Článek

Finále Dvořáčků ovládl domácí Jan

Publikoval Administrator 8.02. 2022 17:59:39
Kategorie : Mistrovství České republiky Klub 5-pins

Příbuzenský vztah není znám, ale druhý republikový šampionát ve 5-pins byl plně v jejich režii. Ve finále se totiž utkali dva hráči nosící příjmení Dvořáček. Dlouho to vypadalo na titul pro favorita kladenského Václava. Domácí Jan se ale nevzdal a finále dokonale ze stavu 2:0 otočil na 2:3. Honzova první účast na turnaji 5-pins tak ihned přinesla republikový titul. Pro Honzu je to druhý republikový titul. Ten první se datuje do dubna 2005, kdy s generálním průměrem 222,22 ovládl 52. republikový šampionát ve volné hře na malém stole.

Celkem 17 hráčů se zúčastnilo 2. republikového šampionátu v disciplíně 5-pins. Vůbec prvně turnaj v této disciplíně zavítal na Moravu. Hrálo se v ostravské herně na čtyřech stolech Platin. Z turnaje se na poslední chvíli musel díky covidu odhlásit jeden z vítězů turnaje Velké ceny v této disciplíně Petr Markup. Do turnaje byli jinak přihlášeny v podstatě všichni tradiční účastníci turnajů ve 5-pins. Ti byli doplnění o severomoravské trojbandové esa. Nechyběl tak Radek Hájek, Štěpán Kohout, Ivo Gazdoš a Jan Dvořáček. Turnaj začal v pátek večer jedním kolem skupiny A. Po celou sobotu pokračovala skupinová fáze. Hrálo se na 2 vítězné sety do 60-ti bodů. Do čtvrtfinále postoupili první dva hráči ze skupin.

V pětičlenné skupině A si pro suverénní postup dokráčel Václav Dvořáček. Vašek zvítězil ve třech zápasech 2:0. Pouze s Radkem Hájkem se zápas dostal do třetího setu. V něm sice kladenský hráč prohrával již 28:43. Set ale nakonec dokázal zvrátit a zvítězil 60:50. A druhé postupové místo se porvali "kvartaři" Hájek s Gazdošem. Oba totiž dokázali porazit finalistu prvního MČR Láďu Pohůtku a Jiřího Pechmana. Gazdoš měl skvělou příležitost zápas ve 2. setu ukončit. Vedl 58:54 a na stole měl jednoduchý karambol, který je ve 5-pins honorovaný čtyřmi body. Ivoš sice karambol zahrál. Neuhlídal však tempo své koule. Ta k jeho smůle dojela k bílé figurce, která po chvilce napětí nakonec spadla. Namísto 4 bodů pro Ivoše si tak za faul připsal Radek 6 bodů a set vyhrál. Záznam inkriminovaného momentu. Ve třetím setu pak po tuhém boji Radek dokonal obrat, vyhrál 60:49 a postoupil do další fáze.

Ve skupině B vyřadili Janové Truhlář a Dvořáček obhájce titulu Rudolfa Bílka. Oba jej porazili shodně v poměru 2:0. K tomu si připsali vítězství také nad Dušanem Kratochvílem a slavili postup. Neuvěřitelnou situaci přineslo vzájemné klání. Stav v rozhodujícím 3. setu byl 56:56. Dvořáček jde ke stolu. Vidí jednoznačný karambol, díky kterému si připíše 4 body a a zápas vyhraje. Suverénně karambol od červené zahraje, jde podat ruku soupeři Truhlářovi. Až poté si uvědomí, že úplně zapomněl na fakt, že ve 5-pins musí vždy hrát nejprve od soupeřovy koule. Faul a výhra tak padá do náručí hráče z Kladna, který skupinu B vyhrává. Nutno si pustit ze záznamu

Skupinu C suverénně vyhrál domácí Štěpán Kohout. Soupeře Svobodu, Pechmana a Kafku porazil shodně 2:0. Ze druhého místa postoupil Vít Pechman a to díky výhrám nad Kafkou a Svobodou. Stejný vývoj měla i skupina D. Jan Hudák všechny tři zápasy vyhrál v poměru 2:0. O druhém postupujícím rozhodl hned první zápas. David Hajný otočil zápas s Jaroslavem Korcem ze stavu 1:0 na konečných 1:2. Další dva body si připsal po vítězství nad jedinou ženou v poli přihlášených Adélou Kurečkovou z Kladna.

Nedělní čtvrtfinále přineslo tři jasné zápasy. Jablonecký hráč Jan Hudák porazil Hajného 3:0. Dvořáček vrátil sobotní porážku Truhlářovi po taktéž jasném průběhu. A žádnou šanci nedal také Václav Dvořáček Vítu Pechmanovi. Za hodinu tedy bylo na třech stolech hotovo. Poslední čtvrtfinále mezi Hájkem a Kohoutem ale přineslo pětisetovou bitvu. Zpočátku to taktéž vypadalo na jednoznačný průběh. Hájek se ujal vedení 2:0. Ve zbylých setech ho ale klubový kolega Kohout předčil. Hájek se nedokázal ani v jednom se tří setů přiblížit na dostřel šedesátibodové hranici a tak postup do semifinále slavil Štěpán Kohout.

Honza Dvořáček se na neděli asi velmi dobře vyspal. V semifinále tentokrát za hodinu smetl Jana Hudáka. Na vedlejším stole se odehrála bitva trvající o 90 minut déle. Kohoutovi se dařilo srovnávat stav zápasu. Dvořáček vyhrával liché sety, Kohout sudé. A toto platilo i v rozhodujícím pátém setu.  Kohout se dostal na rozdíl pěti bodů. Prohrával 31:26. Pak se ale kladenskému Dvořáčkovi povedlo zahrál zbývajících 29 bodů na 5 pokusů a slavil postup do finále.

Jasným favoritem finálového zápasu byl Václav Dvořáček. Na tuto disciplínu se dlouhodobě specializuje a svoji dominanci potvrzuje v soutěži Velkých cen, kde ze čtyř hraných tři vyhrál. Nicméně jistou roli mohla ve finále hrát Vaškova nezkušenost z takto důležitých zápasů. Přeci jenom Vašek hraje závodně od roku 2017, zatímco Honza je ostřílený hráč s mnoha zkušenostmi z důležitých zápasů. A to zejména zápasů technických disciplín, které mnohdy bývají o dlouhé výdrži, soustředěnosti. Navíc ostravské stoly potažené suknem Royal Pro chodí dost odlišně oproti kladenským Gabrielsům se Simonisem.

Vstup do finále měl lepší kladenský hráč. První dva sety vyhrál jasně v poměru 60:27 a 60:43. Pak ale jakoby dopadla na Vaška tíha okamžiku a do konce zápasu se nedokázal v setu držet svého soupeře. Třetí set prohrál 26:60. Čtvrtý 33:60. Rozhodující pátý set byl do poloviny vyrovnaný. Od stavu 20:19 ale Vašek celkem 7x neskoroval a prohrával 20:37. Toto manko již dotáhnout nedokázal, Honza navíc přidal dvě desítky a pátý set vyhrál 26:60.

Jan Dvořáček se tak stává překvapivým vítězem druhého republikového šampionátu v disciplíně 5-pins. V aktuálním vydání národního žebříčku se posunul na 10. pozici. Uvidíme, zda-li Honza bude s touto disciplínou koketovat v budoucnu více. První pozici ve zmíněném žebříčku zaujímá Václav Dvořáček. Má náskok 16-ti bodů na Rudolfa Bílka. Třetí je Jan Hudák.

Závěrem patří velké poděkování ostravskému klubu za organizaci republikového šampionátu. Snad disciplína 5-pins zaujme hráče i na Moravě a bude se zde pořádat více turnajů.