Článek

Heřman Onderka republikovým mistrem v trojboji


Publikoval Administrator 9.06. 2019 00:38:11
Kategorie : Technické disciplíny Mistrovství České republiky Klub

Historicky druhý republikový šampionát v trojboji na malém stole ovládl hráč Billiard clubu Ostrava Heřman Onderka. Ve finále porazil svého týmového kolegu Radovana Hájka 4:2. Hájek skore zkorigoval až v trojbandu, kdy již bylo o titulu Onderky rozhodnuto. Turnaj se za účasti 12-ti hráčů odehrál ve fulnecké herně. 

Stejným systémem, na stejném místě se odehrál 2. republikový šampionát v troboji na malém stole. Do turnaje se kvalifikovalo 12 nejlepších hráčů sezony na základě jejich výkonů v disciplínách kádr 52/2, jednoband a trojband. Hráči byli rozděleni do čtyř skupin po třech. První dva si zajistili postup do čtvrtfinále. Po celý turnaj se hrály krátké distance ve zmíněných disciplínách. V kádru se hrálo do sta bodů na maximálně pět náběhů. V jednobandu do 50-ti na maximálně deset náběhů a v trojbandu do 15-ti na maximálně 15 náběhů. Bohužel se turnaje neúčastnil obhájce titulu Pavel Domanský z Kroměříže.

Skupinu A trochu překvapivě vyhrál hráč havířovského klubu Tomáš Cebula. Tomášovi se povedlo zremizovat první zápas s Janem Dvořáčkem a to poté, co prohrál kádr. Honza ho zahrál na drc. Jednoband zahrál Cebula na 5 náběhů a trojband dopadl remízovým stavem. Dvořáček nedal z dohrávky na stavu 8:8 úvodní pozici. Dvořáček tak nutně potřeboval porazit Milana Ráčka. Tomu se však zápas náramně povedl a vyhrál ho 6:0. Kádr na 4, jednoband na 3 a v trojbandu výhra o jeden na 15 náběhů. Pro Dvořáčka to tak znamenalo konec v turnaji.  V závěrečném zápase se tedy hrálo o to, kdo z jakého místa do večerního čtvrtfinále postoupí. Kádr skončil remízou na 4 náběhy. Ve zbylých disciplínách už ale dominoval havířovský hráč a Ráčka porazil 5:1. 

Ve skupině B dominoval Miroslav Andrejovský. Bohumínský hráč porazil jak přerovského Mirgu, tak královedvorského Friedu shodně 6:0. Andrejovský tak byl po skupinové fázi bez ztráty setu nasazenou jedničkou do čtvrtfinále. Z druhého místa ze skupiny B postoupil Frieda. Ten hned v úvodním zápase porazil Mirgu v poměru 5:1. Honza zahrál drcovku v kádru. 

Ve skupině C muselo dojít na poslední chvíli k hráčské změně. Zdravotně indisponovaného Vladimíra Starečka zaskočil hráč z klub Vital sports Petr Ostruszka. Ten v prvním zápase nestačil na Iva Gazdoše a prohrál 6:0. Ve druhém zápase zvítězil v kádru na Otou Truksou. No nicméně je třeba dodat, že asi oba by nejraději na tuto partii zapomněli. Truksovi se ale povedlo zápas otočit. V jednobandu vyhrál 50:28 na 10 a v trojbandu 14:12. V zápase o první místo zahrál Ota Truksa velmi dobře. Kádr skončil remízou na 5 náběhů. V jednobandu Ota Ivoše porazil v poměru 50:26 na 4 náběhy. A trojbandu začal žižkovský hráč sérií devíti bodů. Pak sice přišla série minel. Ota ale nakonec zápas dovedl do vítězného konce a postoupil z prvního místa. 

Skupinu D odstartovala výhra Heřmana Onderky nad Radovanem Hájkem. Onderka zahrál kádr na dva náběhy. Hájek srovnal v jednobandu, když zvítězil o dva body. V trojbandu však Heřman svého favorizovanějšího soupeře zaskočil a vyhrál 15:9 na 14 náběhů. Hájek tak ve druhém zápase s Pavlem Starečkem potřeboval nutně zvítězit. A Radkovi zápas vyšel náramně. Kádr dohrál ve 3. náběhu, jednoband ve 4. náběhu. Trojband dopadl remízou na 9 náběhů. Pavel Stareček potřeboval zápas s Onderkou vyhrát v poměru 5:1 nebo 6:0. Avšak hned v kádru velmi těsně prohrál a bylo po jeho postupových nadějích. Onderka vyhrál celkově 5:1 a postoupil z prvního místa. 

Ve večerním čtvrtfinále pokračoval Miroslav Andrejovský ve svém drticím módu. Ani Jan Frieda nedokázal na Andrejovského uhrát ani set. Nutno dodat, že bohumínský hráč zahrál svůj vůbec nejlepší zápas turnaje. Kádr na drc, jednoband na 4 a trojband na 13 náběhů. Až trojband rozhodoval o vítězi zápasu Hájek vs Cebula. Hájek se dostal do vedení 2:0, když zvítězil v kádru 100:32 na 2 náběhy. Cebula však stav srovnal. Jednoband zahrál na tři náběhy. V trojbandu potvrdil roli favorita Radovan Hájek. Za stavu 6:3 zahrál ve 4. náběhu sérii sedmi bodů a i když zbylé dva body dohrával pět náběhů, tak zápas s náskokem dotáhnul do vítězného konce. Úplně stejný průběh měl i zápas mezi Onderkou a Ráčkem. Onderka zahrál kádr na dva náběhy a ujal se vedení. Ráček však jednobandem na tři náběhy stav srovnává. V trojbandu rozhodnul lepší závěr ostravského hráče. Onderka za stavu 10:5 zápas sérií pěti bodů ukončil a postoupil mezi poslední čtyři. Závěrečný čtvrtfinálový zápas byl jednoznačně nejlepším na celém turnaji. Truksa stejně jako ve skupině narazil na Gazdoše. Do zápasu vstoupil drcovkou v kádru ! Gazdoš však stav zápasu srovnává v jednobandu, když zejména díky sérii 31 bodů, dohrává ve 3. náběhu. V trojbandu Ivoš pokračoval ve famózním výkonu. Ve 2. náběhu zahrál 12 sérii, vynechal poslední. Tu však zahrál hned v náběhu následujícím a s přepočteným generálním průměrem 189,28 zaslouženě postupuje do semifinále !

V nedělním semifinále se hrdina sobotního večera Ivo Gazdoš postavil proti Heřmanu Onderkovi. Ivoš čelil stejně jako v zápase s Truksou výzvě otočit vývoj z nepříznivého stavu 2:0. Onderka vyhrál 100:90 na 2 náběhy. V jednobandu ale Ivoš svého soka porazil 50:24 na 6 náběhů. Rozhodoval trojband, ve kterém byl jednoznačný favorit. Nicméně Onderka na turnaji v trojbandu ještě neokusil hořkost porážky a nezaleknul se ani Gazdoše. Zápas ve 12. náběhu dohrál. Ivoš nehrál dobře a čekal ho nelehký úkol. Zápas potřeboval sedmi body zremizovat. To se mu povedlo. Zápas tedy skončil remízou a právě v disciplíně, která skončí remízou se hraje rozstřel. Heřman vyhrál tempo a zahrál dva body. Ivoš nedává zahajovací strk a v turnaji končí. Až ve čtvrtém zápase dokázal někdo porazit Miroslava Andrejovského. Radek Hájek ho totiž porazil v kádru a to o 9 bodů až na limit náběhů. Andrejovský se ale nevzdal a jednoband zahrál na 4 náběhy, na což Hájek nenašel odpověď. Rozhodoval tedy trojband. V této disciplíně byl jasným favoritem Hájek a to také potvrdil. Ve druhém náběhu zahrál sérii osmi bodů a vedl 10:0. Zápas ukončil čtyřmi body v 6. náběhu.

I ve druhém ročníku republikového šampionát v trojboji se Heřman Onderka dokázal probojovat do finále. Minulý rok Heřman prohrál s Pavlem Domanským jasně 6:0. Letos v zápase s Hájkem dokázal ihned potrestat hrubou chybu hráče BC Poruba. Hájkovi chybělo ve 4. náběhy v kádru 6 bodů do konce. Radek ale vynechal a ke stolu už se nepodíval. Onderka sérií 40-ti bodů dohrál a ujal se vedení. V jednobandu sice zahrál Hájek v prvním náběhu sérii 26 bodů. Nicméně ve 4. náběhu se u stolu zdržel Onderka a zápas téměř dohrál. Vynechal poslední strk. Hájek potřeboval zápas 19-ti body dohrát, aby si udržel šanci bojovat o celkový primát. Bohužel pro něj však vynechal a Onderka nabídnutou šanci využívá. Hájek z dohrávky udělal 10 bodů a prohrál 50:41. Tím bylo rozhodnuto o novém republikovém šampionu. V trojbandu Radek konečný stav již pouze zkorigoval, když zvítězil 15:5 na 13 náběhů. 

Heřman Onderka tak dokonale odčinil svůj nepovedený finálový výkon z loňské sezony a po třech letech si připisuje svůj další v pořadí již 33. republikový titul. Zajímavý je fakt, že Heřmana jako ryze technického hráče podržely v těžkých okamžicích turnaje zejména velmi dobré výkony v trojbandu.

Závěrem patří velké poděkování pořádajícímu klubu BC Ostrava za skvělou organizaci tohoto turnaje v prostorech fulnecké herny pana Činčaly. Jednalo se o poslední republikový šampionát této sportovní sezony a rozloučení to bylo více než důstojné. 

Výsledky zápasů turnaje

Konečné pořadí

FotogalerieZáznamy zápasů - kamera 1, kamera 2Záznam finálového zápasu  

  Twitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Duben 2024>>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Zápasy tohoto dne:

13. 04. 2024 11.hod - 16.kolo
Ústí n/L C 14:4 Žižkov C

Zápasy tohoto dne:

06. 04. 2024 11.hod - 16.kolo
Žižkov D 11:7 Ústí n/L E

Zápasy tohoto dne:

02. 04. 2024 17.hod - 16.kolo
Žižkov 3B MS 12:6 TJ Sokol Plzeň 3B MS
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
13. 4. 2024 11 hod.
Ústí n/L C vs. Žižkov C
publikoval Martin Daněk

06. 4. 2024 11 hod.
Žižkov D vs. Ústí n/L E
publikoval Martin Daněk

02. 4. 2024 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. TJ Sokol Plzeň 3B MS
publikoval Administrator

30. 3. 2024 13 hod.
Žižkov C vs. 1.KK Chomutov
publikoval Administrator

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde