Článek

Mistrovství světa v trojbandu - Bordeaux (FR)

Publikoval Administrator 30.11. 2015 01:09:03
Kategorie : Mistrovství světa

Zítra MS Bordeaux 3Bve 13:00 začíná slavnostním zahájením 68. Mistrovství světa v trojbandu. Tato nejprestižnější akce kalendáře světové federace UMB se po 15-ti letech vrací do kolébky našeho sportu Francie. Pořadatelství se ujala firma Xaviera Carrera Kozoom samozřejmě ve spolupráci s francouzskou billiardovou federací. Zajímavostí je, že Kozoom bude pořadatelem i příští rok. Vše nasvědčuje tomu, že tato akce bude jednou z nejlepších v historii karambolových turnajů. Bude se hrát v překrásném kongesovém paláci v 9. největším městě Francie Bordeaux, kde také Kozoom sídlí. Velkým snem Carrera je zaplnit hlediště do posledního tisicího místa. Hraje se na čtyřech stolech značky Gabriels, sukně Gorina a s koulemi Aramith Pro Cup.

První světový šampionát se datuje do roku 1928, kdy se také hrálo ve Francii, konkrétně v Remeši. Z titulu se radoval pro někoho možná překvapivě Egypťan Edmond Soussa. V té době ve svých 29 letech dosáhl generálního průměru 0,552. Mistrovství světa se pak do Francie vrátilo ještě čtyřikrát. V roce 1932 se hrálo v městě Vichy, v roce 1983 se ze svého dalšího titulu Mistra světa radoval Raymond Ceulemans, hrálo se v městě Aix-les-Bains. V roce 1998 v Nantes se radoval ze svého prvního titulu Mistra světa Daniel Sanchez a o dva roky později Dick Jaspers slavil v Saint Etienne. Pouze jediný Francouz dokázal získal titul Mistra světa v trojbandu. Byl to Alfred Lagache, který titul získal dvakrát v roce 1935 a 1937. Poté byl nejblíže Richard Bitalis, který v roce 1983 podlehl Ceulemansovi. Připomeňme si také, že Raymond Ceulemans je neotřesitelný vládce v počtu získaných titulů mistra světa v trojbandu. Má jich na svém kontě celkem 20 !

Šampionát má mnoho favoritů. Experti odhadují, že titul může získat škála až 15-ti hráčů. Titul mista světa obhajuje Korejec Sung-Won Choi, když doma v Seoulou porazil Blomdahla v poměru 40:37 na 20 náběhů a stal se tak prvním korejským mistrem světa. I když mu tento tiul přinesl obrovskou popularitu a mnoho nových kontraktů, tak obhajoba by byla velkým překvapením. Jeho výkony na mezinárodní scéně jsou od triumfu velmi mdlé.

Turnaj je celkem pro 48 hráčů. 17 nasazených hráčů doplnili hráči dosazeni svými federacemi. Evropa má celkem 13 míst, Asie 6, Amerika 8 a Afrika 2 místa. Organizátoři pak využili své právo dvou divokých kart, které obdrželi domácí Jean Reverchon a Turek Semih Sayginer. Naši zemi reprezentuje aktuální mistr kladenský hráč Jan Aleš. Hráči jsou rozděleni do 16 skupin po třech, postup do osmifinále si zajistí vítězové. Na Honzu čeká čistě evropská skupina. Zítra v 16:30 odehraje svůj zápas s aktuáním německým mistrem Christianem Rudolphem. Druhý zápas sehraje s nejlepším Španělem Danielem Sanchezem.

Po celý turnaj se hraje do 40 karambolů s vyrovnávacím náběhem a 40-ti vteřinovým časovým omezením. Až do čtvrtka se budou hrát skupiny. Každý den jsou na programu čtyři kola. Začíná se ve 13:30, pak od 16:00, od 18:30 a od 21:00. V pátek jsou na programu také čtyři kola, bude se hrát osmifinále a čtvrtfinále. Vše vyvrcholí v sobotu. Od 14:00 a 16:00 je na programu semifinále, v 19:00 začne finálový zápas.

Vítěz si odnese celkem 4800 €, druhý v pořadí 3200 €, třetí 1600 €. Turnaj samozřejmě živě vysílá Kozoom.

Kdo se tedy zapíše do historie na tomto bez pochyby skvělě zorganizovaném turnaji ? Těšme se na skvělou podívanou !