Článek

Sedmý světový titul pro Blomdahla


Publikoval Administrator 2.12. 2019 19:41:42
Kategorie : Český trojband Mistrovství světa

V roce 2015 získal po dlouhých 18-ti letech svůj šestý světový titul v trojbandu. Již v tomto mezidobí se hovořilo o tom, že se hlavní nástupce Raymonda Ceulemanse, možná největší inovátor této hry nedokáže proti stále se lepšící a zvětšující se světové špičce prosadit. Po šestém světovém primátu došlo také k velkému útlumu. A to však zejména vleklými zdravotními patáliemi. Začátkem roku byl Blomdahl ve světovém žebříčku dvacátý a nahlas se hovořilo o jeho definitivním výpadku z elitní společnosti. Ale Švéd je neuvěřitelný šampion a znovu se dokázal dostat na výsluní. A to v sedmapadesáti letech. V dánském Randers se stal uplynulou sobotu již posedmé mistrem světa v trojbandu. V turnaji prošel tak neuvěřitelnými krizovými momenty, že je jeho titul více než zasloužený. Na druhou stranu se ukazuje, že dnes rozhodují opravdové detaily a v Blomdahlově případě i neskutečné štěstí. Ve finále porazil Švéd na mezinárodním poli stále novice. Avšak jeho progres v posledním roce je nebývalý. Duc Anh Chien Nguyen je jméno budoucnosti. 

Završením pětiletého cyklu bylo pro dánskou federaci uspořádání světového šampionátu v trojbandu. 72. ročník tohoto nejprestižnějšího turnaje světové billiardové federace UMB se do Dánska vrátil po 17-ti letech. V roce 2002 rovněž v Randers zvítězil Marco Zanetti nad domácím Dionem Nelinem. Dánové po letech úpadku se před pěti lety znovu s velkou vervou pustili do obrody značky dánský trojband. S podporou sponzora se dánské federaci povedlo znovu zařadit do světového kolotoče jména jako Tony Carlsen, Thomas Andersen, Brian Knudsen, Zola Hansen, Jacob Haack Sorensen či později Dion Nelin. Co jméno to obrovský talent a postupem času neuvěřitelně osvěžili světovou scénu. V podstatě na každém World cupu je o Dánech velmi slyšet. Avšak pouze tři z nich měli tu obrovskou čest zahrát si na domácím šampionátu. K nasazenému Nelinovi dostali divokou kartu Sorensen s Andresenem. Stejně jako v roce 2002 se hrálo v tamním kulturním centru Vaerket. Byla připravena hala se čtyřmi stoly Soren Soogard s tribunami pro cca 400 diváků. Herní systém turnaje byl stejný jako v loňském roce. 48 hráčů 22 národností bylo rozděleno do 16-ti skupin po třech. První dva si zajistili postup do hlavní fáze turnaje. Hrálo se do 40-ti bodů.

Naši federaci reprezentoval aktuální mistr Jan Aleš z Billiard clubu Kladno. Pro Honzu to byla jeho druhá účast na světovém šampionátu. V roce 2015 byl účastníkem Mistrovství světa ve francouzském Bordeaux. Dodávám, že vítězem se v tomto roce stal Torbjörn Blomdahl :) Honza byl nalosován do skupiny s Francouzem Burym a Kolumbijcem Gonzalezem. Kladenský hráč nastoupil k prvnímu zápasu v úterý v 16:00 pro kolumbijskému soupeři. Bohužel zápas to byl z jeho strany nepovedený. Spíše to byla snaha srovnat se se stolem než bojovat se soupeřem. Kolumbijec navíc podal na novém herním materiálu velmi kvalitní výkon a zvítězil 40:13 na 26 náběhů.

Pro Honzu to tak znamenalo, že ve středu ve 12:00 nastoupil proti Burymu. Začátek zápasu byl znovu nelehký a Francouz se velice záhy dostal do komfortního vedení. Před a po pauze navíc Bury přidal po sobě série 5-5-4 a vedl již 33:13. Situace vypadala beznadějně. V ten moment jakoby vše z Honzy spadlo a během 4 náběhů zahrál 10 bodů. Bury trochu ztratil koncentraci a jistotu. Ve 26. náběhu šel Honza ke stolu za nepříznivého stavu 36:23. A ukázal, že i my umíme otáčet v podstatě prohrané zápasy. Zahrál skvostnou sérii 14-ti bodů a otočil na 36:37. Bury zápas dohrával po jedničkách. Honzu určitě doteď velice mrzí situace ve 28. náběhu, kdy měl jeden bod, tedy dva do konce a na stole byla obrácená kvarta. O kousek kratší. Tady si to žádalo zápas ukončit. A i v náběhu 30. byla výhra nesmírně blízko. Poslední bod nebyl o kousek. Bury nakonec dohrál ve 31. náběhu a Honza zápas zremizoval. Šance na postup byly opravdu malé. Bury poté vše spekulacím udělal rázný konec a zápas s panamerickým šampionem vyhrál 40:23 na 21 náběhů. Oba si tak zajistili postup do hlavní fáze turnaje. Podstatné je však to, že si Honza dokázal, že může odehrát na mezinárodní scéně kvalitní zápasy i proti naprosté špičce světa. Honza v poslední době dělá vše pro to, aby využil své pozice ve světovém žebříčku a snaží se odehrát co možná nejvíce turnajů světové série. Letos odehrál již svůj sedmý mezinárodní turnaj. Navíc ho ještě čeká World cup v Egyptě. To je již slušná porce. V následujícím roce navíc hodlá pokračovat a za to patří Honzovi obrovská poklona. Nejenom, že tato aktivita stojí nemalé finanční prostředky, ale hlavně polkne ohromnou spoustu času. 

Asi největším překvapením kvalifikační části bylo vyřazení Korejce Jung-Han Hea, kterého vyřadil Mexičan Javier Vera. Vera však v roce 2017 ukázal, že není žádným hráčem do počtu. V Bolívii skončil na MS na osmém místě. Na těžkou skupinu doplatil Španěl Rubén Legazpi a s průměrem 1,5 obsadil třetí místo. Vyhrál Tran, domácí Sorensen byl druhý. Podobně dopadl i Švéd Michael Nilsson. Ten měl po remíze s Sung Won Choiem průměr 1,581. Korejec však díky lepšímu výkon v zápase se Sanchezem postoupil s průměrem 1,681. Skončili také Holanďan Barry van Beers a ke smutnu domácích také Thomas Andrersen. Pro něj to byl nesmírně těžký turnaj, protože žije právě v dějišti šampionátu. Nejlepším hráče kvalifikační fáze byl Belgičan Eddy Merckx. Merckx byl na turnaj díky svým výsledkům z doby nedávné dobře naladěn a Portuglace Costu porazil na 13 náběhů (zahrál 18 sérii, která byla nejvyšší na turnaji) a Japonce Moriho na 19 náběhů. Celkem tedy 2,5 průměr. O náběh horší byl Tayfun Tasdemir a o další náběh zpět byl obhájce titulu Dick Jaspers. 

Ve čtvrtek bylo na programu první kolo KO fáze. Posledních 32 hráčů. A diváci byli svědci historického počinu. Zápas Dion Nelin vs Jae-Ho Cho je vůbec nejlepší remízou co do počtu odehraných náběhů. 40:40 na 11 náběhů !!! Nelin zahrál 16 sérii, Cho 14. Dion zápas rozhodl v rozstřelu, kdy zahrál 5. Cho odpověděl pouze dvěma body. 

Záznam zápasu najdete na Facebooku. Vřele doporučuje Sir Raymond Ceulemans. Ten označil tento zápas za vůbec nejlepší jaký kdy viděl.

https://www.facebook.com/Kozoom/videos/2604457046451512/

A jak neskutečně blízko konci v turnaji byl Torbjörn Blomdahl ? Více v dalším videu na Facebooku. Cenet měl na svém kontě 33 bodů, aktuálně 6 sérii a tuto díru vymetl !

https://www.facebook.com/Kozoom/videos/527772334470483/

Zápas nakonec skončil remízou. Blomdahl ale v rozstřelu zahrál 8 a na to již Cenet nemohl najít odpověď.

Dalšími skvělými výkony byla partie na 13 náběhů v podání Daniho Sancheze. Přemožitel Jana Aleše Kolumbijec Gonzalez neměl šanci. O náběh hůře zahrál Řek Nikos Polychronopoulos a vyřadil Venezuala Javiera Terana. Pouze 15 náběhů nabídl Marco Zanetti Burymu. Sérii 17-ti bodů zahrál Dick Jaspers proti Němci Jaeschkemu. Životní šanci propásnul Rakušan Arnim Kahofer. Ten měl doslova na lopatě Vietnamce Nguyena Quoc Nguyena. Nakonec prohrál o tři body. Juniorský mistr světa Myung Woo Cho prohrál s Egypťanem Samehem Sidhomem. Eddy Merckx vyřadil doposud jediného korejského světového šampiona Sung Won Choie. Pro Korejce to vůbec nebyl dobrý turnaj. Vypadl také Heang-Jik Kim. Mezi posledních 16 se tak dostal pouze jeden a to nejméně známý Wan Young Choi. Turnaj také skončil pro druhého domácího hráče. Sorensen prohrál se Semihem Sayginerem. 

První session pátečního osmifinále ale byla co do dramatičnosti absolutním vrcholem celého šampionátu. V jeden okamžik byly totiž k vidění hned tři rozstřely ! Nejprve Roland Forthomme dohrál Sidhomovi dvě kvarty. Egypťan ale udělal z rozstřelu čtyři body, zatímco Belgičan pouze jednu. Poté domácí Dion Nelin dokázal zremizovat po celý průběh špatně se vyvíjející se zápas s Hornem. Němec navíc v rozstřelu nedal zahajovací pozici a tak domácímu hrdinovi ulehčil práci. Nelin nekomprosmisně trefil a dostal do neskutečného varu domácí publikum. To nejlepší ale mělo přijít. V ten moment měl totiž Torbjörn Blomdahl v dohrávce v rozstřelu na svém kontě jeden bod a na stole stála obrácená kvarta. Jeho soupeř Eddy Merckx ale udělal 7 bodů ! A tak na Švéda čekala nesmírně obtížná práce. Blomdahl musel na nějakou tu minutu odejít od stolu, protože podmínky v bouřící hale na maximální soustředění se na strk rozhodně nebyly. No ale v této dohrávce Blomdahl demostroval jakým neskutečným šampionem je. V odkazu se podívejte na šestou kvartu !

https://youtu.be/BhSN8eTSyPA?t=340

Nakonec přidal i sedmou a osmou a pro smějící se ho Eddyho Merckxe to znamenalo konec v turnaji. Neskutečná atmosféra v kulturním centru Vaerket !

Posledním postupujícím se stal Řek Polychronopoulos. Zvítězil, řeklo by se v této session o parník. 40:33 na 27 proti Nguyenovi. 

Ve druhé session již žádný rozstřel k vidění nebyl. Vietnamec Tran vyřadil i posledního Korejce Wan Young Choie. Pro Korejce to tedy bylo neskutečné zklamání a daleko je předčili vietnamští hráči. Protože krom Trana postoupil také Duc Anh Chien Nguyen. Ten zahrál v zápase se Sanchezem za stavu 16:15 sérii 13-ti bodů. Nguyen zápas ve 31. náběhu dohrál a španělský čtyřnásobný mistr světa potřeboval 12 bodů na remízu. No nebyl úplně daleko. Dani zahrál osm bodů. Dvě po sobě jdoucí série 5 za stavu 25:26 rozhodly o postupu Tayfuna Tasdemira přes Marca Zanettiho. Konečný stav 27:40 na 21 náběhů. 17:0 na 5 náběhů vedl Dick Jaspers nad Semihem Sayginerem. Vše tak vypadalo na snadný postup obhájce titulu. Sayginer se však skvostně do zápasu vrátil. Zahrál 6-5-0-10. V 8. náběhu již vedl 20:21. Nevídaně špatně hrál holandský šampion po pauze. Jaspers zahrál pouze 9 bodů ve 13-ti nábězích. Zato Turek trefoval a nakonec zvítězil 29:40 na 20 náběhů. 

V pátek v podvečer bylo na programu i čtvrtfinále. V něm na sebe narazili oba seveřani. Blomdahl byl v podstatě brán také jako domácí hráč. A tak, když Nelinovi zahrál ve 3. náběhu sérii 13-ti bodů a šlo se do pauzy za stavu 20:4, bylo jasné komu bude publikum v Randers nejvíce v následujícím průběhu fandit. Nelin byl bez šance a Blomdahl slavil postoup do semifinále po výhře 40:19 na 17 náběhů. Špatně do zápasu o jistotu medaile vstoupil Polychronopoulos. Nedal zahajovací pozici a vše bylo proti němu. Sidhom se tak dostal v 15. náběhu do vedení 12:30. Zápas nakonec ve 28. náběhu dohrál a zvítězil o 13 bodů. Pro Egypťana životní úspěch a prokázal i přes nepřesvědčivé výsledky na World cupech svůj herní progres. 

Druhá polovina pavouka byla vietnamsko-turecká. A tak byly možné tři varianty. Semifinále čistě turecké či čistě vietnamské a nebo mix. A třetí varianta byla tou správnou. Krásnou bitvu sehrál Tran se Sayginerem. Semih zahrál za stavu 21:28 sérii 8. Tran okamžitě odpověděl sérií devíti bodů. Sayginer zahrává hned 4. Tran nula. Sayginer 4. Tran 4. Sayginer 1. Turek vede 34:37. V 17. náběhu srovnává Tran na 37:37. Sayginer ale okamžitě zápas třemi body ukončuje a stejně jako před rokem slaví postup do semifinále. Zejména špatný začátek Tasdemira rozhodnul o senzačním postupu Duc Anh Chien Nguyena do semifinále. Po 17. náběhu vedl vietnamský hráč 14:29. Tayfun se sice i díky sériím 6 a 7 dokázal dotáhnout na 33:36. Nguyen v ten moment ale zápas čtyřmi body ukončuje.

Sobotní finálový den otevřel nejlepší výkon celého turnaje. Torbjörn Blomdahl začal zápas se Samehem Sidhomem sérií 12-ti bodů. Do pauzy se šlo za stavu 23:0 na 4 náběhy ! V 10. náběhu za stavu 29:16 zahrál Švéd sérii 11 a zápas ukončil !!! Neskutečný frmol :) Druhý zápas byl o poznání vyrovnanější. Semih Sayginer ale po celý zápas svého vietnamského soupeře dotahoval. V 18. náběhu díky sérii 5 srovnal na 33:33. Nguyen ale zahrál 3 a pak čtyřmi dohrál. Sayginer nic nezahrál a tak musel z dohrávky dělat sedm bodů na remízu. Zahrál pouze tři a Vietnamci mohli slavit historický úspěch v podobě první finálové účasti na světovém šampionátu. 

A zdálo se, že na Duc Anh Chien Nguyena dolehla tíha okamžiku. Zpočátku totiž vypadalo finále na jednoznačnou záležitost. Vietnamec zahrál první body až v 6. náběhu. Do pauzy se šlo v 10. náběhu za stavu 22:2 ! Po 13. náběhu vedl Blomdahl 27:7. Pak se ovšem začaly dít věci. Znovu se ukázalo, jak jsou dnešní hráči psychicky odolní a umí se vypořádat s téměř jakoukoliv situací. Zápis Nguyena totiž v následujících pěti nábězích vypadal následovně: 5-6-3-3-3. A stav byl najednou 30:27 ! Ve 21. náběhu vedl Švéd již pouze o dva body a to 31:29. Pak ale přišel definitivní atak od Blomdahla. Zahrál 6 a hned na to 3. Zápas ve 22. náběhu ukončil. Na Nguyena čekala složitá práce. Deset na remízu je dost. No ale Vietnamec dostal diváky v Randers naposledy do velkého napětí. Přidával bod po bodu až měl na svém kontě sedm a rozhodčí hlásí poslední tři body. Osmý hratelný strk ale trochu přetahuje a naplno tak propuká ohromná radost Torbjörna Blomdahla.

V pořadí tak již svůj sedmý světový titul získává v dánském Randers sedmapadesátiletý švédský fenomén této hry. Pro Blomdahla je to ohromné zadostiučinění, kdy se přes všemožné zdravotní patálie znovu dokázal vrátit na světový kulečníkový trůn. A to vše za přítomnosti jeho 80-ti letého tatínka Lenarta Blomdahla, s kterým dvakrát slavil titul mistrů světa dvojic v německém Viersenu. Další naprosto neuvěřitelný příběh. Neuvěřitelnou poklonu si zaslouží poražený finalista. Před dvěma lety o sobě dal trochu více vědět. Skončil totiž pátý na Verhoeven Open. Letošní sezona zdá se být pro D.A.C. Nguyena zlomová. V říjnu byl třetí na World cupu v holandském Veghelu, teď slaví stříbro ze světového šampionátu. Je naprosto neuvěřitelné jakým tempem se asijští hráči zlepšují. Nguyenovi je 36 let a s trojbandem začínal před deseti lety ! Předtím se věnoval ve Vietnamu tak populárním technickým disciplínám. Blomdahl se v novém vydání světového žebříčku posunul na třetí místo. Nguyen se prvně dostal mezi TOP 14. Začátkem roku byl na 56. pozici. Ohromný skok !

Příští rok se světový šampionát uskuteční v Turecku. V tomto kalendářním roce ale zdaleka není velkým turnajům konec. V neděli začíná v egyptském Sharm El Sheikhu závěrečný sedmý World cup. Další víkend tedy 20. - 22. prosince se v Soulu uskuteční Continental cup - střetnutí evropských a asijských hráčů.

Závěrem patří poklona dánským organizátorům. Těm se povedlo uspořádat skvělý turnaj, který byl navíc živě vysílán v dánské národní TV. Dánové mají v plánu pořádat velký světový turnaj každý rok a zpropagovat tak kulečník po celé zemi.Výsledky zápasů turnaje

Konečné pořadí

Výsledky i se zápisy na Cuesco

Fotoreportáž magazínu Touch

Světový žebříčekNejvyšší série turnaje 18 v podání Eddy MerckxeSestřih toho nejlepšího z MS Twitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Červen 2024>>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
13. 4. 2024 11 hod.
Ústí n/L C vs. Žižkov C
publikoval Martin Daněk

06. 4. 2024 11 hod.
Žižkov D vs. Ústí n/L E
publikoval Martin Daněk

02. 4. 2024 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. TJ Sokol Plzeň 3B MS
publikoval Administrator

30. 3. 2024 13 hod.
Žižkov C vs. 1.KK Chomutov
publikoval Administrator

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde