Článek

Burak Hashas vítězí v Ostravě s GP 1,305


Publikoval Administrator 27.11. 2023 20:38:13
Kategorie : Český trojband Významné události Mládežnický kulečník

Teprve sedmnáctiletý zázrak tureckého trojbandu Burak Hashas o uplynulém víkendu v Ostravě potvrdil svoji jednoznačnou dominanci v mládežnické kategorii na mezinárodním poli. Bronzový medailista z nedávného tureckého šampionátu v dospělé kategorii v ostravském klubu při příležitosti prvního turnaje této sezony seriálu Longoni-CEB NextGen Grand prix neměl soupeře. Ve finále porazil svého krajana Selahattina Ozkula 35:26 na 30 náběhů. Vyhrál všech sedm zápasů, z kterých zahrál parádní generální průměr 1,305. O třídu tak převýšil zbytek startovního pole. Mládežnický kulečník v karambolových disciplínách na evropském kontinentu má do dobré kondice daleko. Pro evropskou billiardovou federaci je to velké téma. Je vidno, že doby, kdy členské federace generovaly kvalitní hráče a na evropské šampionáty se kvalifikoval výběr těch nejlepších, je dávno pryč. CEB má problém naplnit vypsané turnaje dostatečným počtem hráčů. Vypadá to na úplný konec technické disciplíny v mládežnické kategorii. Podpora se tak zejména zaměřuje na trojband. A tak již v minulé sportovní sezoně CEB našel partnera v podobě firmy Longoni pro zvýšení kvality a kvantity pořádaných akcí pro nastupující generaci hráčů. Partnerství pokračuje i v této sezoně a za účelem upořádání prvního turnaje byla v létě oslovena česká federace. Možnost pořádání připadala pouze do ostravského klubu. A ten se k výzvě postavil čelem a tak o uplynulém víkendu se na sever Moravy sjelo celkem 20 hráčů z jedenácti různých států. Nejpočetnější výpravu čtyř hráčů ze sportovního kampusu v Murcii vyslala španělská federace. Po třech hráčích byly zastoupeny francouzská a holandská federace. Po dvou hráčích vyslaly řecká a turecká federace. Jedno zastoupení měly švédská, německá, belgická, portugalská, italská a česká federace. Hráči byli rozdělení do čtyř skupin po pěti. Hrálo se na čtyřech nově potažených stolech suknem Iwan Simonis a novými koulemi Pro-Cup Prestige a po celý pátek a sobotu byla na programu kvalifikační část. Hrálo se do 25-ti bodů na maximálně 50 náběhů. První dva hráči si zajistily postup do nedělního čtvrtfinále. Favorité se profilovali mezi Španěly, Turky. Ve skupině A mimo jasného favorita Hashase předváděl pěknou hru holandský hráč a dokonalá kopie stylu Eddyho Leppense Joris van t Zelfden. Ten ve druhém zápase porazil svého největšího soupeře v boji o druhé postupové místo Daniela Zotova 25:20 na 29. V posledním pátečním kole přidal i třetí výhru nad Italem a zajistil si postup mezi osm nejlepších s GP 0,916. Skupině kraloval Hashas. Po vlažném začátku, kdy Itala Turlá porazil 25:15 na 29 náběhů, zahrál proti 15-ti letému Švédovi Svenssonovi 25 bodů na 10 náběhů a postaral se o nejlepší výkon turnaje. Poté porazil van t Zelfdena na 14 náběhů a Španěla Zotova na 25 náběhů. Skupinu vyhrál s GP 1,282. 

Ve skupině B nenašel přemožitele Španěl Daniel Sainz Pardo. Porazil postupně Holanďana Wilkowského, Francouze Durieze, Řeka Banise a Turka Ozkula. V posledním zápase předvedl svůj nejlepší výkon. Zápas dohrál v 15. náběhu a ze skupiny postoupil s GP 0,934. O druhém postupujícím rozhodoval až generální průměr. Trojice Ozkul, Banis a Duriez měla shodně po dvou výhrách. Generální průměr 0,675 ale jasně hrál pro Turka Ozkula. Třetí byl s GP 0,550 Duriez, čtvrtý Banis. Na posledním místě skončil nejmladší účastník turnaje teprve 12-ti letý syn mezinárodně známých holandských hráčů Huuba a Monique Wilkowski. Joeri těžko kousal nepovedený první zápas proti Sainz Pardovi. Poté již ale hrál okolo 0,4 průměr. V posledním zápase zahrál sérii pěti bodů. Na takový věk a fakt, že jej zatím jeho výška pro hru na velkém stole limituje, jsou jeho výkony parádní. 

Ve skupině C se svedlo největší drama v boji o postup. Za ním z prvního místa jasně kráčel bronzový medailista z letošního evropského šampionátu kategorie U21 Španěl Marcos Morales. Postupně porazil 15-ti letého Francouze Charlese Legendre. Poté syna známého belgického hráče Jefa Philipooma Lucu, který ale od této sezony nereprezentuje vlivem jen těžko uvěřitelné situace uvnitř federace národnosti otce, ale hraje pod vlajkou Holandska, kde se narodil. Morales pak porazil jediného Belgičana Toona Bollansee a měl jistotu postupu. V boji o druhé postupové místo byl před posledním kolem v nejvýhodnější pozici Philipoom. Měl vyšší průměr než Portugalec Santos a navíc hráč FC Porto hrál poslední zápas s favoritem Moralesem. Philipom měl snadnějšího soupeře v podobě Francouze Legendre. Santos se ale každým zápasem v turnaji zlepšoval. A nejlepší výkon předvedl vtom posledním. Morales držel krok do stavu 14:12. Pak mu Portugalec definitivně utekl a dohrál zápas ve 20. náběhu. V konečném součtu měl GP 0,661 a vše tak záviselo na výkonu Philipooma. A tomu se s mladým Francouzem nedařilo. Měl sice 6 bodů na 3 náběhy. Dalších 5 bodů ale hrál dlouhých 29 náběhů. Nervozita stoupla, navíc při faktu, že Portugalec již měl na vedlejším stole dohráno. Brzy bylo jasné, že Philipoom musí zápas dohrát na méně než 47 náběhů. Ve druhé polovině zápasu se zvedl, poslední bod zahrál za velmi hlasitého doprovodu své maminky ve 46. náběhu. Jeho GP byl jen o 5 tisícin vyšší než Portugalce. 

Ve skupině D se jako druhý hráč startovního pole dostal nad jedna GP 15-ti letý Němec Amir Ibraimov. Ze zářijového světového šampionátu juniorů U22 si Amir senzačně odvezl stříbrnou medaili. V semifinále vyřadil domácího obhájce titulu Hashase a uštědřil mu tak jeho vůbec první porážku na mládežnické mezinárodní scéně dosavadní kariéry. Amir všechny skupinové zápasy odehrál solidně okolo jedna průměr. Hned v úvodním zápase porazil našeho hráče Nicolase Čermáka, když na něj zahrál nejvyšší sérii celého turnaje 9. Ve druhém zápase s dobře hrajícím Řekem Tsokantasem měl Amir trochu štěstí. Řek za nepříznivého stavu 23:19 zahrál sérii 5. Jen o milimetr nedal poslední bod. Ibraimov dohrál dvěma body. Tsokanstas z dohrávky nedal zahajovací strk a porážku nesl hodně nelibě. Proti Francouzi Legendre zahrál Ibraimov svůj nejlepší výkon 25 na 19. V závěrečném zápase porazil Španěla Garciu a ve skupině zahrál plný počet bodů na 99 náběhů. Překvapením byly výkony Řeka. Pro něj to byl vůbec první mezinárodní turnaj a hrál velmi pěkně. Podpis Filippose Kasidokostase byl patrný. V boji o postup svedl se Španělem tuhou bitvu. Oba hráči měli před vzájemným zápase shodný počet dvou výher. Španěl vedl 23:20. Tsokantas, hrající žlutou koulí, zápas pěti body dohrál a zajistil si postup mezi osm nejlepších. Čtvrté místo ve skupině zaznamenal Nicolas. Ve svém posledním zápase dokázal porazil Francouze Legendre 22:18 na limit náběhů. Neztratil se ovšem ani v zápase s Řekem. Za stavu 21:19 mu Řek dohrál 4-0-2. A také ani v zápase se Španělem Garciou. Nakonec prohrál jen o tři body. Výsledný GP 0,462 odpovídá Nicolasově momentální výkonnosti. Na jeho hře je vidět velké zlepšení. Ale bude třeba se zaměřit nejenom na hru samotnou. Nedělní finálový den se hrál již do 35-ti bodů. Hrálo se bez omezení náběhů a také bez vyrovnávacího náběhu. A již čtvrtfinálové zápasy přinesly kvalitní výkony. Vítězové hráli průměr jedna či více. 

Na stole jedna si jako nasazená jednička poradil Hashas s Philipoomem, když zvítězil 35:19 na 30. Marcos Morales porazil Joris van t Zelfdena 35:22 na 35 náběhů. Papírové předpoklady naplnil Sainz Pardo. Řekovi zápas nevyšel a prohrál 35:15 na 32. Překvapení se odehrálo na stole 4. Ibraimov nedokázal navázat na své výkony z kvalifikační části, zatímco Ozkul jakoby se v pátek a sobotu rozehrával. Vicemistra světa smetl 35:20 na 34. Ibraimov porážku kousal těžce.Mezi nejlepší čtyři hráče turnaje se tak probojovali dva Španělé a dva Turci. Koresponduje to tak s dlouhodobými výkony v mládežnické kategorii v trojbandu v Evropě. Hráčům z těchto států se dostává nejlepšího vzdělání, vedení a zázemí současně. A nese to ovoce. 

Burak Hashas v zápase s Marcosem Moralesem předvedl nejlepší výkon nedělního dne. Na 3 náběhy měl 12. Na 9 22. Zápas dohrál v 19. náběhu krásnou sérií 5. Morales se zápasem protrápil. Chytil se až sérií 5 v 13. náběhu. Ale jeho manko již bylo vysoké. Překvapením byly nedělní výkony Turka Ozkula. V zápase se Španělem Sainzem Pardo prohrával 9:1 na 9. Turkův zápis ale poté vypadal následovně 6-1-0-2-6-0-5. Otočil na 18:21 a k vidění byl dramatický závěr. Za stavu 28:30 zápas definitivně rozhodl. Zahrál 2-3 a zápas ve 31. náběhu dohrál. Do tureckého finále, které samozřejmě neuniklo velké pozornosti tamní federaci, vstoupil Ozkul z výkopu sérií 6. Hashas je ale na svůj věk neuvěřitelně vyspělý a jen tak něco jej nerozhodí. Zápasy se svými vrstevníky hraje s jistotou a klidem. Manko brzy stáhnul. Ve střední pasáži zahrál třikrát sérii 4 a navyšoval svůj náskok. V závěru ještě přidal čtvrtou čtyřku v zápase, který nakonec dohrál ve 30. náběhu. Ozkul zahrál 26 bodů. Hashas hrál v neděli průměr 1,329. Tedy o něco lépe než ve skupinách. Ozkul odehrál finálový den o poznání lépe. Ze skupiny neměl GP ani 0,7. V neděli hrál průměr těsně nad jedna a po zásluze postoupil do finále. 

O kvalitě hráčů svědčí fakt, že vítězové všech zápasů vyřazovací části hráli průměr jedna či vyšší. To jsou na kategorii U21 jistě velmi kvalitní výkony. Burak Hashas je ale na jiné úrovni. Před měsícem se v holandském Veghelu podruhé dostal do hlavní soutěže World cupu. Prvně se mu to povedlo v červnu v Portu. To jsou na 17-ti letého hráče, aktuálního mistra Evropy v kategoriích U17, U25 (U21 ještě nikdy nehrál), mistra světa U22 z roku 2022, neskutečné výkony. Jeho přístup ke hře je opravdu ukázkový. V podstatě všichni účastníci turnaje občas projevili nějakou tu negativní emoci. Někteří velmi hlasitě. Hashas se ale nijak mimo stůl neprojevuje. Je koncentrovaný, nerozhodí ho jakákoliv nespravedlnost, která během hry občas nastává. Všichni, kdo se podílejí na jeho vývoji, brousí jeho talent k dokonalosti. Perličkou slavnostního vyhlášení byla účast pana Košňovského. Vrstevník pana Maříka, ročník 1934, který zanechal aktivního vrcholového kulečníku v roce 1976, přišel podpořit nastupující generaci a předal své trofeje hráčům za nejvyšší GP (Hashas), nejvyšší sérii (Ibraimov) a nejmladšímu účastníkovi turnaje (Wilkowski).   Velké poděkování patří všem rozhodčím turnaje. Soudcovali nejenom členové pořádajícího klubu. Ale přijeli pomoci také členové BC Bohumín a BC Havířov. Výkon rozhodčích byl příkladný. Další poděkování patří všem, kteří se postarali o celé zázemí turnaje. Milan Sládek opravdu umí vařit. Jinou dimenzi turnaji daly skvělé fotky od Jana Šlechty. A v neposlední řadě také patří poděkování Janu Vitoušovi, který připravil turnaj po stránce zpracování výsledků. Dokonalá souhra a skvělá prezentace českého kulečníku.

Závěrem patří obrovské poděkování pořádajícímu Billiard clubu Ostrava. Jsou to tři roky od sloučení dvou ostravských klubů a renovace nových prostor. Je třeba smeknout před tím, co se členům ostravského klubu povedlo za toto období vybudovat. Důkazem tomu byla uplynulá mezinárodní akce. Dokonalé zázemí jen podpořilo úspěch celé akce, která proběhla bez sebemenšího zaváhání. Poklona patří Radovanu Hájkovi, pod jehož taktovkou klub funguje. Všichni účastníci odjížděli spokojeni. Jistý dojem pochybností "tradičních" kulečníkových zemí se svěřením pořadatelství turnaje do ČR či složitější dopravy byl velmi rychle pryč a do ostravské herny se budou při další příležitosti těšit. Což nakonec svým závěrečným slovem potvrdila ředitelka mládeže a žen CEB paní Eva Viding Busell.Výsledky zápasů

Konečné pořadí

Playlist turnaje

Fotogalerie turnaje

Fotogalerie hráčůVýběr zajímavých strků

https://www.youtube.com/clip/UgkxOxxU7UWY2ms_eVbIrmjc-ucQSOkWB3G7

https://www.youtube.com/clip/Ugkx9-ENcf9QXcSY6lLMGUpesqRtSOVc98Zg

https://www.youtube.com/clip/Ugkx2F7JbIBWDS0P1Z2o-pB_hn6mSGKe6ZNe

https://www.youtube.com/clip/Ugkx5oPEczIw7cBBuVrxZeg-IXc7fGSqitgE

https://www.youtube.com/clip/UgkxD_JZ0ALRFZ3mOYXII2AEmyNYwg7ZaI3z

https://www.youtube.com/clip/UgkxG0qYaU-dEvHYmpwTpjr2I4-LY2sULzP_ Twitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Červen 2024>>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
13. 4. 2024 11 hod.
Ústí n/L C vs. Žižkov C
publikoval Martin Daněk

06. 4. 2024 11 hod.
Žižkov D vs. Ústí n/L E
publikoval Martin Daněk

02. 4. 2024 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. TJ Sokol Plzeň 3B MS
publikoval Administrator

30. 3. 2024 13 hod.
Žižkov C vs. 1.KK Chomutov
publikoval Administrator

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde