Článek

Chung-Bok Lee vítězem 59 tisíc € - LG U+ Masters cup


Publikoval Administrator 11.11. 2016 17:25:01
Kategorie : Turnaje pro pozvané Světový trojband Korea

Třiačtyřicetiletý domácí Chung-Bok Lee se stal vítězem druhé edice LG U+ 3-cushion Masters cup. V obrovsky nervozním finále porazil do té doby skvěle hrajcího vietnamského hráče Quyet Chien Trana v poměru 40:35 na 36 náběhů. Lee si tak na své konto připsal jednu z nejvyšších odměn v historii - celkem 70 milionů korejských wonů, v přepočtu 59 000 € !

Celkem 16 hráčů se zúčastnilo tohoto druhého vydání turnaje pod velkou finanční záštitou firmy LG U+. Bylo pozváno 10 domácích hráčů plus 6 hráčů z celého světa. V pondělí proběhl náhodný los skupin. Systém byl nastaven neúprosně - pouze vítěz si zasjitl postup do semifinále a tím dosáhl na finanční odměnu.

Skupinu A vyhrál i přes nejnižší GP 1,388 domácí Hyung Kon Kim. Kim sice prohrál v souboji s Caudronem, ale zbylé dva soupeře Jae-Guen Kima a Jung-Han Hea porazil a to mu stačilo k postupu. Zbylí tři hráči měli na svém kontě totiž pouze jedno vítězství. V případě Caudrona a Jae-Guen Kima také jedu remízu. Vzájemný zápas zremizoval Kim sérií 4 z dohrávky v 17. náběhu. To také stálo postup Caudrona.

Skupina B - skupina smrti. Blomdahl, Sanchez, Heang-Jik Kim a Chung-Bok Lee. Tipovat postupujícího by si troufnul málokdo. Poslední místo ve skupině obsadil Dani Sanchez. Ten prohrál všechny tři zápasy. S Blomdahlem o 6, s Kimem o 5 a s Lee o 4 body. Situace před posledním kolem byla nejvýhodnější pro Lee. Ten první dva zápasy proti evropským soupeřům vyhrál, ale v poslední partii s Kimem prohrál 40:28 na 26. Tím se dostal do hry Blomdahl, který mohl také dosáhnout čtyř bodů za výhru, ale potřeboval zahrál dobrý průměr, protože z tohoto kritéria na tom byl lépe domácí Lee. Blomdahlovi vyšel střed partie, zahrál sérii 18. Ale konec byl z jeho strany velmi špatný. Poslední čtyři karamboly dohrával 9 náběhů ! Navíc zahrál celkem osm čar po sobě, ve 22. náběhu dohrál čtyřmi. A právě tento špatný závěr ho stál postup do semifinále. Blomdahl totiž potřeboval o dva náběhy méně, aby se dostal na průměr před Lee.

Skupinu C jednoznačně ovládl parádně hrající Tran. Američana Piedrabuenu porazil na 16 náběhů, mladého Myunga-Woo Cho na 17 náběhů a Egypťana Sidhoma rovněž na 17 náběhů. Generální průměr 2,400 !

Skupina D byla čistě korejského složení. Vítěz z minulého ročníku Kang, exmistr světa Choi, zkušený Jae-Ho Cho. To byli papíroví kandidáti na postup. Všem ale vytřel zrak nejmladší 30-ti letý Jin-Pio Hong. Tento hráč zatím nemá na rozdíl od svých kolegů žádné vetší úspěchy na mezinárodní scéně, ale i když hrál nejnižší GP, tak dokázal všechny své zápasy vyhrát.

Zápasy ve skupině přinášely zajímavé boje, hráči zahrávali velmi často série přes 10. Páteční vyvrcholení turnaje v podání asijských hráčů, ale bylo zejména ukázkou, jak se stává trojband obtížnou hrou, když se hraje o vítězství v turnaji a také o na naše prostředí nebývalé finanční odměny.

V prvním semifinálovém zápase se ještě Tranovi povedlo navázat na své výkony ve skupině. Za stavu 12:12 proti Hyung-Kon Kimovi utekl Tran sérií 12. Na to vůbec nedokázal domácí hráč reagovat a podlehl vietnamskému hráči 40:24 na 22 náběhů.

Druhé semifinále bylo od obou hráčů jedno velké trápení. Dlouho to vypadalo na jasnou výhru mladšího Honga. Nad Lee vedl 22:9 na 12 náběhů. Pak ale přišlo šest minutí po sobě ze strany vedoucího hráče. Lee se trápil, stále prohrával o 10 bodů. Skore se mu povedlo srovnat až v 36. náběhu na stav 37:37. Hong se dostal na součet 37 již ve 34. náběhu, ale od té doby až do konce včetně vyrovnávacího náběhu nezahrál ani bod. Lee zápas zvrátil sérií 3 ve 40. náběhu.

Finále ve složení Chung-Bok Lee a Quyet Chien Tran bylo jistě velmi překvapivé. Za favorita se asi dal označit vietnamský hráč. Podával po celý turnaj jednoznačně nejlepší výkony. Před finálovým zápasem měl GP 2,222. Ukázalo se ale jak říká Raymond Ceulemans, že je ve sportu nejdůležitější výhra, jakákoliv výhra. Lee měl skvělý vstup do zápasu. V 7. náběhu se šlo na pauzu. Lee zahrál sérií 14 a Tranovi odskočil na poměr 20:7. Tran se ale vzchopil. Ve 14. náběhu bylo skore 30:22. Pak to ale přišlo. Čím více se blížil konec, tím byli hráči nervoznější. Skore o 14 náběhů později ? 34:31 pro Lee. Ve 29. náběhu zahrává Lee sérii 5, poslední sice nedává, ale vše vypadá rozhodnuto. Hra ale končí posledním karambolem. Neuvěřitelné trápení zažíval Lee, když šestkrát vynechal poslední karambol. Čím lehčí pozici, tím více bod minul. Tran ale ovšem také neunesl tíhu okamžiku a za zmíněných šest náběhů i přes nalité pozice zahrál pouze jeden bod. Ve 36. náběhu ale Lee zápas konečně ukončil. Ani se neradoval. Byl ze závěru, tak utrápený, že snad zapomněl jak blízko má výhru totoho prestižního turnaje. Tran pak z dohrávky udělal pouze dva a zápas tedy skončil poměrem 40:35.

Chung-Bok Lee si tak připisuje své nejcennější mezinárodní vítězství. Lee je sice vítězem asijkého mistrovství z roku 2011, ale tento triumf bude jistě řadit úplně nejvýše. Za to Tranovi utekl triumf pod rukama v poslední době podruhé. V září nestačil ve finále World cupu na Buryho, teď na domácího Lee. Tran nicméně předvedl obrovský výkonnostní vzestup a jeho triumfu na mezinárodní scéně se brzy dočkáme.

Finálový den přinesl jiné zápasy, než na které jsme zvyklí z častých bitev na světových pohárech mezi evropskými hráči. Asijatům stále něco chybí k tomu, aby se naučili vyhrávat. Bert van Manen to popsal správně, že když má top Evropan skvělý turnaj, tak je schopný podat excelentní sportovní výkon v jakémkomkoliv zápase v průběhu turnaje. Zatímco asijští hráči vždy zažíjí jeden špatný den. Nicméně je téměř jasné, že se to postupem času naučí a to pak bude opravdu neuvěřitelná nadvláda tohoto kontinentu v trojbandovém kulečníku.

Uvidíme, zda se firma LG U+ rozhodne uspořádat i další ročník. Zájem byl znovu v Soulu neuvěřitelný. Jak ze strany diváků, tak ze strany médií.Podium:1. Choong-Bok Lee, 70 milionů korejských wonů, 59.000 €2. Quyet Chien Tran, 30 milionů korejských wonů, 24.000 €3. Hyung-Kon Kim, 10 milionů korejských wonů, 8.400 €3. Jin-Pyo Hong, 10 milionů korejských wonů, 8.400 €Výsledky zápasů

Fotogalerie

VideogalerieKompletní záznam středečních zápasů z prvního stoluKompletní záznam čtvrtečních zápasů z prvního stolu Twitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Červen 2023>>
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
02. 5. 2023 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. BC LakoPlast 3B MS
publikoval Administrator

12. 4. 2023 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. Strahov Diablos 3B MS
publikoval Administrator

08. 4. 2023 14 hod.
Žižkov 3B C vs. SK Billard Centrum Praha 3B B
publikoval Administrator

03. 4. 2023 17 hod.
BK Most 3B B MS vs. Žižkov 3B MS
publikoval Administrator

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde