Článek

Václav Dvořáček vítězem úvodní Velké ceny ve 5-pins

Publikoval Administrator 3.10. 2022 17:02:29
Kategorie : 5-pins

Hráč pořádajícího klubu BC Kladno Václav Dvořáček se o uplynulém víkendu stal vítězem první Velké ceny v disciplíně 5-pins této sportovní sezony. Ve finále porazil hráče TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou Jana Hudáka v poměru 3:1 na sety. Třetí místo obsadili Petr Markup a Pavel Svoboda.

Celkem 13 hráčů, z toho 10 domácích, odehrálo v pořadí již 6. Velkou cenu ve stále nové disciplíně 5-pins. Hráči byli rozděleni do tří skupin. Hrálo se na dva vítězné sety. Celkem osm hráčů postupovalo do čtvrtfinále.

Pětičlennou skupina A vyhrál Václav Dvořáček, který ze čtyř zápasů ztratil pouze jediný set. Z druhého místa postoupil Jan Truhlář. Skupinu B vyhrál ostravský Jan Dvořáček a to na lepší poměr setů před jabloneckým Janem Hudákem. Ze třetího místa postoupil Dušan Kratochvíl. Ze skupiny C postoupil bez ztráty bodu jablonecký Pavel Svoboda. Petr Markup prohrál pouze se Svobodou a postoupil ze druhého místa. Třetí hráč skupiny Jan Kafka po výhře nad jedinou ženou startovního pole Adélou Kurečkovou si taktéž zajistil postup do čtvrtfinále.

V sobotu večer bylo na programu čtvrtfinále. Hrálo se již na tři vítězné sety. Vašek Dvořáček porazil jasně 3:0 Dušana Kratochvíla. Pavel Svoboda na vedlejším stole porazil Jana Kafku 3:1. Ve druhém čtvrtfinálovém kole zametl Jan Hudák aktuálního mistra republiky Jana Dvořáčka 3:0. Posledním semifinalistou se stal Petr Markup po výhře 3:1 nad Janem Truhlářem.

Nedělní semifinále přineslo klání klubových kolegů. Hudák porazil Svobodu jasně 3:0. Vítězi v pořadí 2. Velké ceny hrané před rokem v Jablonci Petru Markupovi se sice povedlo srovnat stav v semifinále proti Dvořáčkovi na 1:1. Třetí i čtvrtý set byl v režii Vaška a postoupil do svého pátého finále v šestém hraném turnaji.

Finálový zápas měl stejný vývoj jako semifinále Dvořáček-Markup. Vašek se ujal vedení 1:0 po výhře 32:60. Honza srovnal ve 2. setu díky výhře 60:34. Třetí set byl dohrán v deseti nábězích. Vašek deklasoval Honzu 8:60. Závěr 4. setu vyšel lépe Vaškovi. Z posledních sedmi návštěv bodoval celkem šestkrát, zvítězil 44:60 a celkově tedy 1:3 na sety.

Václav Dvořáček tak potvrzuje pozici nejlepšího českého hráče v této disciplíně. Ze šesti Velkých cen vyhrál celkem 4 a jasně vévodí národnímu žebříčku.

Vašek se společně s Honzou Dvořáčkem zúčastnili nedávného 25. světového šampionátu konaném v italském městě Calangianus, region Sardinie. Celkem 64 hráčů bylo rozděleno do osmi skupin po osmi. Oba naši zástupci tak posbírali mnoho cenných zkušeností a zážitků. Není běžné, že na těchto velkých akcí je k dispozici tolik zápasů. O kapku lépe dopadl ostravský Honza. Ten si připsal výhry nad Španělem Gilem (3:2) a hráčem Gobbim reprezentující San Marino (3:2). Ve skupině obsadil konečné šesté místo, v celkovém pořadí pak 51. místo. Vašek uspěl hned v úvodním zápase, kdy porazil Turka Karu (3:0). Ve zbylých zápasech prohrál proti silným italským, argentinským a německým soupeřům 3:1, 3:0. Vašek ve skupině obsadil konečné sedmé místo, celkově byl hned za Honzou na 52. příčce.

Novým mistrem světa před kamerami italské národní TV stanice Rai se stal domácí Andrea Quarta, který porazil Argentince Ricarda Diegueze v poměru 4:0. Pro čtyřicetiletého Quartu to byl zisk svého druhého světového titulu.