švýcar ale kontroval nejvyšší sérií turnaje 93. Caudron obtížný buzar vynechal a Gretillat partii 27 karamboly bez probémů dohrál. Na Belgičana čekal téměř nemožný úkol, zápas sérií 87 zremizovat. U tohoto Mistra karambolové hry si ale nikdy nemůžete být ničím jisti. Caudron se vcelku bez problémů dostal do série a vypadalo to, že zápas zremizuje. Okolo 150 diváků se již těšilo na rozstřel, když v tom momentu se stala naprosto neočekávaná chyba v podání Caudrona. V ideálním jednobandovém postavení se 12 karambolů před koncem Frederic dotknul rukou koule a turnaj pro něj skončil. Později Frederic napsal, že je velmi flustrovaný touto porážkou, navíc když z turnaje dosáhl neskutečného generálního průměru 26,09. Zárověň ale pogratuloval Xavierovi ke skvělému výkonu. Velká škoda, že tento zápas nebyl nikým nahráván.

Finálová partie měla jednoznačný průběh pro domácího Jean-Paula de Bruijna. De Bruijn se sice za celý turnaj nedokázal dostat do velké série, dovolím si tvrdit, že jeho pocit ze hry nebyl optimální, ale ve finálové partii dokázal využít toho, že Gretillat ho nedostal pod tlak. Sériemi 41, 42 a 37 zápas ve třech nábězích dohrál. Gretillat měl na svém kontě pouhých 19 karambolů.

Prvním vítězem Grand Prix v jednobandu se tedy stal domácí Jean-Paul de Bruijn a potvrdil svou roli jednoho z nejlepších hráčů na světě v této disciplíně. Skvělou krátkou hrou se prezentoval druhý Xavier Gretillat, pro něj je to jistě po vítězství na ANAG Billiard Cupu další cenný úspěch v této sezoně. Třetí místo obsadili Caudron s Espinasou.

Výsledky zápasů, konečné pořadí

Podívejte se na záznam semifinálové a finálové partie

Semifinále De Bruijn vs. Espinasa

Finále De Bruijn vs. GretillatTwitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Červenec 2024>>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
13. 4. 2024 11 hod.
Ústí n/L C vs. Žižkov C
publikoval Martin Daněk

06. 4. 2024 11 hod.
Žižkov D vs. Ústí n/L E
publikoval Martin Daněk

02. 4. 2024 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. TJ Sokol Plzeň 3B MS
publikoval Administrator

30. 3. 2024 13 hod.
Žižkov C vs. 1.KK Chomutov
publikoval Administrator

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde