Článek

Extraliga trojbandu - 1. hrací víkend


Publikoval Administrator 2.10. 2019 15:28:42
Kategorie : Klub Český trojband

O uplynulém víkendu odstartoval nový ročník extraligové soutěže v trojbandu na závodním stole. Stejně jako v loňské sezoně se soutěž čtyřčlenných družstev v trojbandu u nás hraje ve formátu Extraliga a 1. liga na celostátní úrovni. Oproti minulé sezoně je však i prvoligová soutěž naplněna osmi týmy a tak to znamená pro obě soutěže osm hracích víkendů. Z loňské sezony do Extraligy postoupil vítězný tým 1. ligy BC Havířov a v baráži úspěšnější Béčko BC Kladna. Avšak v soutěží zůstal i poražený tým z baráže Béčko TJ Sokola Žižkov. Z Extraligy totiž bohužel odstoupil tým BC LakoPlast Trmice. 

Zásadní změnou, která byla hlavním tématem prvního hracího víkendu, je jiné nastavení limitů jednotlivých zápasů. V této sezoně se v Extralize hraje na pozici jedna a dva do čtyřiceti bodů bez omezení limitu náběhů. Třetí a čtvrtí hráči hrají taktéž do 40-ti karambolů a to na maximálně 60 náběhů. V 1. lize hrají všichni čtyři hráči do 30-ti bodů na maximálně 50 náběhů. Zejména limity v Extralize budily velké emoce. Zápasy jsou nyní delší, náročnější na soustředění. Je však třeba podotknout, že sportovní kulečník je vždy o tom dohrát limit karambolů a ne spoléhat na náběhy. Je to velký zásah do myšlení našich hráčů. Ale ku příkladu červnový evropský klubový šampionát ukázal, že je třeba začít naše hráče v domácí soutěži na tento sportovní aspekt připravovat. 

Oproti minulé sezoně je ve složení některých týmů mnoho změn. Oslabil zejména vítěz minulého ročníku tým z Poruby. Ivo Gazdoš se vrátil do mateřského Havířova a tím pádem je postoupivší tým z 1. ligy ihned horkým favoritem na zisk mistrovského titulu. Ivoš hraje v týmu s Mirkem Bačou a bratry Starečky. Martin Boháč, který za Porubu nastoupil v minulé sezoně k důležitým utkáním, letos hostuje na Žižkově. Poruba tak bude hrát v sestavě Radovan Hájek, Pavel Domanský, Jan Dvořáček, Jiří Přeček, Milan Ráček a Ondřej Hošek. Druhý tým loňské sezony BC Kladno má letos na soupisce dva hráče německé národnosti. Klasickou sestavu Novák, Aleš, Kohout, Váša doplňují Markus Schönhoff a Michale Puse. Za tým Žižkova krom Boháče hostuje z Trmic také Adam Kozák. Navíc žižkovský tým má nového titulárního sponzora firmu BC Vítkov Prague s.r.o. a na jeho soupisce tak figurují jména jako Dick Jaspers, Eddy Leppens a Dion Nelin. Vše tak napovídá velkému oživení naší nejvyšší soutěže. 

V prvním sobotním kole bylo největším překvapením vítězství žižkovského Béčka nad týmem z Jablonce. Za Jablonec letos nehraje junior Milan Ettel namísto, kterého přijel náhradník Poláček. Avšak stejně silná trojice Hudák, Škop a Ziogas dávala vyšší šance na vítězství jabloneckému týmu. Základ celkového úspěchu domácích bylo první kolo, kdy se povedlo zvítězit Sibaiovi nad Poláčkem a Ferahlimu nad Ziogasem. Ve druhém kole to dlouho vypadalo na výhru hostujícího Škopa nad Truksou a domácího Hambálka nad Hudákem. Vývoj zápasů se však otočil a rozhodující výhru pro domácí tým zapsal Ota Truksa, který porazil Škopa o jeden bod. Hambálek nezvládnul závěr zápasu a podlehl Hudákovi o dva body. Loňský vicemistr z Kladna vstoupil do sezony jasnou výhrou 8:0 nad svými klubovými kolegy z Béčka. Nejlépe zahrál havířovský tým. V domácím zápase porazili Prostějov 8:0 a zůstali pouhé tři náběhy pod průměr družstva 1. Skvostnou partii sehráli Gazdoš s Galíčkem. Domácí Ivo začal v prvním náběhu sérií deseti. V 15. náběhu se Zdeněk Galíček dotáhnul na rozdíl jednoho bodu. Výborný závěr ale předvedl Gazdoš. Posledních 17 bodů zahrál na 6 náběhů a Zdenka porazil v poměru 40:32 na 22 náběhů ! Obhájce titulu tým Poruby i přes papírově slabší sestavu dokonale vybojoval výhru nad týmem ze Žižkova. Za hosty dokázal zvítězit pouze Dirn, který porazil Přečka. Zbylé zápasy byly velmi vyrovnané se šťastnějším koncem pro domácí. Kozák promarnil mnoho šancí a prohrál o jeden bod s Dvořáčkem. Ve druhém kole skvostně začal Martin Boháč. Ten měl proti Radkovi Hájkovi 22 bodů na 9 náběhů a vedl o polovinu. Poté ale nastal totální výpadek v podání Martina. 14 po sobě jdoucích čar bychom u tohoto hráče nečekali. Ale jak je vidět, vše je v trojbandu možné. Radek zápas otočil na svou stranu. Na vedlejším stole se Adam Bača po celý průběh dotahoval na výborně hrajícího Pavla Domanského. Adamovi se ale nepovedlo dostat do vedení. Za stavu 34:34 ve 31. náběhu zahrál Pavel sérii tří bodů a o dva náběhy později zápas ukončil. O celkovém výsledku tak rozhodoval závěr zápasu jedniček. Bylo to nervozní výkon z obou stran. Boháč ve 39. náběhu nedal poslední bod, což Hájek potrestal a dvěma body zápas ukončil.

V nedělních zápasech bylo znovu bezchybné kladenské Áčko, když jasně porazilo jablonecký tým. Dobré výkony předvedli Radek Novák a Jan Aleš. Radek porazil Ziogase na 33 náběhů a Honza Hudáka na 32 náběhů. Z pohledu udržení v soutěži byl zápas Béček Žižkova a Kladna velice důležitý. Žižkovští měli díky výhře nad Jabloncem výhodu dvou bodů, kterou mohli ještě o dva body navýšit. Kladenští trestuhodně zahodili šanci dostat se v prvním kole do vedení. Tichý i Bálek zahodili z dohrávky úvodní pozici a tím pádem vedl Žižkov 3:1. Ve druhém kole o celkové výhře domácích rozhodl Truksa, který v dlouhém zápase porazil Korce. Nejlepší výkon předvedl hostující Markup, který porazil Ferahliho na 54 náběhů. Bez velkých problémů si další dva body připsala Poruba. Doma porazila Prostějov v poměru 8:0. Dobrý výkon předvedl Radovan Hájek, který porazil Coufalíka na 29 náběhů (JP 1,379). Nejlepší výkon dne. Závěrečný zápas mezi Havířovem a Žižkovem byl šlágrem kola. Po prvním kole by stav nerozhodný 2:2. Kozák porazil špatně hrajícího Vladimíra Starečka. Stav srovnal jeho naopak dobře hrající bratr a Dirna porazil 40:28 na 37 náběhů. Ve druhém kole si Martin Boháč lehce poradil s Mirkem Bačou, když vyhrál v poměru 40:19 na 30 náběhů. Rozhodoval tak zápas mezi Gazdošem a Adamem Bačou. Průběh celého zápasu byl velmi vyrovnaný. Ve 38. náběhu se dostal hostující hráč do vedení o jeden bod v poměru 36:37. Gazdoš však odpověděl nejlépe jak mohl a zápas čtyři body dohrál. Adam Bača potřeboval z dohrávky udělat tři body na remízu a tím zajistit svému týmu celkové vítězství. Zahrál však pouze úvodní pozici a oba týmy si tak do tabulky připisují bod za remízu.

Extraliga pokračuje druhým hracím víkendem 2. - 3. listopadu. V mezidobí je na programu 2. Velká cena. která se uskuteční 10. - 13. října na Žižkově. Na programu jsou také dvě hrací kola 1. ligy a to 5. - 6. a 19. - 20. října.

Výsledky zápasů

Žebříček soutěže

Průměrový žebříček soutěžeTwitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Červen 2024>>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
13. 4. 2024 11 hod.
Ústí n/L C vs. Žižkov C
publikoval Martin Daněk

06. 4. 2024 11 hod.
Žižkov D vs. Ústí n/L E
publikoval Martin Daněk

02. 4. 2024 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. TJ Sokol Plzeň 3B MS
publikoval Administrator

30. 3. 2024 13 hod.
Žižkov C vs. 1.KK Chomutov
publikoval Administrator

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde