Článek

Snová sezóna Radka Nováka


Publikoval Administrator 17.04. 2022 21:01:36
Kategorie : Klub Mistrovství České republiky Český trojband

Brzy pětačtyřicetiletý Radek Novák prožívá svoji nejúspěšnější sezónu. Hráč Billiard clubu Kladno si z ostravského klubu veze všechny nejcennější medaile letošní sportovní sezóny v disciplíně trojband na závodním stole. K již jistým zlatým medailím za celkové vítězství v seriálu Velkých cen a Extraligy čtyřčlenných družstev si dnes Radek pověsil na krk medaili nejcennější. A to z šestatřicátého republikového šampionátu jednotlivců. V krásném finále, které sledovalo na dvacet osobně přítomných a téměř sedmdesát online diváků, Radek porazil svého odvěkého soka havířovského hráče Iva Gazdoše v poměru 40:35 na 27. Radek triumfuje na závodním stole v trojbandu přesně po deseti letech. V roce 2012 porazil ve finále republikového šampionátu Jana Hudáka v poměru 3:1 na sety. Celkem 16 hráčů si vybojovalo právo účastnit se republikového šampionátu v trojbandu na závodním stole. Šestice hráčů se nominovala na základě výsledků v seriálu Velkých cen. Sedm hráčů obdrželo nominace na základě jejich generálního průměru ze sezony, Dva hráči obdrželi divokou kartu a jako jednička byl nasazen obhájce titulu Martin Boháč. Hráči byli rozděleni do čtyř skupin po čtyřech. První dva si zajistili postup do čtvrtfinále. Po celý turnaj se prvně hrálo bez omezení náběhů. ve skupinách se hrál limit 35-ti bodů. V KO fázi se hrálo do 40-ti bodů. V ostravské herně byly stoly Platin nově poraženy suknem Iwan Simonis 300, hrálo se s novými koulemi Pro-Cup Prestige. Turnaj začal v pátek v 15:00. Šest kol skupinové fáze bylo rozděleno na tři páteční kola a tři sobotní kola. Ve skupině A si první dva body do tabulky připsali Martin Boháč a Štěpán Kohout. Martin snadno porazil Pavla Starečka v poměru 35:17 na 32 náběhů. Zato Štěpán svedl s Janem Hudákem vyrovnanou bitvu. Po 30. náběhu Honza srovnal stav na 26:26. Štěpán ale ihned kontroval sérií sedmi bodů a vybudovaný náskok již neztratil. Konečný stav 35:32 na 34 náběhů. V posledním pátečním kole se utkali vítězové prvních zápasů. Dlouho to vypadalo na jasné vítězství Martina nad Štěpánem. Štěpán se ale za nepříznivého stavu 33:18 do zápasu vrátil po sobě jdoucími sériemi 5 a 7. Nicméně definitivní zvrat vývoje se mu nepovedl. Nakonec prohrál 35:31 na 34 náběhů. V sobotním prvním kole v zápase poražených velmi solidně zahrál Pavel Stareček. Ten využil špatného výkonu jabloneckého hráče Hudáka a díky sériím 7-6-5 zvítězil 35:14 na 28 náběhů. To znamenalo konec šancí Hudáka na postup. Honza zakončil turnaj prohrou s Martinem Boháčem v poměru 35:16 na 25 náběhů a jistě se svým výkonem nebyl spokojený. V závěrečném kole skupinové fáze a zároveň v přímém souboji o postup předvedl Štěpán Kohout ještě o jeden náběh lepší výkon než Martin proti Honzovi a porazil Pavla Starečka 35:16. Martin vyhrál skupinu A s GP 1,153. Ze druhého místa postoupil Štěpán s GP 1,097. 

Ve skupině B se nejprve utkali kluboví spoluhráči Radek Novák a Jan Aleš. V repríze nedávného finále 5. Velké ceny na Kladně znovu dokázal Honza Radka porazit. Honza zahrál v 9. náběhu tohoto zápasu vůbec nejvyšší sérii celého turnaje a to 11! Radek ale kontroval sérií 9 a po 16. náběhu se ujal vedení 20:24. Radek ještě vedl 25:31. Závěr mu ale nevyšel. Honza za stavu 31:32 zápas čtyřmi body dohrál. Radek udělal z dohrávky sérii dvou bodů a prohrál o jeden. Na vedlejším stole porazil Janis Ziogas Jana Dvořáčka 35:26 na 45 náběhů. Partie pod jedna průměr byly ojedinělé. Tato byla v celém průběhu vůbec nejhorší. Honza Aleš vykročil za postupem do čtvrtfinále hned v pátek. V podvečerním kole porazil Janise 35:31 na 43 náběhů. Radek Novák potřeboval ve zbývajícím sobotních skupinových zápasech nutně plně bodovat. Papírově byl nad Dvořáčkem a Ziogasem favoritem. Nicméně ani jeden mu nedal vítezství zadarmo. Dvořáček byl Novákovi nadostřel až do 30. bodu. Za stavu 30:27 ale Radek zahrál sérii 3 a o dva náběhy později zápas ve 29. náběhu ukončil. Pod ještě větší tlak se dostal v zápase s Janisem Ziogasem. Druhý zástupce jabloneckého klubu na šampionátu se ujal vedení 16:6. Radek sice kontroval sérií 6. Ale do pauzy se šlo v 10. náběhu za stavu 20:13. Po pauze ale Janis úplně zamrznul. V následujících 12-ti nábězích zahrál pouhý bod zatímco Radek jich nahrál potřebných 22. Radek skupinu zakončil s průměrem 1,238. O tom, že postoupil ze druhého místa rozhodl poslední zápas skupiny mezi Jany Dvořáčkem a Alešem. Dvořáček nevyužil plno šancí zápas ukončit. Nakonec se mu to povedlo až ve 42. náběhu. Aleš měl ale k dispozici dohrávku a navíc mu na remízu stačilo zahrát pouze zahajovací pozici. Tu trefil a se ziskem pěti bodů postoupil ze skupiny B do čtvrtfinále z prvního místa.

Ve skupině C skvěle do turnaje vstoupil Zdeněk Galíček. Série 7 ve 3. náběhu v podání Marcela Dirna ho nezaskočila, stav postupně srovnal. Na obrazovce svítil stav 16:17, když prostějovský hráč zahrál do pauzy sérii 10. Ihned po ní zahrál 2 a 5 a 18. náběhu tedy nedal poslední bod. Zápas nakonec ukončil ve 20. náběhu. Dirn zahrál 19 bodů. Snadný vstup do turnaje si připsal Ivo Gazdoš. V zápase s trápícím se Vitoušem zahrál celkem 6x sérii 3 a zápas dohrál ve 31. náběhu. Hned v dalším kole se utkali vítězové prvních zápasů skupiny C. Zdeněk byl při chuti. Díky po sobě jdoucím sériím 7 a 6 se dostal v 10. náběhu do vedení 23:3. Po pauze ale Zdeněk úplně vypadl z rytmu a potřeboval dalších dlouhých 20 náběhů na to, aby zbylých 12 bodů dohrál. Toho Ivoš využil. Třikrát zahrál sérii 5 a zápas z dohrávky třemi nelehkými body zremizoval. V sobotním ranní kole si šance na postup zachoval Marcel Dirn. Letargického Vitouše porazil 35:15 na 26 náběhů. Pro Marcela ihned následoval přímý souboj o postup s Ivošem. Po 11. náběhu byl stav 4:6 pro žižkovského hráče. Po 19. náběhu to bylo 11:11. Čekalo se kdo se dříve chytí. A nakonec to byl Ivoš. V následujících čtyřech nábězích zahrál 12 bodů a toto manko se již Marcelovi nepovedlo smazat. Zápas skončil stavem 35:25 na 34 náběhů a Ivoš si zajistil postup mezi posledních 8. Marcel obsadil s GP těsně pod jedna konečné 9. místo. V posledním zápase skupiny si alespoň trochu chuť spravil Jan Vitouš reprezentující BC Řipská. Zdeněk Galíček jakoby pokračoval ve výkonu druhé poloviny zápasu s Ivošem a vůbec se nedokázal dostat do hry. 35:21 na 35 pro hráče z Prahy. To ale nic nezměnilo na postup Zdenka s GP 1,070 ze druhého místa. Ivoš skupinu vyhrál s GP 1,105. 

Skupinu D zahájil domácí favorit Radovan Hájek výhrou 35:23 na 35 náběhů nad kladenským Markem Vášou. V souběžně hraném zápase to dlouho vypadalo na jasnou výhru Adama Kozáka nad Milanem Ettelem. Adam vedl 22:10 po 14. náběhu. V následujících 11-ti nábězích ale Adam zahrál pouhý bod, čehož Milan využil a dotáhl se na rozdíl bodu. V dramatickém závěru byl ale lepší Adam a zvítězil 35:31 na 36 náběhů. V následujícím kole se utkali vítězové prvních zápasů. Z výhry a jistoty postup do dalšího kola se radoval Radek a to díky skvělému závěru. Za stavu 21:23 domácí hráč zahrál série 4-2-6 a zápas dohrál ve 27. náběhu. Šanci na postup si uchoval po výhře 35:29 na 40 náběhů nad Markem Vášou Milan Ettel. Milan ale v posledním zápase čelil drtivému startu Radka Hájka. Radek se v 7. náběhu ujal vedení 16:3. V 15. náběhu byl stav dokonce 27:10. Milan ale zahrál sérii 9 a výrazně tak stáhl manko na svého soupeře. S Radkem to však ani nehlo. Sériemi 6 a 2 zápas v 17. náběhu dohrál. První a jediná partie nad dva průměr! Záznam zápasu. Milanovi šance na postup ale stále žily. Musel se ale spoléhat na výhru Marka Váši nad Adamem Kozákem a navíc by Adam musel průměrově klesnout pod Milanův výkon 0,914. Adam do zápasu znovu vstoupil velmi dobře. V 8. náběhu se ujal vedení 18:8. Druhá polovina sice byla ze strany Adama slabší, ale nakonec v poklidu zvítězil 35:22 na 30 náběhů. Radek Hájek vyhrál skupinu D s nejlepším průměrem 1,329 ze všech hráčů. Adam postoupil s GP 1 rovných. V programu turnaje bylo po odehrání skupinové části vyhlášení medailistů seriálu Velkých cen a dlouhodobých celostátních soutěží v trojbandu čtyřčlenných družstev. Připomeňme, že seriál Velkých cen vyhrál Radek Novák před Janem Alešem a Iv Gazdošem.

Extralize trojbandu kralovalo Kladno, které v soutěži ztratilo pouhý bod a jako vůbec první tým zakončilo soutěž s generálním průměrem družstva nad 1. Druhé místo obsadil tým BC Vítkov-Sokol Žižkov, třetí skončila BC Ostrava. V sobotu v 18:00 byly na programu čtvrtfinálové klání a to ve složení:

Radovan Hájek vs Zdeněk Galíček

Jan Aleš vs Radek Novák

Ivo Gazdoš vs Štěpán Kohout

Martin Boháč vs Adam Kozák Hrálo se na 4 stolech současně a o zajímavou podívanou nebylo nouze.

Nejdříve bylo dohráno na stole číslo 2. A dle papírových předpokladů byl výsledek překvapením. Adam Kozák totiž dokázal prvně v kariéře porazit úřadujícího republikového šampiona Martina Boháče. Adam solidním výkonem, tentokrát po celý průběh zápasu, pomalu navyšoval náskok a nakonec zvítězil 40:32 na 27 náběhů. Výhra zpečeťující velmi dobrou sezonu Adama s průměrově nejvyšším progresem ze všech hráčů. Dlouho to vypadalo, že další dohraný zápas bude mezi Galíčkem a Hájkem. Tam ale poté, co Radek nedal poslední bod v sérii ve 30. náběhu za stavu 28:39 došlo k velkému dramatu. A tak jako druhý byl dohrán zápas mezi Kohoutem a Gazdošem. Solidní výkon od obou hráčů. Stav do poloviny zápasu byl vyrovnaný. Po pauze ale Ivoš odskočil do vedení 14 bodů a na to se již Štěpánovi odpovídalo složitě. Ivoš dohrál ve 31. náběhu. Štěpán měl na svém kontě 30 bodů. V ten moment vrcholilo drama na stole číslo 1. Radek již 9x neproměnil mečbol. Psal se 39. náběh a prostějovskému Galíčkovi se povedlo k překvapení všech diváků díky sérii 6 zápas jako prvnímu dohrát. Radek na desátý pokus z dohrávky poslední 40. bod zahrál. Šlo se do rozstřelu. Zdeněk začínal a zahrál dva body. Radek tentokrát zahajovací pozici z dohrávky netrefuje a dává tak nejlepší možný dárek v sobotu narozeniny slavícímu Zdeňkovi Galíčkovi. Nejpozději dohraný byl zápas kladenských spoluhráčů Radka Nováka a Jana Aleše. Honza v posledních dvou zápasech Radka porazil. Tentokrát ale Honza nechytil začátek zápasu a po celý zápas dotahoval. Radek definitivně rozhodl sérií osmi bodů ve 28. náběhu. Dostal se do vedení 37:23. Do semifinále nakonec postoupil do výsledku 40:29 na 33 náběhů. Nedělní finálový den přilákal k obrazovkám svých zařízení chvílemi až na 80 online diváků. Ti plus osobně přítomní v ostravské herně mohli sledovat brilantní závěr v podání Radka Nováka v zápase se Zdeňkem Galíčkem. Ve 29. náběhu prohrával Zdeněk 24:27. Radek zahrál tři body. A hned v následujícím náběhu dohrál zápas sérií deseti bodů! Tři čtvrtě zápasu bylo vyrovnané i semifinále mezi Ivem Gazdošem a Adamem Kozákem. Po 25. náběhu byl stav 28:26 pro havířovského hráče. Následujícími deseti náběhy se ale Adam protrápil a nakonec s Ivošem prohrál 40:29 na 35 náběhů. Oba poražení semifinalisté dosáhli na generální průměr přes jedna. Byl to v pořadí oficiální 15. finálový zápas mezi dvojicí Ivo Gazdoš a Radek Novák. Před tímto finále měl pozitivní bilanci Ivo Gazdoš. Prvně vyhrál v roce 2006 ve finále Grand prix v trojbandu a k této výhře přidal dalších 8. Nicméně poslední dvě finálová klání byla v režii Radka. Pro Radka by případná výhra znamenalo zisk 3. mistrovského titulu v této disciplíně. Pro Ivoše by to byl zisk již 5. titulu a doháněl byl tak nejúspěšnějšího Martina Boháče se sedmi tituly. 

Vstup do finále měl lepší Ivoš. Po 3. náběhu vedl 9:1. Ivoš ale tempo tři bodů na náběh nevydržel a v 15. náběhu již byl stav 15:12, o náběh později bylo srovnáno na 18:18. Do pauzy šel do vedení Novák a to za stavu 18:21. Radkovi se navíc povedlo po pauze Ivošovi odskočit do vedení 22:30 po 23. náběhu. Začínalo to vypadat na výhru Radka. Ivoš ale okamžitě kontroval sérií šesti bodů. Ve 26. náběhu Ivoš díky sérii čtyř bodů srovnává na 32:32. Radek reaguje sérií šesti bodů. Ivoš kontruje třemi body. Radek vede 35:38. Na stole je velmi hratelná pozice. Trefuje ji dobře a na stole leží snadná kvarta. Jen dobře olíznout druhou kouli. Radek bez problémů trefuje, opadá z něj tíha okamžiku a s velkou radostí slaví zisk svého třetího republikového titulu v trojbandu. Radek tak v Ostravě dokonává svoji snovou sezonu v domácím prostředí. Téměř přesně po deseti letech se stává republikovým šampionem. Zajímavostí je, že první titul Radek vyhrál v roce 2001. Že by měl další titul rezervován v roce 2032 ? Snad dříve. Krásný dárek k jeho blížícím se pětačtyřicetiletým narozeninám. Radek na turnaji zahrál nejvyšší generální průměr 1,287. Zajistil si reprezentaci na Mistrovství Evropy v turecké Antalyi v příštím roce. A uvidíme, jak dopadne naše reprezentace na letošním ME v holandském Berlicum. Bude se mimo jiné hrát i o místo zaručující pro naši federaci účast na světovém šampionátu. Pokud se ji povede vybojovat, bude nás Radek reprezentovat v listopadu na MS v Jižní Koreji. Na turnaji padl nový český rekord. Při pohledu na výsledkovou listinu je patrné, že sedm hráčů dosáhlo na GP vyšší než 1. A tak celkový generální průměr 36. MČR v trojbandu se zastavil na hodnotě 0,984. Dosavadní nejlepší výkon byl 0,975, který byl zahrán v roce 2010 na Kladně. Ovšem při počtu pouze osmi hráčů a v systému turnaje hraném na sety. Závěrem patří velké poděkování pořádajícími ostravskému klubu, všem rozhodčím, realizačnímu týmu a partnerům. Byl to velmi povedený turnaj po všech stránkách. Českomoravský billiardový svaz děkuje firmě Iwan Simonis za podporu tohoto turnaje formou čtyř suken Rapide 300 a suken na mantinely PreciShot. Výsledky zápasů turnaje

Livescore zápasů

Konečné pořadí

Playlist turnaje

Fotogalerie vyhlášení VC + Extraligy

Fotogalerie turnaje

 Twitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Únor 2024>>
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29

Zápasy tohoto dne:

24. 02. 2024 11.hod - 12.kolo
BC Ajeto Nový Bor B Žižkov C
24. 02. 2024 13.hod - 10.kolo
AKK 95 Ronov nad Doubravou Žižkov A

Zápasy tohoto dne:

11. 02. 2024 11.hod - 11.kolo
Žižkov B 2:16 BK Most
11. 02. 2024 11.hod - 10.kolo
BC Havířov 3B 2:6 Žižkov 3B B
11. 02. 2024 11.hod - 10.kolo
Žižkov 3B A 8:0 AKK Brno 3B

Zápasy tohoto dne:

25. 02. 2024 11.hod - 12.kolo
TJ Sokol Plzeň B Žižkov B
25. 02. 2024 11.hod - 12.kolo
Žižkov D Ústí n/L D

Zápasy tohoto dne:

10. 02. 2024 11.hod - 10.kolo
SK Karambol Praha B 8:10 Žižkov C
10. 02. 2024 14.hod - 9.kolo
BC Ostrava 3B 8:0 Žižkov 3B B
10. 02. 2024 14.hod - 9.kolo
Žižkov 3B A 6:2 BC Ostrava 3B B

Zápasy tohoto dne:

17. 02. 2024 13.hod - 11.kolo
Žižkov C 10:8 SC Billard Centrum Praha
17. 02. 2024 14.hod - 9.kolo
Jablonec 3B 2:6 Žižkov 3B C

Zápasy tohoto dne:

18. 02. 2024 13.hod - 11.kolo
SK Karambol Praha A Žižkov D
18. 02. 2024 11.hod - 10.kolo
Billiard club Kladno 3B B 4:4 Žižkov 3B C

Zápasy tohoto dne:

04. 02. 2024 11.hod - 10.kolo
Žižkov D BK Most B

Zápasy tohoto dne:

06. 02. 2024 17.hod - 12.kolo
TJ Sokol Plzeň 3B MS 10:8 Žižkov 3B MS

Zápasy tohoto dne:

20. 02. 2024 17.hod - 13.kolo
Strahov Diablos 3B MS Žižkov 3B MS
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
18. 2. 2024 11 hod.
Billiard club Kladno 3B B vs. Žižkov 3B C
publikoval Administrator

17. 2. 2024 14 hod.
Jablonec 3B vs. Žižkov 3B C
publikoval Administrator

17. 2. 2024 13 hod.
Žižkov C vs. SC Billard Centrum Praha
publikoval Administrator

11. 2. 2024 11 hod.
Žižkov B vs. BK Most
publikoval Vlasta Kahoun

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde