Článek

Swertz potřetí mistrem Evropy v kádru 71/2, Faus třetí


Publikoval Administrator 8.05. 2019 18:46:46
Kategorie : Mistrovství Evropy Technické disciplíny Klub

Třicetiletý Holanďan Raymund Swertz ze čtyř edic Mistrovství Evropy všech disciplín v německém Brandenburgu potřetí vyhrává disciplínu kádr 71/2. Raymund ve finále porazil semifinálového přemožitele Marka Fause Němce Svena Daskeho v poměru 200:67 na 4 náběhy. Pro Swertze je to čtvrtý evropský seniorský titul. Marek Faus si na své konto připisuje již šestou individuální mezinárodní medaili. 

Jako předešlé ročníky se v Brandenburgu hrají technické disciplíny formátem 24 hráčů rozdělených do osmi skupin po třech. A pouze vítěz si zajistí postup do čtvrtfinále. Skupinová fáze je při síle startovního pole neuvěřitelně náročná a často je třeba k postupu do vyřazovací části i velkého štěstí. Naši federaci reprezentovali díky vysokým pozicím v evropském žebříčku hned čtyři hráči. Marek Faus samozřejmě patřil k favoritům turnaje. Janis Ziogas, Adam Kozák a Adam Bača chtěli své soupeře zaskočit. Ve skupinách se hrálo do 150-ti bodů. 

Na Adama Baču čekal ve skupině A obhájce titulu Španěl Raúl Cuenca a domácí Sven Daske. První zápasy se hrály hned v pátek ráno, tedy na úplně nově potažených stolech. Adam hrál nejdříve s Daskem. A i když nehrál žádný skvostný průměr, tak se v zápase dostal po 10. náběhu do vedení 16:118. Daske si vůbec nemohl poradit s dlouhými pozicemi, které Adam na stole nechával. Avšak v 10. náběhu Adam nechal prvně koule soupeři ve slušné postavě a hned z toho byl problém. Řeklo by se, že Daske už nemůže zápas zvrátit. Opak byl pravdou. Skvostná série 134 bodů znamenala dohrávku partie. Adam z dohrávky netrefil prvního, kterého hrál přes dva mantinely. Ve druhém zápas měl Adam zápas znovu velice dobře rozehraný. Nad obhájcem titulu vedl po 2. náběhu 90:25. Cuenca byl viditelně nervozní, dělal velké chyby. Avšak to co Adamovi na turnaji chybělo byla vyšší série. Adam posléze udělal dvě velké chyby a Španělovi se povedlo zápas zvrátit a nakonec našeho hráče porazil rozdílem 38 bodů na 5 náběhů. Adam obsadil konečné 19. místo s GP 14,38. Do čtvrtfinále postoupil domácí Daske. V závěrečném zápase Cuencu porazil 150:79 na 6 náběhů.

Marek Faus vstoupil do turnaje ve skupině B velmi dobře. Francouze Dessainta porazil na 5 náběhů v poměru 150:78. O tři náběhy více potřeboval proti Dessaintovi mladý Řek Kostas Antonopoulos. Marek se tak s Řekem utkal o postup, ke kterému mu stačila i remíza. Zápas se však pro našeho hráče nevyvíjel vůbec dobře. Řek hrál velice dobře a ve 4. náběhu zahrál sérii 102 bodů. Vynechal zhruba 15 bodů před koncem. Marek měl na svém kontě 48 bodů. Antonopoulos však velmi znervozněl a i přes nabídnuté šance se mu zápas nedařilo ukončit. Náběhy přibývaly, Markovi se také úplně nedařilo. Nicméně se postupně přibližoval. V 10. náběhu mohl Marek zápas dohrát, avšak vynechal 4 body před koncem. Kostas zápas v 11. náběhu konečně dohrál. Marek tak věděl, že musí z dohrávky udělat 4 body, aby se probojoval mezi posledních osm. Nepříjemný byl fakt, jak zahrát úvodní pozici. Většina hráčů volila po celý den řešení přes dva mantinely, přes tři byl většinou dlouhý. Marek navíc zhruba v osmém náběhu uspal koule a musel si nechat postavit zahajovací pozici, kterou přes tři udělal dlouhou. V dohrávce také zvolil řešení přes tři. Hrál co nejvíce do tempa a naštěstí si koule škrtla. Zbylé tři body Marek bez problémů zahrál a slavil postup. 

Ve skupině F narazil Adam Kozák na svého velkého soupeře z juniorské kategorie Holanďana Sama van Ettena. Sam na evropský šampionát přijel s cílem zisku medaile. Jeho výkony posledních let jsou skvostné. A Adam věděl, že to s Holanďanem nebude lehké. V prvním náběhu Adam zahrál 38. Nicméně pak už u stolu vládnul Sam a zápas dohrál ve 3. náběhu. Druhý zápas Adam sehrál s Francouzem Florentem. Oba hráči se nemohli dostat do krátké hry a celá partie byla roztahaná. Francouz nakonec zvítězil 150:111 na 13 náběhů. Adam turnaj zakončil na 23. místě s GP 9,31. Skupinu vyhrál van Etten. Florentovi zahrál drcovku - GP 75 !

Dobrého soupeře na úvod dostal do skupiny H Janis Ziogas. Maďar Otto Lipscher na turnaji neměl žádnou šanci a Janis ho porazil 150:29 na 12 náběhů. V zápase o postup s Holanďanem van Silfhoutem měl Janis ze začátku partie mnoho šancí. Chtělo to jednu sérii okolo 70-80 bodů a zápas by se vyvíjel jinak. V druhé polovině byl lepší van Silfhout a zaslouženě zvítězil 150:70 na 8. Janis obsadil 16. místo s GP 11.

Fenomenální byl výkon Raymunda Swertze. Holanďan porazil jak Gérimonta, tak Nockemana na 1 náběh ! Dále pak postoupili Christiani, Mata, Leppens.

Marek byl do sobotního čtvrtfinále nasazen jako sedmička a tak ho čekal zápas s van Ettenem. Sam v prvních dvou nábězích zaznamenal pouze 14 bodů. Marek hrál se žlutou a dostal se do série. Krásnou a zároveň nejvyšší sérií turnaje 196-ti bodů zápas dohrál. Medaile již byla jistá. Na ostatních stolech se hráči spíše trápili. Po Markovi dohrál Sven Daske. Povedlo se mu porazit o více jak 100 bodů Christianiho. Na zbylých dvou stolech byly k vidění velké dramata. Leppensovi se v zápase se Swertzem povedlo zápas v 9. náběhu sérií 40-ti bodů zremizovat. V rozstřelu do 20-ti bodů Raymund zahrál na jeden náběh. Eddymu se nepovedlo to samé jako v klasické dohrávce a sedmý strk vynechal. Dlouho to vypadalo na postup Španěla Esteve Maty nad van Silfhoutem. Esteve ale v závěru udělal pár chyb, které Michel potrestal a zajistil si postup do semifinále. 

V něm pavouk proti sobě svedl oba Holanďany. Lépe se partie vyvíjela pro Michela van Silfhouta. Zahrál sérii 117 a vedl 144:77. Po pauze však Raymund zápas ve 3. náběhu dohrál sérií 123. Marek v zápase s Němcem Daskem vedl v 6. náběhu 130:89. Bohužel však k naší smůle se domácímu hráči povedlo dostat do série a zápas dohrál 111 body. Marek tak získává evropskou medaili po šesti letech. Naposled slavil stříbro právě v Brandenburgu, kdy podlehl ve finále Swertzovi. Bronz v disciplíně kádr 71/2 Marek získává podruhé v kariéře.

Finálový zápas byl specifický. Organizátoři ho totiž zařadili na TV stůl. To by samozřejmě nebylo nic zvláštního. Nicméně na těchto prvních 4 stolech se odehrál turnaj v artistickém kulečníku a tak musel být stůl na finále kádru nově potažen. Jak v pozápasovém rozhovoru Raymund prozradil, tak věděl, že tento fakt pro něj bude velkou výhodou. Raymund totiž dokáže hru více zavřít, udělat na malém prostoru více bodů a tím ho pak tolik netrápí nový herní materiál. Úvod byl z obou stran rozpačitý. Hráči koule po stole spíše lovili. Ve 4. náběhu za stavu 67:89 ale Raymund dostal koule pod kontrolu a body začaly přibývat ve vysoké frekvenci. Zkušeně si pohlídal pár krizovějších situací a zápas dovedl sérií 111 bodů do vítězného konce. 

Raymund Swertz tak přes to, že poslední sezony věnuje drtivou většinu tréninku trojbandu, ukázal, že se taky naučil přechodu mezi disciplínami a technické hry dokáže stále hrát na neuvěřitelně vysoké úrovni. Hovoří o tom jasně generální průměr. Raymund zahrál 50 rovných. Vyjma van Ettena se zbytek startovního pole pohyboval okolo GP 25.

Další technická disciplína malý kádr začíná v 9:00.

Výsledky turnaje v kádru 71/2

Závěr finálové série Raymunda a pozápasový rozhovor

 Twitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Duben 2024>>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Zápasy tohoto dne:

13. 04. 2024 11.hod - 16.kolo
Ústí n/L C Žižkov C

Zápasy tohoto dne:

06. 04. 2024 11.hod - 16.kolo
Žižkov D Ústí n/L E

Zápasy tohoto dne:

02. 04. 2024 17.hod - 16.kolo
Žižkov 3B MS 12:6 TJ Sokol Plzeň 3B MS
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
02. 4. 2024 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. TJ Sokol Plzeň 3B MS
publikoval Administrator

30. 3. 2024 13 hod.
Žižkov C vs. 1.KK Chomutov
publikoval Administrator

29. 3. 2024 11 hod.
SK Petřín Plzeň B vs. Žižkov D
publikoval Martin Daněk

28. 3. 2024 17 hod.
BC Kladno 3B MS B vs. Žižkov 3B MS
publikoval Administrator

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde