Článek

Tayfun Tasdemir vítězí v domácím prostředí


Publikoval Administrator 19.02. 2019 17:29:28
Kategorie : Český trojband World cup

Třiačtyřicetiletý Tayfun Tasdemir získal o uplynulém víkendu svůj druhý titul ze série World cup turnajů. V domácím prostředí v letovisku Antalya se Tayfunovi povedlo ve finále porazit korejského hráče Jae-Ho Cho v poměru 40:21 na 21 náběhů. Tasdemir se z vítězství na mezinárodní scéně radoval téměř po čtyřech letech. V roce 2015 turecký hráč triumfoval v Ho Či minově městě. Nevedlo se absolutní světové špičce. Caudron, Jaspers, Merckx prohráli mezi posledními šestnácti hráči. 

První World cup nového kalendářního roku přinesl nejenom změnu formátu hlavní soutěže, ale hlavně také tvrdé dohady a velkou bouři ohledně nové korejské profesionální ligy. A možná to také sehrálo roli ve výkonu nejlepších evropských hráčů. Prezident UMB Barki totiž velice tvrdě vystoupil proti této nové finančně bohaté soutěži, která není schválená vedením UMB. Barki pohrozil hráčům, kteří se do této soutěže zapojí, okamžitou mnohaletou suspendací na turnaje pod hlavičkou UMB. Dostáváme se tedy do stejné éry jako byla před lety s organizací BWA ? Již tento čtvrtek proběhne v Soulu tisková konference, kde bude tato nová soutěž uvedena. A mezi činovníky UMB a CEB panuje velké napětí. Tato aktivita, podpořená miliony euro, totiž může úplně rozvrátit stávající pořádky. Pro hráče na vrcholu jako je Caudron, Jaspers, Sanchez, Merckx je to jedinečná šance jak se finančně zabezpečit a tomu se bude dá těžko odolávat. Doufejme, že UMB se svým mediálním partnerem Kozoom najde s novým korejským investorem společnou řeč a profitovat bude trojbandový kulečník jako celek.

Změnou oproti minulým World cupům byl systém hlavní fáze turnaje. Mezi posledními 32 hráči se totiž nehrálo okamžité KO, nýbrž hráči byli rozděleni do osmi skupin po čtyřech, kdy první dva si zajistili postup do osmifinále. V pátek se tak bylo opravdu na co dívat. Turnaje se zúčastnili i čtyři naši hráči. A bohužel se jim mnoho nevedlo. Jan Aleš s Jardou Korcem vypadli hned první den kvalifikační části turnaje. Radkovi Novákovi nevyšel první zápas s domácím Serdarem Basem, ve kterém prohrál o tři body. Turnaj pro něj také velmi záhy skončil. Ivo Gazdoš podal z našich hráčů průměrově nejlepší výkon. Avšak jeho výhra nad mladým francouzským talentem Gwendalem Marechalem mu k postupu nestačila. Ivo skončil ve skupině na třetí příčce s GP 1,152. 

Fenomenální výkon podal na turnaji Radkův soupeř Turek Serdar Bas. Ten se z před-před-před kvalifikace dostal až mezi posledních 32 ! Až tady jeho spanilé tažení turnajem skončilo. Nicméně porazil mladého Korejce Myung-Woo Cho, s Američanem Piedrabuenou sehrál remízu na 27 náběhů a s Jaspersem prohrál 40:32 na 13 náběhů. Bas sehrál na turnaji 11 zápasů a zaznamenal série 16, 13 a 12 ! V konečném účtování obsadil skvostné 17. místo !

V kvalifikaci byli nejlepší hráči Nikos Polychronopoulos a Myung Woo Cho. Oba zahráli své zápasy na 14 a 13 náběhů ! GP 2,962 ! Řek zahrál během těchto dvou zápasů série 15,13 a 12. Martin Horn dohrál zápas Kasidokostasovi sérií 18 !

Divák Kozoomu v pátek opravdu nevěděl, který stůl dřív sledovat. K vidění byla spousta skvělých zápasů a to zejména v podání evropských hráčů a vše vypadalo na tradiční průběh. Nejlepším hráčem pátečního dne byl Belgičan Frédéric Caudron. Svou skupinu vyhrál s GP 2,448 ! Následovali ho Sanchez (GP 2,033), Blomdahl. Skvělý turnaj hrál mladý Španěl David Martinez. Skupinu s Burym, Forthommem a Nguyenem vyhrál bez ztráty bodu s GP 1,846. Španěla následoval Horn, Merckx, Piedrabuena a Tasdemir. Z druhých míst postoupil Jaspers s GP 2,382. Vietnamci Tran a Ngo, Turci Coklu a Cenet, Korejci Sung Won Choi a Jae-Ho Cho. Šestnáctku doplnil Roland Forthomme. Tady je třeba zmínit jeho zápas s Francouzem Burym. Belgičan vedl 28:10 na 12 náběhů. Bury však zahrál během dvou náběhů, kdy Forthomme nedal, série 8 a 11 ! Dostal se do vedení o bod. Roland však ihned za tohoto stavu zápas sérií 12-ti bodů dohrál !

V šestnáctce se však pouť většiny tradičních evropských kalibrů zakončila. Caudron prohrál s Cenetem, kdy hrál jedna průměr. Dlouho nebyl takový zápas v podání nejúspěšnějšího hráče z posledních 20-ti World cup turnajů, kdy jich celkem 5 vyhrál, k vidění. Blomdahl vypadl s Korejcem Choi 40:36 na 22 náběhů. Merckx nestačil na Trana 40:28 na 22 náběhů. Jaspers prohrál stejně jako ve skupině s Američanem Piedrabuenou. Tentokrát v poměru 40:36 na 33 náběhů. Jae-Ho Cho zejména díky sérii 15-ti bodů v 7. náběhu doslova zničil Daniho Sancheze. Zvítězil 40:23 na 20 náběhů. Těsný zápas odehrál Martinez s domácím Muratem Naci Coklu. Nakonec prohrál o šest bodů na 18 náběhů. Španěl však zanechal na turnaji skvělý dojem. Konečné deváté místo a GP 1,888 je na šestadvacetiletého Španěla bravurní počin. Jeho nejlepší turnaj světové série dosavadní kariéry. Martin Horn v čistě evropském souboji porazil Rolanda Forthomma 40:31 na 23 náběhů. A k radosti domácího publika postoupil do čtvrtfinále Tasdemir po výhře nad Vietnamcem Ngo o šest bodů na 25 náběhů.

V horní polovině pavouka byly ve čtvrtfinálové fázi turnaje hned tři domácí hráči. Dva - Cenet s Tasdemirem se utkali ve vzájemném souboji. O sedm bodů na 18 náběhů zvítězil druhý jmenovaný. Murat Naci Coklu ve stejné session porazil Němce Horna a domácí měli jistotu, že ve finále turnaje bude jejich zástupce. Coklu se totiž s Tasdemirem měli potkat v semifinále. V nejlepším čtvrtfinálovém zápase dokázal Vietnamec Tran porazit Sung-Won Choie 40:24 na 14 náběhů. Dramatický zápas odehrál Jae-Ho Cho s Piedrabuenou. Korejec zápas otočil díky sérii osmi bodů ze stavu 27:32 na 35:32. Zápas pak ve 33. náběhu dohrál. Perdo potřeboval zápas zremizovat pěti body. Měl čtyři a nedal poslední pátý bod krátký-dlouhý-krátký.

Turecké semifinále mělo dramatický závěr. Tasdemir vedl sice nedal ve 22. náběhu poslední bod, ale komfortně vedl v poměru 24:39. Pak ovšem přišly v jeho podání čtyři minely a Coklu se dotáhnul díky dvěma sériím pět až na stav 37:39. V pravý moment se však povedlo Tayfunovi zápas ukončit a radoval se z postupu do svého šestého finále. Ve druhém semifinálovém zápase se do vedení ani jednou nedostal Vietnamec Tran. Jae-Ho Cho zápas v 19. náběhu ukončil sérií sedmi bodů. 

Finálový zápas byl zpočátku velmi nervozní. Oběma hráčům se nedařilo a stav po 13-ti nábězích byl 12:14 pro Korejce. Oba hráči měli před tímto finále na kontě jedno vítězství na World cupu. A oba na to druhé čekají velmi podobnou dobu. Cho vyhrál v roce 2014 právě v Turecku. Nicméně finálový zápas rozhodly následující tři náběhy. Tasdemir zahrál série 7-7-6 ! Rázem se tak dostal do vedení 32:19, které již nepustil. Tayfun dohrál ve 21. náběhu. Jae-Ho Cho již ani netrefil zahajovací pozici a na svém kontě měl pouhých 21 bodů. 

Oba finalisté se v novém vydání světového žebříčku posunuli do TOP 5. Korejec Cho je třetí, Tasdemir je pátý. Zhruba 150-ti bodový náskok mají před zbytkem pole na čele Jaspers s Caudronem. Caudron však na dalším World cupu v Ho Či minově městě, který je na programu v květnu, bude obhajovat 80 bodů za vítězství na loňském turnaji v Antalyi. Jaspers obhajuje pouhých osm bodů a tak může svůj náskok na čele ještě navýšit.

Nicméně uvidíme, co přinesou další týdny pro světový trojband. Strhnout se může opravdu velká bouře.

Výsledky zápasů turnaje

Výsledky i se zápisy jednotlivých zápasů na CueSco

Fotogalerie

Videogalerie

Světový žebříčekTo nejlepší z WC v Antalyi

 Twitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Červen 2024>>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
13. 4. 2024 11 hod.
Ústí n/L C vs. Žižkov C
publikoval Martin Daněk

06. 4. 2024 11 hod.
Žižkov D vs. Ústí n/L E
publikoval Martin Daněk

02. 4. 2024 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. TJ Sokol Plzeň 3B MS
publikoval Administrator

30. 3. 2024 13 hod.
Žižkov C vs. 1.KK Chomutov
publikoval Administrator

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde