Článek

Marek Faus mistrem Evropy v kádru 47/2


Publikoval Administrator 12.04. 2023 18:45:18
Kategorie : Mistrovství Evropy Technické disciplíny

Osmačtyřicetiletý rodák z Brna Marek Faus se stal prvně ve své sportovní kariéře mistrem Evropy. Na probíhajícím evropském šampionátu všech disciplín v turecké Antalyi Marek zvítězil v turnaji v kádru 47/2. Ve finále porazil německého soupeře Svena Daske 250:124 na 9 náběhů. Klíčový krok Marek udělal ve čtvrtfinále. V něm totiž porazil v posledních letech nejlepšího hráče této disciplíny Holanďana Raymunda Swertze, kdy o vítězi rozhodl až rozstřel. Pro Marka je to celkově osmá evropská medaile v kategorii jednotlivců. Konečně se dočkal té nejcennější.Dvoudenní turnaj v kádru 47/2 se odehrál formátem tříčlenných skupin a následného KO. Marek byl nasazen do silné skupiny B. Soupeři mu byli nepříjemní Španěl Esteve Mata a Francouz Brahim Djoubri. Marek byl ve skupině jednička a tak čekal na výsledek úvodního zápasu mezi Matou a Djoubrim. V zápase hraném do dvě stě bodů zvítězil francouzský matador Djoubri a to o 75 bodů na 9 náběhů. Marek tak do turnaje vstoupil do zápasu se Španělem Matou. Mata potřeboval nutně Marka porazit. A to se mu nakonec povedlo. Zápas skončil 200:188 na 8 náběhů. Mata skupinu zakončil s jednou výhrou a GP těsně pod 20. Marek tak před zápasem s Djoubrim dobře věděl, že když odehraje standartní výkon a Francouze porazí, tak ho postup nemine. Djoubri navíc nehrál dobře. Marek se v zápase chytil sérií 173 a zápas v 6. náběhu dohrál. Skupinu zakončil s generálním průměrem 27,71 a na průměr ji suverénně vyhrál. Do úterního čtvrtfinále byl ale vlivem zisku dvou bodů nasazen jako poslední osmý. Soupeřem mu nebyl nikdo jiný než pětinásobný mistr Evropy v kádrech Holanďan Raymund Swertz. Swertz kádrové disciplíně dominuje. Hraje ji uvolněně, bez velkých problémů produkuje vysoké série. Poslední střetnutí těchto dvou hráčů se datuje do loňského června, kdy v semifinále ME ve stejné disciplíně ve francouzském Montbrisonu zahrál Raymund na Marka drcovku. Swertz do letošního čtvrtfinále postoupil s GP 80. 

Tentokrát měl zápas ale jiný průběh. Swertz začal šesti body. Marek pouze 4. Swertz jeden. Marek se dostal do série. Nakonec zahrává 161 bodů. Chybu Marka ale Swertz nekompromisně trestá. Dohrává 243 body. Marek má k dispozici vyrovnávací náběh. Po pauze dobře trefuje zahajovací strk a vcelku bez větších obtíží se mu zápas povede 85-ti body zremizovat. Jde se na rozstřel.

A ani na ten nemá Marek proti Holanďanovi dobré vzpomínky. V roce 2013 ve finále ME v kádru 71/2 v německém Brandenburgu ho se Swertzem prohrál. Swertz začíná. Silně zahrává zahajovací strk. Vytahuje však super čtyřmantinelový strk. Pikátkem se vrací do pozice. Při sedmém strku si ale Raymund postaví zákryt. Hraje tří mantinelový buzar. O kousek míjí. V tento moment měl jít Marek hrát dle pravidel rozstřelu zahajovací pozici. Avšak ani jeden z rozhodčích jakoby toto pravidlo neznal. Na Marka čeká obtížná pozice. Double přes celý stůl. Parádně ho trefuje a dostává koule pod kontrolu. Rozstřel se hraje do 10% limitu zápasu. Takže v tomto případě do dvaceti pěti bodů. Některé strky Markovi nevychází dle jeho představ, ale požadovaný limit dohrává a slaví postup do semifinále.V něm mu je soupeřem Francouz Willy Gérimont. Gérimont v posledních letech hraje svůj nejlepší kulečník. Důkazem je loňský zisk svého prvního evropského titulu v disciplíně kádr 71/2. Willyho cesta turnaje vedla přes skupinové výhry nad Kahoferem a Marquesem. Ve čtvrtfinále porazil krajana Dessainta 250:63 na 2 náběhy - série 233. Pro Marka navíc bylo nepříjemné, že neměl moc dlouhou pauzu mezi čtvrtfinále a semifinále. Drama se Swertzem trvalo téměř tři hodiny. 

Gérimont začal, dostal se do série. Vypadalo to na konec v prvním náběhu. Sto, dvě stě. Nakonec vynechal při dvě stě devátém strku. Gérimont hrál dlouhé, těžké massé. Marek se po pauze dostává lehce do série. Má koule pod kontrolou, na čáře. 168 bodů v sérii. Hraje kontratuž. Prostrk! Dlouhý den. Nechává luxusní pozici pro svého soupeře, kterému chybí 42 bodů do konce. Gérimont ale není jistý. Z doublete si postaví zákryt. Je řešitelný massé strkem. Francouz ale moc nabere dvojku, která posunula třetí kouli a strk míjí. Marek jde také do plných. Také je ale nervózní a prvních dvacet strků těžce dostává koule pod kontrolu. Pak ale hru zavře, požadovaných 82 bodů dohrává a slaví postup do svého premiérového finále v kádru 47/2. V roce 2009 a v již zmíněném roce 2022 v této fázi turnaje skončil a získal bronz.Finálový soupeř Němec Sven Daske byl pro Marka velmi dobrý. Daske stejně jako Faus nikdy turnaj úrovně mistrovství Evropy nevyhrál. Daske do turnaje vstoupil výhrou na 4 náběhy nad Francouzem Castanerem. Postup ze skupiny vybojoval díky remíze s Holanďanem van Bochemem. Skvěle ale hrál ve finálovém dnu. Nejprve otočil čtvrtfinálový zápas s Belgičanem Niessenem, ve kterém prohrával 212:0. Dohrál mu ve čtvrtém náběhu sérií 236. V semifinále znovu Daske zápas otáčel. Holanďan Michel van Silfhout vedl 111:13. Daske ale ve druhém náběhu znovu zahrál vysokou sérii 237 a zápas ukončil. 

Úvod finále byl nervózní. V pátém náběhu byl stav 12:6 pro Daskeho. Až se konečně dostal do velké série Marek. Na svém kontě měl 157 bodů. Hrál taháka ve třetině. Nedal. 12:163 pro Marka. Na stole ale dobrá pozice pro Svena Daskeho. Němec ale nenavazuje na své výkony ze čtvrtfinále a semifinále. Stále řeší menší problémy a nakonec zahrává pouze 46 bodů. Marek vyřeší úvodní těžké massé. Dostává se do série a vše napovídá tomu, že si již první evropský titul vzít nenechá. Má 42 bodů. Hraje standartní bržďák zpět do třetiny. Přetahuje! Vede 58:205. Píše se sedmý náběh. Daske vynechává. Marek vynechává. V osmém náběhu Daske znovu míjí. Marek zahrává tři body. Pozici však uspí. Nechá si postavit zahajovací strk. Ten však zahrává krátký. Vše v tempu, vynikající šance pro Daskeho. Je v sérii. 64 bodů. Výhodná pozice u čáry. Pozice uvnitř. Zahrává. Musí. Hledá lepší úhel a zahrává masátko. Karambol sice zahrál, ale dvojka z pole nevyjela. Fatální chyba německého hráče. Koule u sebe, ve třetině. 42 bodů do konce. Takovou šanci Marek nemohl propásnout. Závěrečné body pochopitelně jisté nebyly. Ale 42 Marek zahrál, zápas ukončil a mohl radostně vykřiknout: "JO"!Obrovská gratulace tak patří Markovi Fausovi. Bylo jasné, že ho evropský titul jednotlivců nemine. Sedm dosavadních medailí tomu bylo důkazem. Navíc pocit vítěze na evropské scéně zažil v týmové soutěže. Celkem čtyřikrát a naposledy před dvěma týdny v barvách francouzského týmu Douarnenez. Ale mezi jednotlivci tomu vždy kapička chyběla. Povedlo se to až nyní. 18 let od zisku jeho první seniorské medaile ve španělské Cerveře, kde skončil třetí a 29 let od jeho titul mistra Evropy z juniorské kategorie, kdy vyhrál v domácím brněnském prostředí. Na Marka v Antalyi ještě čeká turnaj v kádru 71/2, který začíná již ve středu.Výsledky ME kádr 47/2

Konečné pořadí ME kádr 47/2Fotogalerie slavnostního vyhlášení

 Twitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Červen 2024>>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
13. 4. 2024 11 hod.
Ústí n/L C vs. Žižkov C
publikoval Martin Daněk

06. 4. 2024 11 hod.
Žižkov D vs. Ústí n/L E
publikoval Martin Daněk

02. 4. 2024 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. TJ Sokol Plzeň 3B MS
publikoval Administrator

30. 3. 2024 13 hod.
Žižkov C vs. 1.KK Chomutov
publikoval Administrator

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde