Článek

Dick Jaspers popáté evropským šampionem


Publikoval Administrator 8.05. 2019 18:48:35
Kategorie : Mistrovství Evropy Český trojband

Snovou sezonu zažívá čtyřiapadesátiletý Holanďan Dick Jaspers. Aktuální světová jednička po říjnovém triumfu na světovém šampionátu přidala do své sbírky i titul konfederační. Jaspers ve finále evropského šampionátu porazil obhájce titulu Itala Marca Zanettiho po překrásném průběhu v poměru 40:31 na 16 náběhů a připisuje si svůj pátý titul šampiona evropského kontinentu. Jaspers má v novém vydání světového žebříčku více jak sto bodový náskok na druhého Caudrona.

Vlivem faktu, že se od roku 2013 koná evropský šampionát pouze jednou za dva roky, tak získat tento primát je složitější než vyhrát svět. Stejným systémem jako v předešlých edicích Brandenburgu se odehrál turnaj trojbandu na velkém stole i letos. Dle evropského žebříčku byla první 16 nasazena do hlavní soutěže. K nasazeným hráčům přibylo celkem 16 vítězů tříčlenných skupin. V kvalifikačních skupinách se hrálo do 30-ti bodů, hlavní KO fáze se hrála do 40-ti. Naši federaci reprezentovali tři hráči. Cílem bylo zejména udržet pozici zaručující nominaci našeho hráče na mistrovství světa. V překladu to znamenalo postup do hlavní fáze turnaje. 

Los nebyl vstřícný k naší nasazené jedničce Radovanu Hájkovi. Na Radka v prvním zápase čekal vnuk Mistra 100 Raymonda Ceulemanse Peter a posléze rakouský mistr Arnim Kahofer. Radek se s Ceulemansem nemohl v zápase chytit. Jistota strku nebyla taková, aby mohl Radek pomýšlet na dobrý výkon. Zápas prohrál 30:19 na 24 náběhů. Začátek druhého zápasu s Kahoferem vypadal rovněž zle. Arnimovi se dařilo. V 10. náběhu měl 18 bodů, Radek byl na osmi. Po pauze se však vývoj zápasu úplně otočil. Hráč klubu BC Poruba konečně našel jistotu a Rakušana v druhé polovině úplně přejel a zvítězil 30:26 na 21 náběhů. Nicméně šance na postup byly malé. Radek potřeboval výhru Kahofera a to ještě navíc na více jak 30 náběhů. Debaty o postupu velmi záhy utnul Peter. Kahofera porazil na skvostných 10 náběhů a s GP 1,764 postupoval jako nasazená trojka do hlavní fáze turnaje. I přes to, že byl Radek Novák naší nasazenou trojkou, tak byl k němu los více než příznivý. Porazit Itala Longo a Maďara Vargu bylo jistě v silách kladenského hráče. Nicméně postupové myšlenky hned záhy dostaly zásadní trhlinu. Radek se v zápase s Italem protrápil k porážce o tři body na 34 náběhů. Novák tak k zachování šancí na postup potřeboval nutně výhru nad Vargou a to ještě na dobrý průměr. Radek nebyl na turnaji ve své kůži a i když Vargu porazil tušil, že výkon na 33 náběhů nebude stačit. V závěrečném zápase skupiny musel spoléhat na vítězství Vargy nad Longem a to ještě na více jak 35 náběhů. Maďar do zápasu vstoupil velice dobře. Na pět náběhů měl 15 bodů. A i když nastolené tempo udržet nedokázal, tak konečná výhra na 25 náběhů znamenala postup mezi posledních 32 a tudíž velký úspěch pro maďarský kulečník. Posledním želízkem v ohni, tak byl Martin Boháč. Brněnský hráč sehrál první zápas s Lucemburčanem Ludwigem. Hráč z malého západoevropského státu byl ve skupině do počtu a i přes špatný vstup Martina do zápasu se v druhé polovině vzchopil a i díky sérii deseti bodů zápas ve 21. náběhu ukončil. V zápase o potup čekal na Martina mladý španělský hráč Juan-David Zapata. Ten lucemburského soupeře porazil na 23 náběhů a tak Martin před samotným zápasem věděl, že mu k postupu stačí i remíza. Martinovi se na Španěly poměrně daří a jak jsme se po zápase dozvěděli od Daniho Sancheze, Zapata od něj dostal více než důsledné upozornění na kvality našeho hráče. Velmi koncentrovaný Martin sehrál se Zapatou velice dobrý zápas a navíc pro všechny české fanoušky s výborným koncem. Martin v zápase neustále vedl. Španěl sice dotahoval. V závěru ho však již svazovala nervozita a Martin si výkonem na 16 náběhů zajistil po čtyř letech postup do hlavní fáze ME. 

Martin se navíc s GP 1,621 zařadil na pátou nasazenou příčku. Bylo tak jasné, že se vyhne jménům jako Jaspers, Caudron, Merckx. Skvělý výkon v kvalifikační fázi podal Turek Birol Uymaz. Ten v úvodním zápase porazil Španěla Montese na 14 náběhů. Montes pak porazil Řeka Kokkorise na 15 náběhů. A závěrečný zápas vyhrál Uymaz na 11 náběhů. Slušná skupina :) Uymaz zahrál v obou zápasech sérii 13 a s GP 2,4 postupoval jako jednička. V součtu o čtyři náběhy hůře zahrál Řek Papakonstantinou. Průměr 2,068 byl ale ovšem více než dobrý. 

V pátek v 9:00 tak začala hlavní fáze turnaje. Nasazení hráči měli k dispozici před jejich prvním zápasem deset minut tréninku. Nicméně při úrovni hráčů z kvalifikace byl nespornou výhodou fakt odehrání dvou zápasů. Bylo to ku příkladu vidět u obhájce titulu Zanettiho. Ten v prvním kole hrál s Maďarem Vargou. Varga hrál velmi dobře, Zanetti se trápil a dlouho to vypadalo na velké překvapení. Zanetti otočil zápas až v závěru zápasu a zvítězil o osm bodů na 32 náběhů. Domácí mladý Němec Jaeschke velmi potrápil Eddyho Merckxe. Belgičan nakonec zvítězil. Ale výhra o tři body byla velmi těsná. Dán Carlsen sehrál parádní zápas proti nasazené čtyřce Tasdemirovi. Nerozehraný Turek nemohl výkonu na 16 náběhů vzdorovat. Řek Kasidokostas porazil na 21 náběhů mladého nasazeného Španěla Martineze. Peter Ceulemans navázal na svůj tří průměrový zápas z kvalifikace a v prvním kole hlavní soutěže porazil dalšího Španěla Palazona na 13 náběhů. Po samé platilo pro Polychronopoulose, který prohrál s Nelinem na 19 náběhů. A na stejný počet náběhů prohrál nasazený Blomdahl s Holanďanem van Erpem. K nelibosti domácího publika se z turnajem hned v úvodu rozloučil Horn. Dlouho to vypadalo na jeho vítězství nad Legazpim. Španělovi se ale povedlo zápas sérií šesti bodů zremizovat. V rozstřelu pak domácí hráč netrefil zahajovací pozici a dal tak volnou cestu svému soupeři k dokonalému obratu zápasu. A snad největším překvapením bylo vypadnutí světové dvojky Belgičana Caudrona. Ten nestačil na Holanďana Hofmana v poměru 40:34 na 21 náběhů. No a velice blízko byl podobnému překvapení i Martin Boháč. Vstup do zápasu ? Exkluzivní ! Vyhrané tempo a série deseti bodů ! Coklu tak hned v prvním náběhu věděl, že ho lehká práce rozhodně nečeká. Bohužel pro další vývoj zápasu bylo rozhodující, že se Martinovi nepovedlo na úvodní náběh navázat. Míjel o kousek a tudíž nepřidával body. Hned ve druhém náběhu chybělo opravu málo a Martin by se znovu dostal do série. No a když v 7. náběhu měl na svém kontě Martin 11 bodů, tak to byla voda na mlýn pro tureckého soupeře. Coklu se uklidnil, skore srovnal a zápas začal od začátku. Coklu se poté snažil Martina hlídat, což přinášelo ovoce. Zápas definitivně rozhodl díky sérii osmi bodů. Na tu již Martin nedokázal reagovat a nakonec svému soupeři podlehl 40:28 na 23 náběhů. Nicméně jak po turnaji Martin prohlásil: "Na to kolik jsem toho letos natrénoval je konečné 24. místo s GP více jak 1,4 úspěchem". Navíc v redukovaném pořadí národů jsme na desáté pozici, což znamená, že v listopadu budeme mít na světovém šampionátu v dánském Randers svého zástupce v podobě aktuálního mistra republiky Jana Aleše. 

Turnaj v pátek odpoledne pokračoval osmifinálem. Zápasy to byly skvostné. Zanetti si pohlídal nebezpečného Uymaze a porazil ho na 19 náběhů. Merckx ve vypjatém zápase porazil Buryho o pět bodů. Coklu vs Carlsen. Výsledek 40:25 na 13 náběhů pro Turka netřeba dalšího komentáře. Další turecká hráč sultán Sayginer zahrál na Kasidokostase nejvyšší sérii celého turnaje. 19 bodů v pravý moment rozhodlo o jeho výhře na 14 náběhů. Výhra nad Caudronem povzbudila Hofmana. V tomto kole vyřadil Sancheze na 17 náběhů ! Glen útočil na zopakování svého nejlepší výkonu na ME. V roce 2013 byl třetí. Španělskou vlajku na turnaji dobře hájil Rubén Legazpi. V těžkém zápase porazil van Erpa o pět bodů na 31 náběhů. Zajímavý byl zápas mezi Leppensem a Nelinem. Neuvěřitelně vyrovnanou partii nakonec do vítězného konce dotáhnul Dán. Zvítězil o čtyři body na 24 náběhů. No a dlouho to vypadalo, že Peter Ceulemans se rozhodl turnaj dohrát na tři průměr. V úvodu zápasu s Jaspersem si vypracoval velký náskok a Dick se ocitnul ve svízelné situaci. Ale porazit Jasperse opravdu není jednoduché. Po pauze již Ceulemans nehrál tak dobře a Jaspers nakonec vyhrál o sedm bodů na 19 náběhů. Nicméně pro Petera skvělý turnaj. Skončil na 10. místě s GP 2,015 !

Náročný páteční den gradoval večerním čtvrtfinálovým kolem. Eddy Merckx se vůbec nechytil v zápase se Zanettim a prohrál na 16 náběhů. Turecký souboj Coklu vs Sayginer byl nesmírně dramatický až do úplného závěru. Z postupu do semifinále a jistoty evropské medaile se nakonec o dva body radoval přemožitel Martina Boháče Murat Naci Coklu. Pikantní byl také zápas mezi Jaspersem a Nelinem. Týmoví kolegové z nedalekého Magdeburgu, kde letos slavili německý titul, za přítomnosti mnoha domácích diváků sehráli krásný zápas. Jaspers šel do pauzy s bodovým mankem. Pekelně soustředěným výkonem ale zápas zvrátil na svou stranu a Diona o tři body na 21 náběhů porazil. Až na Španěla Legazpiho nestačil Glenn Hofman. Ruben potřeboval na 40 bodů pouze 21 náběhů. Holanďan se moc do zápasu nedostal, zahrál pouze 24 bodů a s GP 1,556 obsadil konečné osmé místo. 

Kdo z diváků propásnul sobotní semifinále hrané od 10:00 dlouho litoval. "Totální" kulečník na obou stolech. Chudák Rubén Legazpi. Jaspersovi ve všech zápasech nevyšel úvod. Dokonce to se slovy: "Musím se v úvodu partie zlepšit", komentoval i v rozhovoru na Kozoom po vítězného zápase s Nelinem. No a tak se zlepšil. A nejenom, že se mu povedl začátek. On hrál dobře po celý průběh partie. Pravda. Slovní spojení celý průběh v tomto případě znamenalo celých osm náběhů ! A i starý italský lišák Marco byl v ráži. Zanetti zápas dohrál na 15 náběhů. Coklu zahrál 28 bodů. Murat Naci se z turnajem rozloučil na třetí příčce s GP 1,873.

Velkou výhodu měl Jaspers před finálovým zápasem se Zanettim. Ihned po semifinále se totiž rozjel i turnaj národních dvojic hraný systémem scotch double. No a Ital musel hrát nebo spíše vyučoval svého partnera juniora D Agatu. To ho jistě stálo spoustu sil. Před a po zápase neměl mnoho času si odpočinout a to finálový zápas rozhodlo. Po pauze byl stav zápasu 20:9 na 9 náběhů pro holandského hráče. Ital vypadal, že toho již v zápase mnoho neukáže. Nicméně série 16 všechny přesvědčila o opaku. Marco se najednou ujal vedení o pět bodů. Ale Jaspers se postupně oklepal a dotáhnul skore na 30:30. V 15. náběhu navíc zahrál rozhodující sérii osmi bodů. Zanetti nedal. Dick v 16 náběhu dvěma body zápas dohrává. Marco z dohrávky zahraje pouze jeden bod.

Skvostný finálový den, kdy hrál průměr 3,333, přináší Jaspersovi zisk jeho páté evropského titulu. V historickém žebříčku se tak osamostatňuje na čtvrté příčce. Nedostižný Raymunod Ceulemans je se ziskem 23 evropských titulů na čele. Za ním jsou z devíti triumfy Blomdahl a Vingerhoedt. Dick na turnaji zahrál generální průměr 2,352 a jen o pět náběhů zaostal za evropským rekordem, který má hodnotu 2,5 a z roku 2013 ho drží právě poražený finalista Zanetti. 

Výsledky zápasů turnaje

 Twitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Červen 2024>>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
13. 4. 2024 11 hod.
Ústí n/L C vs. Žižkov C
publikoval Martin Daněk

06. 4. 2024 11 hod.
Žižkov D vs. Ústí n/L E
publikoval Martin Daněk

02. 4. 2024 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. TJ Sokol Plzeň 3B MS
publikoval Administrator

30. 3. 2024 13 hod.
Žižkov C vs. 1.KK Chomutov
publikoval Administrator

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde