Článek

Dick Jaspers zářil v české lize s průměrem 2,666


Publikoval Administrator 16.01. 2020 16:39:17
Kategorie : Významné události Český trojband Klub

Do České republiky jezdí rád a často. Vždyť poprvé u nás byl již v roce 1986. To se při výročí založení svazu odehrál v Brně pozvánkový turnaj v kádru 47/2. Tehdy mu bylo pouhých 20 let a nikdo z přítomných nemohl tušit, jak fenomenální kariéru má tento holandský hráč před sebou. Ve stejném roce se po zhlédnutí živého přenosu holandské národní TV z finálového zápasu World cupu, ve kterém triumfovala legenda našeho sportu sir Raymond Ceulemans, se definitivně rozhodl stát se profesionálem. Na přelomu let osmdesátiletých a devadesátiletých se stal absolutní jedničkou ve svém rodném Holandsku. Do dnešního dne získal 19. národních titulů. A z kraje let devadesátých přicházely první velké mezinárodní úspěchy a vypracoval se na jednoho z nejúspěšnějších hráčů poceulemansovské éře vůbec. Je znám pro svou neuvěřitelnou preciznost až strojovostí. Je absolutním profesionálem v přístupu ke sportovnímu výkonu. A ne na darmo v podstatě na každém turnaji podává nejlepší výkony z celého startovního pole. V poslední bundesligovém kole této sezony zahrál po 18. Výkon na průměr 5 a výše. V zápase zaznamenal sérii 20 bodů. Byla to již jeho dvacátá série přes 20. Takovými čísly se mnoho hráčů chlubit nemůže. Pěti násobný mistr Evropy, vítěz 25. turnajů světového poháru, mnohonásobný světový rekordman, čtyř násobný mistr světa, aktuální světová jednička nastupující prvně v historii v české extraligové soutěži - Dick Jaspers !Kulečníkový svátekTakovéto přivítání aktuální světové jedničky si připravil Libor Bača při zahájení sobotního utkání na Žižkově. Lákadlu věhlasného jména podlehlo více jak 60 diváků, kteří zavítali do žižkovské Sokolovny, aby viděli um čtyřiapadesátiletého Holanďana Dicka Jasperse naživo. V obecenstvu nechyběli ani známé sportovní osobnosti Horst Siegel a Antonín Panenka. To vše pod dohledem kamer České televize. Nadpis Kulečníkový svátek je tedy na české poměry trefný.

Soupeřem domácího týmu BC Vítkov-Sokol Žižkov byla BC Poruba. Hosté přijeli ve složení s Hájkem, Domanským, Ráčkem a Dvořáčkem. Za žižkovský tým nastoupili Boháč, Bača, Kozák a čtyř násobný mistr světa Dick Jaspers. V prvním kole sezony Poruba zvítězila 6:2, když dva zápasy rozhodl jeden bod ve prospěch ostravských. 

V prvním kole se stejně jako v Porubě povedlo Janu Dvořáčkovi porazit Adama Kozáka. Dvořáček zahrál velmi dobrou partii a zvítězil 40:25 na 41 náběhů. Stav utkání srovnal Adam Bača, který po průměrném výkonu jasně porazil Milana Ráčka. Utkání tedy bylo po prvním kole otevřené. No a na dramatičnosti ještě přidal průběh kola druhého. Na obou stolech se totiž odehrál velký boj o vítězství. Co víc si mohli diváci přát. Martin Boháč s Pavlem Domanským odehráli naprosto vyrovnanou partii. Pavel byl uvolněný a zahrál několik fantastických až uměleckých strků. Za to Martin byl pod tlakem. Věděl, že musí zvítězit. Na druhém stole se úvod povedl světové jedničce Dicku Jaspersovi. Za stavu 14:5 zahrál Holanďan sérii osmi bodů a do pauzy šel ve vedení 22:5. Hájek se ale po pauze dokonale do zápasu vrátil. Ihned zahrál 3. Pak sice minul, ale následující kombinace sérií 6-7-3 smazala manko soupeře na pouhé tři body. Prohrával 27:24. Očividně otřesený Jaspers věděl, že v závěru musí podat to nejlepší. V 17. náběhu zahrál Dick dva body a stav byl 30:26. Na druhém stole je však také k vidění velkolepá podívaná. A to když Martin Boháč se za stavu 27:29 dostává do série. Dohrávka zápasu sérií 11 bodů ve 26. náběhu dostává diváky v žižkovské Sokolovně do varu a Martin si vysluhuje dlouhý potlesk ! Radovan Hájek jde ke stolu a nechává si v závěru Martinovi série vyčistit koule. Poté, co Martin dohrál Radek zahajuje svoji sérii šťastným buzarem. Ostravský hráč zahrává další čtyři strky a poprvé v zápase se dostává do vedení ! Jde opravdu do tuhého. Napětí by se dalo krájet a všichni bedlivě sledují již pouze stůl jedniček obou týmů. Hájek vynechal těžkou podtaženou kvartu a nechal pro svého soupeře výbornou pozici. Jaspers v tento moment publiku ukazuje, proč patří k nejlepším hráčům světa. Zahrává sérii sedmi bodů (osmý vynechá velmi těsně) a dostává Hájka, evropského šampiona z roku 2017, znovu pod tlak. Radek byl ale neuvěřitelně soustředěný, zápasem úplně pohlcený. Má znovu sérii tří bodů. Obzvláště druhý a třetí bod byly skvostně provedeny. Při pokusu o čtvrtý bod volí variantu náročného čtyřmantinelového buzaru. Tuto variantu si po zápase bude vyčítat. Zahrál až moc dlouhé a hlavně otevřel pozici svému soupeři. Stav je 37:34, Jaspers jde ke stolu po devatenácté. Sérií tří bodů s velkou jistotou provedené Dick Jaspers dohrává limit 40-ti bodů. Radek Hájek jde na dohrávku. Škoda, že se mu provedení ale vůbec nepovedlo a míjí. Tak blízko alespoň remíze s hráčem takového kalibru nejste každý den. Radek Hájek ale zaslouží ohromnou pochvalu. 

Pro všechny zúčastněné v žižkovské herně to byl ohromný zážitek a dokonalá reklama našeho sportu. To vše před kamerami České televize. Víc jsme si opravdu nemohli přát. Následovaly rozhovory s panem Panenkou, Radkem a Dickem. Poté se vše rozebralo o dobrého jídla a pití.

Událost to tedy byla se vším všudy. Třešničkou na dortu pak byla reportáž v nedělních Brankách, bodech, vteřinách. Kulečník se v tomto hlavní sportovním přehledu České televize objevuje opravdu sporadicky.Fotogalerie sobotního utkáníReportáž ČT v BBVReportáž ČT ve Sportu v regionechZáznamy zápasů

Bača - Ráček, Kozák - Dvořáček

Jaspers - Hájek, Boháč - Domanský

Pátý hrací víkend Extraligy v trojbandu jsme nemohli začít jinde než na Žižkově. Avšak na programu byly další tři utkání. Na Kladně se odehrál zápas mezi tamním Áčkem a Béčkem. Dle předpokladů zvítězilo Áčko jasně 0:8. Výborný výkon předvedl Radek Novák, který porazil Martin Bálka v poměru 40:15 na 25 náběhů. Záznam zápasu 

Ještě lepší výkon než Novák a málem i než samotný Jaspers podal v Prostějově Zdeněk Galíček. Domácí hostili BC Havířov. Po prvním kole vedli hosté v poměru 0:4. Ve druhém kole ale zarputile bojoval Ivo Coufalík proti Miroslavu Bačovi a Zdeněk Galíček předváděl neskutečný výkon proti Ivu Gazdošovi. Zdeněk zahrál do pauzy sérii devíti bodů a vedl v 9. náběhu 23:6. Po pauze okamžitě po sobě přidal série 2-5-1-3 a ve 13. náběhu již vedl 34:6 !!! V náběhu následujícím Zdeněk minul. Ale v 15. náběhu zahrál 4 a byl již tak blízko ukončení celého zápasů. O náběh později nedal v 16. náběhu poslední bod. Zápas nakonec dohrál ve 20. náběhu a zvítězil 40:13. Perfektní výkon v podání domácí jedničky !!! Na body pro domácí to ale nestačilo. Mirek Bača zlomil odpor Coufalíka a zvítězil 40:34. Havířov tedy zvítězil v poměru 2:6.Domácí jablonečtí měli co žižkovskému Béčku vracet. V prvním utkání celé sezony totiž na našich stolech prohráli v poměru 6:2. Domácí hráli v nejsilnějším složení a hostující hráči tak věděli, že je čeká tuhý boj na severu. V prvním kole po slabší začátku dostat do výrazného vedení Janis Ziogas nad Otou Truksou. Domácí trojka zápas ukončila v 51. náběhu a jasně zvítězil. V souboji čtvrtých hráčů ale vedl Fouad Sibai již 25:12 nad Tichákem ve 27. náběhu a vypadalo to na srovnání stavu. Zkušený Tichák ale během tří náběhů zahrál deset bodů a dokonale se vrátil zpět do zápasu. Sibai znovu svému soupeři utekl a vedl 31:25. Tichák ale okamžitě zahrál 6 a srovnal. Hostující hráč ale také nedal svému soupeři nic zadarmo a stejně vysokou sérií se velmi přiblížil závěru zápasu. Domácí hráč ale nakonec byl v závěru silnějším. TIchák zahrál 2 a poté dvakrát tři. Ve 47. náběhu nedal poslední bod. Fouďa dokázal na své konto přidat pouze bod. V náběhu následujícím zápas domácí hráč ukončil. 

Domácí tak byli před druhým kolem ve velké výhodě. Nicméně oba zápasy byly nesmírně vyrovnané. Hambálek vedl na Hudákem 28:25. Domácí hráč ale zahrál sérii devíti bodů. Ihned na to přidal ještě 2 a 1 bod. Otočil tak na stav 30:37. Hostujícímu hráči se ale povedlo zahrát po sobě 2 a 5 a stáhnul vedení svého soupeře již na pouhý bod. Ve 43. náběhu ale Hudák zápas dvěma body ukončil. Na celkovém vítězství domácích tak již nemohla nic změnit výhra o jeden bod Engina Ferahliho nad Pavlem Škopem.  O tom že se ze severu republiky body vozí těžce se v neděli přesvědčilo vedoucí Kladno. Perfektní vstup do zápasu s Janisem Ziogasem měl Jan Aleš. Na 4 náběhy měl 17 bodů, když postupně zahrál 4-2-6-5. Ve 12. náběhu měl Honza již 28 bodů a vše vypadalo na jasné vítězství. Janis se ale do zápasu dokázal vrátit. Zahrál po sobě 3-5-2-2-2 a prohrával o 5 bodů. Honza se okolo 30-ti bodů zasekl. Janis se ale do vedení nedostal. Ve 27. náběhu šel Honza ve stolu za stavu 33:27. Zápas sedmi body ukončil. Janis z dohrávky korigoval sérií 4 bodů na konečných 40:31. Ve vedení ale Kladno do druhého kola nenastoupilo. V souboji čtyřek se odehrála bitva mezi Kohoutem a Tichákem. Domácí hráč se dostal do vedení 29:34. Kohout okamžitě reagoval šesti. Za stavu 38:37 pro hostujícího hráče ale domácí Tichák zápas třemi body ukončil. 

Ve druhém kole předvedla německá posila kladenského týmu Michael Puse parádní výkon. Zápas proti Pavlovi Škopovi zahrál Puse na 22 náběhů. V zápase zaznamenal nejvyšší sérii 6, zápas dohrál pěti a třemi body. Pavel zahrál z dohrávky sedm bodů. Prohrál 40:23. Rozhodla tedy partie mezi mezi Hudákem a Novákem. Oběma hráčům se nepovedl začátek. Hudák vedl po 5. náběhu 3:0. Oba hráči se ale poté chytili a přetahovali se o vedení. Za stavu 26:23 zahrál domácí Jan Hudák sérii pěti bodů a dostal se do většího vedení. Posléze Hudák přidal další sérii čtyř bodů a vedl již o 12. Radek Novák nedokázal najít odpověď a prohrál s Hudákem 40:28 na 29 náběhů. Utkání tak skončilo remízou 4:4. Pro hostující je to tedy ztráta v boji o první místo tabulky.  Nicméně utkání to bylo opravdu kvalitní. Tři zápasy byly dohrány pod 30 náběhů !Tah s Martinem Dostálem v boji o záchranu v soutěži dokonale vyšel prostějovským. Ti sehráli domácí utkání remízu s Porubou. V prvním kole totiž překvapivě prohrál 34:28 Jan Dvořáček s Petrem Adámkem. Tři čtvrtiny zápasu hrál Milan Ráček proti domácímu Coufalíkovi perfektně. V 19. náběhu zahrál Ráček sérii šesti bodů a vedl již 32:3 ! Závěrečných osm bodů ale hrál hostující hráč 23 náběhů. Stav utkání ale srovnal na 2:2.

Ve druhém kole znovu prokázal svoji sílu Martin Dostál. Počáteční odpor Pavla Domanského zlomil Martin sérií pěti bodů a do pauzy odcházel ve vedení 22:16 a to ve 13. náběhu. Po ní se mu již tolik nevedlo. Nicméně zápas dohrál ve slušném 33. náběhu. Pavel Domanský měl na svém kontě 30 bodů. Jak je trojband nepředvídatelný se znovu prokázalo na výkonu Zdenka Galíčka. V sobotu ve 14. náběhu pomalu končil partii. V neděli měl na svém kontě pouhých 5 bodů a prohrával s Radovanem Hájkem o 11 bodů. Domácí hráč se sice vzpamatoval a postupně přidával body s vyšší četností, ale na jeho soupeře to nestačilo. Hájek dohrál zápas ve 42. náběhu a zvítězil o sedm bodů. Pro domácí to ale je zisk důležitého bodu v boji o 6. místo tabulky zaručující setrvání v nejvyšší soutěži. Pro hosty zase ztráta v boji o první dvě místa. V boji o šestou příčku tabulky potřebovalo žižkovské Béčko zvítězit proti poslednímu týmu Kladnu B. Na podzim zvítězili domácí 5:3. A bylo jasné, že se bude jednat o vyrovnaný zápas. 

V prvním kole se povedlo Sibaiovi otočit zápas proti Tichému. Sibai prohrával již 25:18. Tři série po čtyřech a úplný výpadek soupeře v závěru zápasu mu pomohli ke konečné výhře v poměru 29:40. Stav utkání ale srovnal Jaroslav Korec, který porazil špatně hrajícího Truksu. 

Šest sérií po třech bodech zahrál Martin Bálek proti Vladimíru Hambálkovi. Hambálek ve 40. náběhu zahrál sérii čtyř bodů a dostal se do vedení 36:35. Domácí hráč ale v závěru po sobě zahrál série 2 a 3 a zápas ve 43. náběhu ukončil. O osudu zápasu tak rozhodla partie mezi Markupem a Ferahlim. Po velmi podprůměrném výkonu se z výhry radoval Ferahli a utkání tak skončilo nerozhodně 4:4. Tento výsledek tak nahrál prostějovským. Mají stejný počet šesti bodů jako Žižkov B. Nejspíše rozhodující bude vzájemný zápas mezi oběma týmy v následujícím hracím kole.  Excelentní Jaspers Putování průběhem 5. hracího víkendu zakončíme na Žižkově, kam se z Prostějova přesunul Havířov. Pavel Stareček se po sobotním zápase v Prostějově posunul na druhé místo ve svém týmu. V prvním kole se tak Mirek Bača utkal s jmenovcem Adamem Bačou a Adam Kozák odehrál zápas s Vladimírem Starečkem. Adamovi Kozákovi se zápas povedl daleko lépe než v sobotu. Do pauzy zahrál sérii šesti bodů a v 16. náběhu vedl 8:24. Kozák i po pauze držel průměr okolo 1,5. 36 bodů měl ve 26. náběhu a bylo již pouze otázkou, kdy zápas ukončí. Nad soupeřem totiž již vedl o propastných 23 bodů. Adam jakoby úplně ztratil koncentraci a posledními čtyřmi body se protrápil. Zápas ukončil až ve 42. náběhu. V zápase trojek se povedlo Adamovi Bačovi otočil zápas s Mirek Bačou ze stavu 21:13 na konečných 34:40 na 45 náběhů. Domácí tým se tak dostal do pohodlného vedení 4:0.

Ve druhém kole byla k vidění onemanshow v podání Dicka Jasperse. Jaspers se s domácím stolem dokonale sžil a nerozehraný Gazdoš ze sobotního zápasu v Prostějově se Zdenkem Galíčkem byl úplně bez šance. V 7. náběhu zahrál Dick do pauzy sérii 9 bodů a vedl 3:26. Po pauze sice zaznamenal dva slabší náběhy. V 10. náběhu ale zahrál sérii osmi bodů, v 11. náběhu zápas pěti body ukončil. Zápis celého zápasu:  6-0-3-6-0-2-9-1-0-8-5. Výkon na 11 náběhů je vůbec nejlepších oficiálním zápasem zahraným na českém území. O jeden náběh hůře zahrál Miroslav Bača na republikovém šampionátu v roce 2010 proti Radku Novákovi. Konečný stav 8:0 pro domácí zajistila výhra Martina Boháče nad Pavlem Starečkem. Tým BC Vítkov-Sokol Žižkov tak v obou těžkých utkáních neztratil a díky zaváhání Kladna v Jablonci je tedy situace na čele tabulky naprosto vyrovnaná. V sobotu 8. února se na Kladně odehraje vzájemný zápas. Za hostující tým nastoupí dánský hráč Dion Nelin. Za kladenské bude hrát Markus Schonhoff.Dick Jaspers dokonale naplnil očekávání všech českých fanoušků trojbandu. Sice jeho nedělní výkon sledovala zhruba polovina diváků oproti sobotě, ale výkon na 11 náběhů byl opravdu světový. V konečném bilancování obou dnů zahrál Jaspers 80 bodů na 30 náběhů. To je tedy průměr 2,666 !!! Dokonalá technika, přehled o stole, pekelné soustředění, pečlivost, ohromná zkušenost. To jsou vlastnosti, které Dick Jaspers kloubí ve svých výkonech a proto stále cítí, že může svoji hru i přes to, že mu bude 55 let, posunovat stále výše. 

Dick sehrál na Žižkově i několik přátelských zápasů. Podívat se na ně můžete v odkazu.Byla to po všech stránkách náramně vydařená návštěva. Díky Dicku !Fotogalerie nedělního utkáníZáznamy zápasů

Kozák - Stareček V

Bača A. - Bača M.

Boháč - Stareček P.

Jaspers - Gazdoš

 Výsledky zápasů

Průběžná tabulka

Průměrový žebříček soutěže  Twitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Červen 2024>>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
13. 4. 2024 11 hod.
Ústí n/L C vs. Žižkov C
publikoval Martin Daněk

06. 4. 2024 11 hod.
Žižkov D vs. Ústí n/L E
publikoval Martin Daněk

02. 4. 2024 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. TJ Sokol Plzeň 3B MS
publikoval Administrator

30. 3. 2024 13 hod.
Žižkov C vs. 1.KK Chomutov
publikoval Administrator

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde