Článek

Caudron s Merckxem vyhrávají scotch double


Publikoval Administrator 8.05. 2019 18:48:47
Kategorie : Mistrovství Evropy Český trojband

Zřejmě na dlouhou dobu poslední turnaj národních dvojic hraných systémem scotch double vyhrála belgická dvojice Frédéric Caudron - Eddy Merckx. Belgičani ve finále porazil po skvostném výkonu Španěle Sancheze s Legazpim v poměru 40:20 na 12 náběhů. Od příští sezony se bude hrát zpět klasických způsobem, kdy každý hraje za sebe. Pouze v momentu remízy ve vyřazovací části by se hrál rozhodující set do 15-ti bodů systémem scotch double. 

Celkem čtyřiadvacet týmů rozdělených do osmi skupin po třech se zúčastnilo tohoto evropského šampionátu. Drtivá většina federací měla přihlášeny hned dva týmy. Bohužel ta naše vlivem výsledků z posledního ME měla možnost nasadit pouze jednu dvojici. Ta měla složení Radovan Hájek - Martin Boháč. Naši borci byli nasazeni do skupiny E, kde na ně čekalo Béčko Francie ve složení Barbeillon - Soumagne a domácí Áčko Němců v sestavě Horn - Lindemann. Po celý turnaj se hrálo do 40-ti bodů.

Naše dvojice do turnaje vstoupila v sobotu ve 13:00 zápasem s Francií. Obě dvojice zpočátku nemohli najít správný rytmus. Avšak o něco lépe na tom byli francouzští hráči. Zejména pak díky sérii 11 bodů se dostali do pohodlného vedení. Naši se ale nevzdali a po pauze začali dotahovat. Zahráli sérii sedmi bodů. Nicméně již bylo pozdě. Francouzi dohráli zápas ve 33 náběhu. Boháč s Hájkem prohráli o šest bodů. Ve druhém zápase se po vyrovnaném začátku začalo lépe dařit domácím Němcům. Naše dvojice věděla, že zachování šancí na postup znamená vítězství a to ještě na slušný průměr. Bohužel ani jedno se nepovedlo a tak i s Němci jsme prohráli. Nakonec o 12 bodů na 32 náběhů. Nebylo to povedené vystoupení naší dvojice a konečné 20. místo je trochu zklamáním. Závěrečný zápas skupiny skončil remízou na 27 náběhů. To znamenalo, že díky lepšímu výkonu o jeden náběh v zápase s naší dvojicí si postup zajistili domácí. Pro Francouze velmi kruté. Neprohráli a v turnaji skončili. 

Ve skupině A vyhráli oba zápasy favorité z Belgie. Čtyřnásobní mistři světa dvojic Caudron s Merckxem porazili Finy a Béčko Holandska. Nejlepším týmem sobotní skupinové fáze bylo holandské Áčko. Dvojice Jaspers - Burgman jela na vítězné vlně Dickova triumfu z jednotlivců a Lucemburčany porazili na 13 náběhů a Béčko Belgie ve složení Leppens - Forthomme na 25 náběhů. Postup s GP 2,105 ! Ze silně obsazené skupiny C postoupilo Turecko A ve složení Coklu - Cenet. Nejprve porazil Italy o tři body na 27 náběhů. V přímém zápase o postup pak Béčko Španělska v poměru 40:28 na 31 náběhů. Postoupit ze skupiny se ale nepovedlo tureckému Béčku. Tasdemir s Capakem neměli mnoho šancí s dobře hrající španělskou dvojicí Sanchez - Legazpi. Ze skupiny F postoupili do čtvrtfinále Francouzi. Dvojice Bury - Marechal nejprve porazila Béčko Německa a poté Švédy v sestavě Blomdahl - Pennor. Zbývající dvě skupiny měly shodné pořadí na prvních dvou příčkách. První Dánsko, druhé Řecko. Ve skupině G vyřadil Nelin s Andersenem Řeky Papakonstantinou s Kokkorisem. Ve skupině H Carlsen s Hansenem porazili silnou dvojici Kasidokostas - Polychronopoulos. "Poly" nebude na toto ME vzpomínat v dobrém. V Brandenburgu odehrál pouhé tři partie.

V nedělním čtvrtfinále se proti sobě dle pravidel, kdy pokud se do této fáze kvalifikují dva týmy stejné národnosti, utkali Dánové. "Áčku" vyšel zápas o poznání lépe a Nelin s Andersenem nedali Carlsenovi s Hansenem žádnou šanci. Konečný stav 40:19 na 23 náběhů. Překvapením bylo vypadnutí Holanďanů. Ti nestačili na domácí Němce. Horn s Lindemannem slavili výhru o tři body na 28 náběhů. V závěru se snažila Francouzská dvojice Bury Marechal dotáhnout a zdramatizovat zápas s Belgičany. Avšak bylo již příliš pozdě a Caudron s Merckxem zvítězili o osm bodů na 21 náběhů. Ve skvělé formě se v posledním dnu ukázali Španělé. Sanchez s Legazpim porazili Turky Ceneta s Coklu na 16 náběhů !

Ranní výkon se Španělům povedlo ještě vylepšit. V semifinále Dány úplně vymazali ze zápasu. Neuvěřitelná kanonáda v podání Daniho a Rubéna. A kdyby nebylo jednoduché chyby v podání Rubéna v devátém náběhu, tak by snad Španělé dohráli na průměr 4,444. Zápas nakonec ukončili v náběhu 11. A to znamená vyrovnání nejlepšího světového výkonu v tomto kulečníkovém formátu. Minulý rok na stejný počet náběhů partii zahráli na MS Jaspers s de Bruijnem. Na vedlejším stole nebylo od začátku co řešit. Caudron s Merckxem přejeli domácí dvojici 40:22 na 21 náběhů. V zápase zahráli sérii 12-ti bodů, která byla nejvyšší na turnaji. 

Finálový zápas byl nejenom krásným ukončením evropského šampionátu, ale i nebývalým rozloučením se systémem scotch double. Úvod zápasu byl velmi vyrovnaný. Po osmém náběhu byl stav 12:10 pro Belgičany. Ti však zahráli sérii devíti bodů a ujali se vyššího vedení. Nicméně v osmém náběhu zahráli Španělé osmičku a prohrávali pouze o čtyři body v poměru 23:19. Pak ovšem přišel skvostný finiš Caudrona s Merckxem. V 11. náběhu sérii 11. V náběhu následujícím dohrávka šesti body ! Na tuto smršť nemohli Dani s Rubénem najít odpověď. 

Při pohledu na generální průměr obou finalistů se chce až konstatovat, proč se od systému scotch double odchází. Vítězní Belgičani zahráli GP 1,904, druzí Španělé 1,836. Obzvlášť semifinálový zápas s Dánskem a finále bylo krásnou podívanou. Bohužel proti tomuto systému hovoří fakt, že si ho hráči zahrají pouze jednou až dvakrát do roka a mnohdy jsou zápasy spíše trápením všech čtyř hráčů a pro diváka tak ztrácí na atraktivitě. Navíc světový šampionát během tří let přišel o tolik fanoušků a pověstnou atmosféru, že se není čemu divit, proč UMB k tomuto kroku přistoupilo. 

Výsledky turnaje

 Twitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Červen 2024>>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
13. 4. 2024 11 hod.
Ústí n/L C vs. Žižkov C
publikoval Martin Daněk

06. 4. 2024 11 hod.
Žižkov D vs. Ústí n/L E
publikoval Martin Daněk

02. 4. 2024 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. TJ Sokol Plzeň 3B MS
publikoval Administrator

30. 3. 2024 13 hod.
Žižkov C vs. 1.KK Chomutov
publikoval Administrator

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde