Článek

Snový týden Radka Nováka: TOP 32 na WC a vítězství na 2. VC 3B


Publikoval Administrator 31.10. 2022 20:22:40
Kategorie : Klub Český trojband World cup

Pětačtyřicetiletý Radek Novák prožívá nejlepší měsíce své kariéry. Po skvělém závěru loňské sezony, kdy se radoval ze zisku všech nejprestižnějších titulů na domácí scéně včele se ziskem třetího titulu v kategorii jednotlivců v trojbandu se mu povedly další dva velké úspěchy. Nejprve se v uplynulém týdnu Radek po více jak deseti letech probojoval do hlavní soutěže turnaje světové série, když kvalifikační skupinu vyhrál s průměrem přes 1,7 a porazil oba velmi dobré korejské hráče. Ihned po návratu do vlasti Radek cestoval do Havířova, kde byla na programu 2. Velká cena. Stvrzením výborné formy bylo celkové vítězství. Ve finále Radek přerušil neuvěřitelnou sérii 43 po sobě jdoucích výher na turnaji Velkých cen brněnského hráče Martina Boháče. Zvítězil 35:32 na 26 náběhů. Jeho generální průměr z turnaje má hodnotu 1,215.Únor roku 2012. To byla až do uplynulého týdne poslední účast českého hráče v hlavní části World cupu. Tehdy Radek Novák postoupil mezi posledních 32 hráčů díky výhrám v kvalifikaci nad dnes jedním z nejlepších korejských hráčů Jung-Han Heo a Rakušanem Kostistanskym. V hlavní části Radek prohrál 3:0 na sety nad Francouzem Burym. Systém World cupů byl tehdy odlišný. Hrálo se na sety do 15-ti bodů. Hlavní část se hrála okamžitým KO. Obecně nižší konkurence, úroveň. Na turnaje vůbec nejezdili vietnamští hráči. Letos byl v holandském Veghelu, kde byla pátá zastávka turnaje světové série, Radek nasazen do před-kvalifikace. Přijatelný první soupeř Egypťan Salem byl pro Radka dobrou příležitostí se v turnaji rozehrát. Nakonec z toho byla velmi slušná výhra 30:10 na 18 náběhů. Druhým soupeřem byl Radkovi mladý Vietnamec Phuong-Vinh Bao. Ten porazil Salema na 12 náběhů. Ale zejména odehrál fantastický předchozí World cup v korejském Soulu. Z před-před kvalifikace se probojoval až mezi posledních 16 hráčů, kde prohrál s Eddy Merckxem. V hlavní části porazil Blomdahla a Tasdemira. A takovýto soupeř v boji o postup v uvozovkách pouze do kvalifikace je jiná káva než před deseti lety. Nicméně Bao do zápasu nevstoupil stejně jako proti Egypťanovi a k vidění byl vyrovnaný zápas. Radek měl ve 24. náběhu sérii 5 a hrál poslední bod. Nedal. Vietnamec zahrál 2, na svém kontě měl 25. Radek znovu nedal poslední. Vietnamec zahrává 3. Radek znovu míjí. Až na 4. pokus poté, co Vietnamec minul, Radek drama ukončuje a slaví postup do kvalifikace. 

Jakožto nasazená dvojka z předešlé fáze byl Radek nasazen do skupiny A. Korejští soupeři Jun-Tae Kim a Ja-In Kang určitě nebyli snadným losem. Zejména mladý Kim patří mezi velké talenty a ve světovém žebříčku byl před turnajem na 15. pozici. Radek ale ve středu 26. října 2022 předvedl asi svůj nejlepší výkon na mezinárodní scéně své kariéry. Korejci proti sobě odehráli úvodní zápas. Vyhrál Kang 40:20 na 21. A Radek Jun-Tae Kima vyřešil na stejný počet náběhů. 40:24 bylo konečné skore. V přímém zápase o postup se Radek záhy po 11. náběhu dostal do solidního vedení 22:7. Korejec se však dotáhl. Po 23. náběhu byl stav 33:30. Závěr byl ovšem znovu v režii Radka. Zahrál série 2 a 5 a tím ve 25. náběhu dohrál. Kang z vyrovnávacího náběhu zahrál pouze jeden bod. Konečný stav 40:31. Dvě výhry, průměr 1,739 a zasloužený postup do hlavní části turnaje!

V hlavní části turnaje pro 32 hráčů, která je hraná v osmi skupinách po čtyřech si lze jen těžce vybírat soupeře. Ale Radek měl trochu štěstí, že byl nasazen do skupiny A, kde ho sice čekala světová jednička a domácí favorit Dick Jaspers. Ale Korejec Choong-Bok Lee a zejména Jordánec Abu Tayeh nebyly nehratelnými soupeři a při Radkově středečním výkonu byla na stole myšlenka bojovat o historický postup mezi posledních 16. 

Dobrý byl i sled zápasů. Radek začínal proti papírově nejslabšímu Jordánci, který byl nasazen s divokou kartou přímo do hlavní fáze. Výhoda tedy měla být Radkova rozehranost. Bohužel Radkovi se nedařilo. Jak zrádný je kulečník, jak jiný byl úvodní čtvrteční zápas Radka v porovnání s těmi středečními. Trápení nebralo konce. Avšak ani Jordánec nehrál žádný zázračný výkon a Radek i přes průměr daleko pod jedna stále živil šanci na výhru. Bohužel ani to nevyšlo. Jordánec zahrál v závěru lépe a nakonec se radoval z výhry 35:40 na 53 náběhů. Tato porážka byla v boji o postup zásadní a v těžko řešitelnou ranou. Postoupit ze skupiny, ve které Jaspers prohrál úvodní zápas? Téměř nemožné. Radek mnohaletému králi světového trůnu podlehl 40:26 na 22 náběhů. Poslední Radkovo vystoupení proti Lee dopadlo taktéž porážkou. 40:28 na 29 náběhů.  

Velká, velká škoda úvodní porážky s Jordáncem. Situace ve skupině by se odvíjela jinak a povzbuzený Radek by v zápase s Lee zabojoval o možný postup. Zároveň by výhra Radkovi přinesla jistotu vylepšení více jak deset starého 32. místa z turecké Antalye. Takto Radek znovu obsadil 32. místo. 

Radek ve Veghelu odehrál celkem 7 zápasů. 4 výhry, 3 prohry, GP 1,174. Velká gratulace Radkovi k jeho skvělému výkonu! A odplata Jordánci může přijít již 9.11. Ve 14:00 korejského času Radek hraje právě s tímto soupeřem při příležitosti 74. světového šampionátu! Zápas to bude nesmírně důležitý. Ze tříčlenné skupiny, třetím hráčem je Sayginer, postupují první dva do KO32. Postup na MS do 32 by byl taktéž velkým úspěchem pro český kulečník. Ze skupiny na MS ještě Čech nepostoupil. Nutno dodat, že dva hráči postupují ve formátu 16-ti skupin po třech pouze několik posledních sezon. 

Dalším velkým milníkem může být přímé nasazení Radka na turnajích světové série přímo do závěrečné kvalifikace. Radek se ve světovém žebříčku posunul na 59. místo. Jistě si připíše další body na účast na světovém šampionátu. Poté v prosinci hraje World cup v Egyptě. Je tak velmi pravděpodobné, že první World cup nového roku 2023 v únoru v turecké Ankaře by Radek mohl být nasazen do skupiny závěrečné kvalifikace. 

Radkovi soupeři Jaspers a Lee předvedli skvělý turnaj. Oba se nakonec v turnaji potkali znovu a to v semifinále. A překvapivě byl znovu lepší Lee. Zvítězil 50:47 na 36. Ve finále prohrál se Švédem Blomdahlem. Čerstvý šedesátník vyhrál svůj jíž 45. World cup kariéry. Čekal na něj dlouhých 5 let! Fenomenální návrat Švéda na absolutní vrchol při faktu, že poslední roky ho sužují zdravotní problémy. Operace ramene v péči doktorů FC Porto dopadla dobře. Následně diagnostikovaná cukrovka a tvrdá dieta zanechala na Švédovi viditelné stopy. Snad již vše překonal a bude další roky těžkým soupeřem pro světovou špičku. 

Další čeští účastnící nezaznamenali výhru. Marcel Dirn vyhořel hned v úvodním dnu. Honza Aleš podlehl francouzským soupeřům. Ivo Gazdoš odehrál jeden z nejlepších výkonů na World cupu za poslední roky. Ale nestačil na domácího Swertze a Turka Salmana. GP 1,212.

Záznamy zápasů Radka:

Novák-Salem

Novák-Kim

Novák-Kang

Novák-Abu Tayeh

Novák-Jaspers

Novák-LeeVýsledky WC VeghelZároveň s probíhajícím World cupem se u nás konala 2. Velká cena v trojbandu. Turnaj začal v havířovském klubu na třech stolech Gabriels ve čtvrtek odpoledne. Přihlásilo se celkem 35 hráčů. A už úvodní před-před-před kvalifikační skupiny přinesly zajímavé zápasy. Jména jako Kohout, Foks, Ettel, Cebula zasáhly do turnaje hned ve čtvrtek. Nakonec všichni jmenovaní vyjma Cebuly postoupili. Z druhého místa postoupil prostějovský Coufalík. 

Do páteční před-kvalifikace byli nasazeni ostravští hráči Radovan Hájek a Pavel Domanský. A tak bylo o favoritech na postup jasno. Skupinu A vyhrál Hájek (1,176 - NJP 1,666), skupinu B Domanský (0,866), skupinu C Ettel (0,847), skupinu D Kohout (0,866). Jako šťastný poražený postoupil Ota Truksa. A nakonec také i domácí Martin Křístek. Z turnaje se na poslední chvíli odhlásil Korejec Nam-Ho Kim, BC Ostrava. Kim byl nasazen do před-kvalifikace a tak Martin Kim v této fázi přímo nahradil. 

Dva ze čtyř vítězů skupin před-před kvalifikace zvítězili i v před-kvalifikaci. Radek Hájek jasně porazil Otu Truksu i Vladimíra Starečka a do závěrečné fáze kvalifikace postoupil z prvního místa. Ota Truksa po výhře 20:14 na 22 nad domácím Starečkem si vytvořil dobrou výchozí pozici pro postup ze druhého místa. Po dvou zápasech měl průměr 0,842. Stopku poutí turnajem vystavil Jan Vitouš Milanovi Ettelovi. Honza zahrál zápas na 12 náběhů a vyhrál o 13 bodů. Milan nemohl s průměrem 0,513 postoupit ani jako šťastný poražený. Ve skupině C se událo překvapení. Stanislav Masár porazil v úvodním zápase skupiny C klubového kolegu Štěpána Kohouta 20:9 na 21 náběhů. Kohout poté zabojoval o postup výhrou nad Křístkem 20:9 na 16. Masár pak prožil horké chvilky v zápase s Křístkem. Nakonec zvítězil 12:8 na limit 25-ti náběhů a zajistil si postup z prvního místa. Kohout se ocitl venku z turnaje. Jeho průměr 0,783 byl nižší než Truksův výkon. Skupinu D neměl sebemenší problém vyhrát Pavel Domanský.

Stejně jako v před-kvalifikaci se v kvalifikační skupině potkal Truksa s Hájkem. Do této skupiny již byl nasazený Adam Kozák. Hájek nejprve porazil Truksu a to 25:18 na 25 náběhů. Pak si prožil těžké chvilky Kozák. Dramatický zápas s Truksou nakonec rozhodl vyrovnávací náběh, ve kterém Adam za stavu 19:19 zahrál zahajovací pozici a vyhrál o jeden bod. Radek Hájek poté Adama Kozáka porazil 25:14 na 18 náběhů a Adam se s výsledným průměrem 0,708 strachoval o postup. Naprosto shodného výkonu jako Radek dosáhl jeho klubový kolega Pavel Domanský. Pavel nejprve porazil ve skupině D Ráčka 25:14 na 25 a poté Hambálka 25:13 na 18 náběhů. Průměr 1,162. Jako jednička do hlavní části postoupil Pavel a to díky vyšší sérii. V přímém zápase o postup ze skupiny D předvedl bohumínský Milan Ráček slušný výkon a porazil Hambálka 25:22 na 27. Ráček zakončil skupinu s GP 0,750 a věděl, že postup do hlavní fáze ho nemine. Skupinu C vyhrál Jan Vitouš. 4 body a 0,7 průměr. Poslední postupující do hlavní fáze byl Pavel Stareček. Tomu k postupu stačila výhra nad Přečkem a průměr 0,566. Zásadně k tomu dopomohl výkon Rudy Bílka v úvodním zápase skupiny B. S klubovým kolegou Marcelem Dirnem se mu vůbec nedařilo a prohrál 25:7 na 27 náběhů. Ruda v sobotu ráno porazil Masára 20:19 - ostravský hráč nedal z dohrávky zahajovací strk. Ale průměr začínající 0,4 byl málo. Masár ještě mohl promluvit do boje o postup. Dirna ale neporazil a tak pro něj turnaj skončil. Složení skupin hlavní části:

A: Boháč-Dirn-Stareček

B: Gazdoš-Hájek-Kozák

C: Aleš-Domanský-Ráček

D: Novák-Váša-VitoušV hlavní části se již hrálo do třiceti bodů na maximálně 35 náběhů. První dva hráči postupovali do čtvrtfinále.

Ve skupině A to vypadalo na jasný průběh. Pavel Stareček na úvod porazil Marcela Dirna 30:28 na 33. Marcel nedal zahajovací strk z dohrávky. Vítěz prvního turnaje na Žižkově Martin Boháč poté porazil Pavla Starečka 30:18 na 29. V závěrečném zápase se ale Martinovi nedařilo a Marcel Dirn mohl zápas vyhrát a vrátit se tak do boje o postup. Kdyby Marcel vyhrál a zahrál o 4 body více postoupil by ze skupiny ze druhého místa a to na úkor Starečka. Marcel ale nakonec prohrál 22:21 a v turnaji skončil. 

Papírově nejsilněji obsazená skupina B přinesla zajímavý průběh. Hájek nejprve smetl klubového kolegu Gazdoše. Radek vedl po 19. náběhu již 27:9. Závěr se mu nepovedl - konečný stav 30:19. V podstatě stejný průběh měl zápas Hájek Kozák. Ale tentokrát ve prospěch Kozáka. Adam zápas dohrál ve 23. náběhu. Radek měl na svém kontě 10 bodů. Z dohrávky zahrál sérii 6. Do boje o postup tak v posledním zápase mohl promluvit Ivoš. Věděl, že když Kozáka porazí na 26 a méně náběhů dostane se průměrově nad Hájka. Stav byl po 26. náběhu 21:21 a bylo jasno. Ivoš pak zápas dohrál sériemi 4-5. Bylo však již pozdě. 

Skupina C měla jasný průběh. Domanský v úvodním zápase porazil Ráčka. Nasazená jednička skupiny Jan Aleš pak zvítězil nad Domanským (30:22/28) a nad Ráčkem (28:20). 

Ve skupině D se o velké překvapení postaral Marek Váša. Vyšlápl si totiž na hvězdu posledních dnů, týmového parťáka Radka Nováka. Marek vedl ve 32. náběhu 28:18. Radek začal dotahovat. Zahrál 6. Marek v posledním náběhu zápas dohrál. Radek potřeboval 5 bodů na remízu. Zahrál 3 a překvapení bylo na světě. Ve druhém zápase skupiny D pak Váša sice nepředvedl tak dobrý výkon jako s Novákem. Zato Vitouše dokonale "okradl". Marek šel na dohrávku za stavu 19:17. A zahrál 3. Dvě výhry znamenaly jistotu postupu z prvního místa. Závěrečný zápas skupiny byl přímým bojem o postup. Radek tentokrát nepřipustil žádné dramata. Honzu Vitouše smetl 30:12 na 21 náběhů. V nedělním čtvrtfinále Radek svůj výkon ze sobotního večera ještě vylepšil. Odnesl to Adam Kozák. Radek ubral 5 náběhů oproti zápasu s Vitoušem a vyhrál 30:15 na 16. JP 1,875 byl nejlepším výkonem turnaje. To, že Marek Váša hraje ve velké pohodě ukazuje jeho další skalp. Tentokrát v Havířově překvapivě porazil Radka Hájka. Na limit náběhů 27:26.

Série dělají kulečník. Pavel Stareček se dokázal právě díky sériím dostat z nepříjemného stavu v zápase s Honzou Alešem. Prohrával 11:2. Zahrál 9. Prohrával 19:14. Zahrál 5 a 5. Prvně v zápase se dostal do vedení a to již nepustil. Zvítězil 26:30 na 27 náběhů. Podobně rozhodl Martin Boháč v zápase s Pavlem Domanským. Za stavu 18:19 zahrál sérii 7. Pavel již nedokázal zareagovat - 23:30 na 29.Vůbec nejvyšší sérii turnaje zahrál Martin Boháč. V semifinálovém zápase s Markem Vášou definitivně zlomil odpor soupeře, když za stavu 16:22 zahrál 10. Ve 23. náběhu Martin zápas hraný do 35. bodů ukončil. Druhým finalistou se stal Radek Novák. Ten oplatil Pavlu Starečkovi nedávnou prohru z úvodního hracího víkendu Extraligy trojbandu. Radek zvítězil 35:18 na 32.Parádní vstup do finálového zápasu měl Radek Novák. Po 4. náběhu vedl nad Martinem 14:0. Radkův zápis 4-3-0-7. Martinovi se ale povedlo náskok stáhnout až na rozdíl pěti bodů. Po 16. náběhu prohrával 22:17. Pět po sobě jdoucích minel a Radek znovu vede o více jak deset bodů. Po 23. náběhu vede Radek 21:23. Martin se ve 25. náběhů sérií 4 přibližuje. Radek ale okamžitě reaguje a zápas 4 body dohrává. Martin má k dispozici dohrávku. Přidává bod po bodu. Na remízu potřebuje 8. Nakonec zahrává 5. Radek tak přerušuje nebývalou bilanci Martina Boháče na turnajích Velké ceny. Martin v pěti posledních případech vždy odešel jako vítěz, nezaváhal ani v jednom zápase. Celkově se tak jeho šňůra po sobě jdoucích výher zastavila na čísle 43. 

Kdo jiný by však měl o tuto šňůru připravit než právě ve skvělé formě hrající a úspěchem povzbuzený Radek Novák. Radek vyhrál turnaj v Havířově zaslouženě. Zahrál nejvyšší GP 1,215, NJP 1,875. V celkovém pořadí se Radek posunul na druhé místo za Martina. Martin vede se ziskem 72 bodů, Radek ztrácí 7 bodů. Třetí Ivo Gazdoš již ztrácí. Má 46 bodů. Čtvrtý Aleš, pátý Váša mají shodně 46 bodů. Třetí zastávka turnaje seriálu Velkých cen bude na konci listopadu v Jablonci nad Nisou. Přihlášky končí 13. listopadu. Seznam aktuálně přihlášených.Před 3. Velkou cenou je na programu o nadcházejícím víkendu 1. liga družstev. České týmy cestují na severní Moravu, kde odehrají 4 utkání. O víkendu 19. a 20. listopadu pokračuje Extraliga 3B 3. hracím víkendem. Poděkování patří pořádajícímu havířovskému klubu.Výsledky zápasů turnaje

Livescore zápasů

Konečné pořadí

Celkové pořadí seriálu

 Twitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Duben 2024>>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Zápasy tohoto dne:

13. 04. 2024 11.hod - 16.kolo
Ústí n/L C Žižkov C

Zápasy tohoto dne:

06. 04. 2024 11.hod - 16.kolo
Žižkov D Ústí n/L E

Zápasy tohoto dne:

02. 04. 2024 17.hod - 16.kolo
Žižkov 3B MS 12:6 TJ Sokol Plzeň 3B MS
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
02. 4. 2024 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. TJ Sokol Plzeň 3B MS
publikoval Administrator

30. 3. 2024 13 hod.
Žižkov C vs. 1.KK Chomutov
publikoval Administrator

29. 3. 2024 11 hod.
SK Petřín Plzeň B vs. Žižkov D
publikoval Martin Daněk

28. 3. 2024 17 hod.
BC Kladno 3B MS B vs. Žižkov 3B MS
publikoval Administrator

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde